2020-10-29 09:55
Instytucje finansowe bronią się przed cyberatakami © alphaspirit - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak sektor finansowy przygotowuje się na RODO?
fot. alphaspirit - Fotolia.com
Instytucje finansowe bronią się przed cyberatakami
Instytucje finansowe zwiększają wydatki na ochronę przed cyberatakami.
Uczestnicy naszego badania wskazują, że na cyberbezpieczeństwo przeznaczą w tym roku ok. 10,9 proc. środków z budżetu informatycznego. W 2019 roku kwota takich nakładów wyniosła 10,1 proc. Wydatki związane z zarządzaniem prawami dostępu i tożsamości, monitoringiem bezpieczeństwa i operacji w cyberprzestrzeni oraz bezpieczeństwem punktów końcowych stanowią ponad połowę nakładów – mówi Przemysław Szczygielski, Partner, lider zarządzania ryzykiem oraz doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, lider sektora finansowego w Deloitte.Ekspert dodaje, że również w Polsce, w firmach nie tylko z branży finansowej, coraz większą wagę przykłada się do kwestii zabezpieczeń.
Dzięki bezpośredniemu powiązaniu cyberbezpieczeństwa z pionem informatycznym, instytucje finansowe potencjalnie są lepiej przygotowane do przeciwdziałania zagrożeniom. Z organizacyjnego punktu widzenia należy jednak wyraźnie rozgraniczyć funkcje technologiczne od stricte związanych z cybersecurity. Jeśli bezpieczeństwo cybernetyczne będzie stanowić domenę działu IT, istnieje ryzyko, że kwestie zapobiegania zagrożeniom nie będą wystarczająco widoczne. Może zatem pojawić się problem osiągania doraźnych celów projektowych takich jak czas i budżet kosztem ich bezpieczeństwa – mówi Adam Rafajeński, Dyrektor Cyber Practice w Deloitte.
Wzmożone zainteresowanie usługami cloud computing widoczne jest także w Polsce. Instytucje finansowe, które korzystają z aplikacji w modelu chmurowym, zdecydowanie nie wykorzystują jeszcze pełni potencjału tych rozwiązań. Spodziewamy się, że w przyszłości w rozwoju tej technologii dużą rolę odegrają centra obliczeniowe takie jak Centrum Google Cloud, dzięki którym polskie przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać z większej mocy obliczeniowej czy możliwości bezpiecznego przechowywania danych – podsumowuje Przemysław Szczygielski.
oprac. : eGospodarka.pl
8 wskazówek dla użytkowników TikToka
5 kroków do prywatności na TikToku
Cyberbezpieczeństwo: oczywiste metody nie zawsze skuteczne?
4 sposoby na cyberbezpieczeństwo latem
Hotel, plaża i publiczne WiFi, czyli cyberbezpieczeństwo na urlopie
Nie ma firmy bez nowych technologii? Oto 3 kluczowe trendy dla biznesu
Internet i technologie cyfrowe: UE powinna określić zasady transformacji
Wymiana informacji podatkowych jako narzędzie przeciw unikaniu opodatkowania
Wysyp złośliwych e-sklepów. Dla hakerów Black Friday już trwa
Jaki bank ma obecnie najkorzystniejszą ofertę kredytów hipotecznych? W jakich bankach macie kredyty i jakie jest Wasze zdanie o nich? Na co ...
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Kapitał emerytalny w ZUS wzrośnie o ponad 9 proc.
Otrzymana kara umowna a obowiązek zapłaty PIT
Kredyt bez wkładu własnego. Rząd podnosi limity
"Mieszkanie bez wkładu własnego": limity mają wzrosnąć
Jakie mieszkanie na kredyt może kupić dziś średnio zarabiająca rodzina?
Co spowodowało wzrosty na EUR/USD?
Rośnie popyt na elektryczne samochody. BEV wyprzedzi stare napędy?