eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberbezpieczeństwo. 22 ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia

Cyberbezpieczeństwo. 22 ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia

2019-12-30 12:19

Cyberbezpieczeństwo. 22 ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia

Cyberbezpieczeństwo © alphaspirit - Fotolia.com.jpg

Kradzież danych Angeli Merkel, atak na elektrownię atomową w Kudankulam, luka w komunikatorze WhatsApp, która - jak się szacuje - stanowiła zagrożenie dla 1,5 mld użytkowników. To tylko niektóre z ostatnich "osiągnięć" cyberprzestępczego półświatka. Jest się przed czym chronić, tym bardziej, że cyberataki dotykają nas już co 4 sekundy. Oto 22 ciekawostki, które rzucają nieco światła na zagrożenia czyhające na nas w sieci.

Przeczytaj także: Biznes oszukany. Czym się zajmą hakerzy w 2019 r.?

Wprawdzie termin "cyberataki" niemal codziennie odmieniany jest przez wszystkie przypadki, to ciągle jednak wiedza na temat tego, co nam zagraża, pozostawia wiele do życzenia. Z tego też względu warto rzucić okiem na poniższe 22 ciekawostki przedstawiające informacje odnośnie cyberbezpieczeństwa i ataków hakerskich.
 1. Z danych Uniwersytetu z Maryland wynika, że codziennie mają miejsce 2244 ataki co oznacza, że cyberprzestępcy uderzają w nas co 4 sekundy.
 2. Jaki jest cel ataków? Zbadała to firma Verizon. Okazuje się, że w 71% cyberataków chodzi oczywiście o pieniądze. 25% naruszeń spowodowanych jest...szpiegostwem. Co 4 atak motywowany jest zatem chęcią przejęcia informacji z atakowanej instytucji lub firmy.
 3. Czy ataki to problem wyłącznie dużych korporacji? Nie! Do 41% z nich dochodzi w małych firmach. Powód? Są one najsłabiej chronione - często brak w nich działów IT, pracownicy nie są szkoleni z cyberbezpieczeństwa, a same firmy nie inwestują w środki ochrony. W dodatku są one bardziej skore do zapłaty okupu - dla nich nawet krótki przestój w działaniu może przynieść katastrofalne skutki.
 4. Ponad 1,5 miliarda użytkowników aplikacji WhatsApp było zagrożonych atakiem. Właściciele popularnego komunikatora wydali oświadczenie, w którym poinformowali, że przez lukę w systemie, na smartfonach użytkowników aplikacji mogło pojawić się złośliwe, szpiegowskie oprogramowanie. Działanie było proste: użytkownik WhatsApp otrzymywał nieznane połączenie. W ten sposób hakerzy mieli już dostęp do mikrofonu i kamerki swojej ofiary.
 5. Na początku roku głośno było o ataku na niemieckie władze. Wyciekły dane i dokumenty setek polityków. Jedną z ofiar tego cyberataku była Angela Merkel.
 6. Ransomware coraz częściej mierzy w instytucje publiczne i administrację. Nic dziwnego - przechowują one dane dotyczące setek tysięcy obywateli, a często korzystają z przestarzałych technologii co czyni je łatwym łupem przestępców. Tylko na przestrzeni ostatnich tygodni mieliśmy do czynienia z kilkoma atakami na polskie instytucje - należy wspomnieć tu atak na urzędy gminy w Kościerzynie czy Lututowie.
 7. Ponad 18 milionów dolarów - tyle kosztował władze Baltimore cyberatak, do którego doszło 7 maja 2019 roku. Hakerzy wykorzystując złośliwe oprogramowanie ransomware zablokowali sieci informatyczne miejskich instytucji. Baltimore odmówiło zapłaty okupu i w efekcie poniosło kilkunastomilionowe straty.
 8. W październiku tego roku hakerzy zaatakowali elektrownię atomową w Kudankulam w Indiach. Do ataku miało dojść przez zastosowanie złośliwego oprogramowania DTrack. Za atak prawdopodobnie odpowiedzialni są hakerzy z Korei Północnej.
 9. Kalejdoskop zagrożeń jest dość barwny. Jednym z bardziej popularnych jest atak DoS/DDos - czyli odmowa usługi. Cybint Solutions podaje, że doświadczyło go już 51% firm.
 10. Prognozuje się, że cyberataki będą szczególnie nadwyrężać bezpieczeństwo branży medycznej - nawet 4 razy częściej niż w innych sektorach!
 11. Malware, czyli złośliwe oprogramowanie, w 94% dystrybuowane jest przez email phishing.
 12. Przestępcy najchętniej wykorzystują złośliwe załączniki o rozszerzeniach .doc i .dot (37%). Kolejne miejsce w tym niechlubnym rankingu (19,5%) należy do plików .exe.
 13. W grudniu 2019 roku ransomware skończył...30 lat. Złośliwy wirus na przestrzeni trzech dekad doczekał się licznych “mutacji” i co jakiś czas uderza z ogromną siłą. Tylko w 2019 roku wyrządził szkód na 11,5 mld dolarów.
 14. 133 tysiące dolarów - to średni jednostkowy koszt ponoszony przez firmy, które zaatakował ransomware.
 15. Z danych przedstawionych przez Cybint Solutions wynika, że w ubiegłym roku aż 62% firm doświadczyło ataków phishingowych lub innych cyberataków z wykorzystaniem podstępnych socjotechnik.
 16. 82% pracodawców przyznaje się, że nie ma wiedzy dotyczącej cyberzagrożeń.
 17. 1 na 36 urządzeń mobilnych ma zainstalowane “podejrzane” aplikacje.
 18. W 2019 roku pojawiło się o 11% naruszeń cyberbezpieczeństwa więcej, niż w 2018 roku. Jeszcze więcej - bo o 67% - w porównaniu do 2014 roku.
 19. 300 miliardów - to szacunkowa liczba haseł, jaka pojawi się do 2020 roku na całym świecie.
 20. Wiedzieliście, że tylko 5% folderów znajdujących się na firmowych komputerach jest właściwie chroniona?
 21. Forbes podaje, że w 2020 roku 83% korporacyjnych zadań przeniesionych zostanie do chmury.
 22. 133,7 miliarda dolarów (!) - tyle świat ma wydać na cyberbezpieczeństwo w 2022 roku. Na razie są to prognozy Gartnera. Czy się spełnią?

Powyższe statystyki pokazują, że zagrożenia nie tracą na sile. Nawet z wiekiem. Ransomware choć ma już 30 lat, nigdy nie był tak silny jak dziś. Nikt nie może czuć się bezpieczny - użytkownicy indywidualni, małe i średnie przedsiębiorstwa, administracja czy korporacje - może dotknąć każdego.
- Cyberbezpieczeństwo to nadal najbardziej niedoszacowany aspekt wielu przedsiębiorstw. Właściciele firm muszą uświadomić sobie, że bez odpowiedniej ochrony narażają biznes nie tylko na straty, ale nawet likwidację. Okazuje się, że 60% firm, które doznały ataku upada w ciągu kolejnych 6 miesięcy - podkreśla Paweł Sarol, Cloud Business Development Manager z Xopero Software. - Wraz z rozwojem zagrożeń musi iść wzrost świadomości częstym błędem jest popadanie w stereotypy, że “nas to nie dotyczy”, “że jesteśmy za mali”. Ransomware nie robi wyjątków i po 30 latach jego istnienia powinniśmy już o tym wiedzieć. Firmy muszą inwestować i zwiększać nakłady na cyberbezpieczeństwo. W tym na technologie - antywirusy i rozwiązania do backupu danych - oraz edukację pracowników i powiększanie działów IT – dodaje.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: