eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Życie w kwarantannie: pora na e-commerce i usługi online

Życie w kwarantannie: pora na e-commerce i usługi online

2020-05-20 11:51

Życie w kwarantannie: pora na e-commerce i usługi online

Płatność kartą © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Informacje o pierwszych przypadkach zachorowania na koronawirusa w Polsce sprawiły, że sklepy spożywcze w naszym kraju przeżyły prawdziwy szturm. Gdy już przywykliśmy do izolacji, nasze interesowanie skupiło przede wszystkim na internecie. Zakupy online, streaming video oraz zdalne zajęcia fitness - to niektóre aktywności, które szczególnie zaskarbiły sobie sympatię "uwięzionych" w domach Polaków - wynika z badania zrealizowanego dla Mastercard.

Przeczytaj także: Pandemia COVID-19 nie budzi już naszego niepokoju?

Z badania zleconego przez Mastercard wynika, że w ostatnich tygodniach internet stał się zdecydowanie ulubionym miejscem na zakupy. 2 na 3 Polaków zgodnie przyznaje, że z e-commerce korzysta obecnie częściej niż przed wybuchem pandemii. Interesują nas jednak nie tylko produkty, ale i usługi online oraz cyfrowe doświadczenia.

Jak czytamy w komunikacie z badania, 46% badanych przyznaje, że z usług online korzysta więcej niż wcześniej. W tej grupie:
 • 68% respondentów sięga po streaming wideo (jak np. Netflix, HBO GO czy Amazon Prime Video);
 • 44% respondentów gra przez internet w gry;
 • 29% uczestniczy w zajęciach fitness online;
 • 24% wirtualnie „odwiedza” muzea i inne atrakcje turystyczne.

W czasach narodowej kwarantanny ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej stał się też kontakt ze znajomymi i bliskimi, co widać w popularności rozmów wideo. Korzysta z nich 77% badanych, co czyni je najpopularniejszą usługą online.

W czasie pandemii widać też większe zaangażowanie Polaków w działania charytatywne. Prawie połowa (44%) badanych przekazała w ostatnim miesiącu darowiznę online, a 18% zrobiło to po raz pierwszy.

Więcej czasu spędzanego w domu to okazja do nabywania nowych umiejętności, a podłączony do internetu komputer pomaga w tym nie tylko uczniom. 41% Polaków ankietowanych w badaniu Mastercard sygnalizuje, że szuka w sieci materiałów edukacyjnych dla siebie lub dla członków swojej rodziny. 28% szlifuje znajomość języków obcych, a 7% grę na instrumentach muzycznych. Inne umiejętności, które można doskonalić w internecie, to gotowanie (36%), majsterkowanie (22%), programowanie (16%), a nawet strzyżenie włosów (14%). Nauka w sieci obejmuje też opanowywanie praktycznych umiejętności dnia codziennego. Prawie połowa polskich konsumentów (47%) zaczęła ostatnio korzystać z bankowości internetowej, a 42% korzysta z telemedycyny i kupuje leki online.

Jedną z oznak większego niż dotychczas zainteresowania e-commerce są internetowe zakupy produktów pierwszej potrzeby, które robi 44% polskich konsumentów. Inne popularne produkty to książki (47%), gry planszowe (36%) czy przybory kuchenne (33%). Powodzeniem cieszą się jednak również maszynki do strzyżenia włosów (22%) czy maty do ćwiczeń (16%).

10 NAJPOPULARNIEJSZYCH „PRODUKTÓW NA KWARANTANNĘ”


 1. Książki (47%)
 2. Gry planszowe (36%)
 3. Przybory kuchenne (33%)
 4. Puzzle (30%)
 5. Przybory do farbowania włosów (30%)
 6. Maszynki do strzyżenia włosów (22%)
 7. Poduszki (21%)
 8. Oczyszczacze powietrza (17%)
 9. Maty do ćwiczeń/jogi (16%)
 10. Sztuka i rzemiosło (16%)

Badanie Mastercard pokazuje też, że niektóre zwyczaje zakupowe konsumentów pozostają bez zmian nawet po przejściu do e-commerce. Prawie wszyscy (96%) „łowcy okazji” ze sklepów stacjonarnych zamienili je na przeszukiwanie stron internetowych w pogoni za najlepszymi ofertami. Z kolei 79% spośród amatorów oglądania wystaw sklepowych przyznaje, że tworzy „listy życzeń”, ale nie zawsze kupuje zamieszczone na nich produkty. Ponadto 35% klientów deklaruje, że kupując online pozostają lojalni sprzedawcom, których znają ze świata rzeczywistego.

Prawie wszyscy badani (91%) sygnalizują, że podczas zakupów online zachowują ostrożność, a 60% martwi się, że w sieci padnie ofiarą oszustwa. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo przy płaceniu online, 78% polskich konsumentów kupuje u znanych im sprzedawców, 83% sprawdza opinie innych kupujących, a 36% kontaktuje się z nieznanymi im sprzedawcami przed dokonaniem zakupu.

fot. mat. prasowe

Zakupy online w czasie izolacji

Niemal połowa badanych zakupiła książki


10 NAJPOPULARNIEJSZYCH AKTYWNOŚCI ONLINE W CZASIE NARODOWEJ KWARANTANNY


 1. 77% badanych regularnie prowadzi rozmowy wideo z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami
 2. 68% subskrybuje platformy VOD, takie jak Netflix, HBO GO, czy Amazon Prime Video
 3. 59% ogląda komedie, kabarety lub stand-up
 4. 44% gra przez internet w gry wideo
 5. 41% bierze udział w lekcjach gotowania lub korzysta z przepisów w sieci
 6. 36% bierze udział w koncertach
 7. 29% korzysta z wirtualnych zajęć fitness
 8. 28% uczy się języka obcego
 9. 24% odwiedza strony muzeów lub innych atrakcji turystycznych
 10. 18% rozwiązuje quizy

Najważniejsze wskazówki Mastercard dotyczące bezpieczeństwa w internecie:


 • Wchodź tylko na bezpieczne strony: Kupuj i płać online tylko na stronach internetowych, które dbają o twoje bezpieczeństwo szyfrując twoje dane. Ich adresy zaczynają się od „https” i można je poznać po symbolu zablokowanej kłódki w przeglądarce.
 • Dbaj o bezpieczeństwo swoich danych: Nigdy nie podawaj danych swojej karty płatniczej telefonicznie, przez e-mail, SMS lub media społecznościowe.
 • Zaktualizuj ochronę antywirusową: Upewnij się, że zaktualizowałeś program antywirusowy na urządzeniu, na którym planujesz zakupy.
 • Zaufaj swojemu instynktowi: Jeśli widzisz ofertę online, która wygląda zbyt dobrze, aby mogła być prawdziwa, prawdopodobnie tak właśnie jest. Zawsze sprawdzaj dokładnie oferty, których nie jesteś pewien.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: