eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ruszył sezon na planowanie wakacji 2020

Ruszył sezon na planowanie wakacji 2020

2019-10-21 14:16

Ruszył sezon na planowanie wakacji 2020

Ruszył sezon na planowanie wakacji © S.H.exclusiv - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ile będą kosztowały wakacje 2020? Z danych napływających z serwisu Wakacje.pl oraz z Instytutu Badań Traveldata wynika, że przeciętny koszt tygodniowego wypadu za granicę ma sięgnąć w nadchodzącym roku 6517 złotych. Ile wydadzą rodziny z dziećmi, a ile przyjdzie zapłacić za jedną osobę? Które kierunki są najdroższe? Kiedy rezerwować, aby zaoszczędzić jak najwięcej?

Przeczytaj także: Wakacje 2019 z all inclusive i bez last minute

Jak już wspomniano, odpowiedzi na postawione we wstępie pytania ukryte są w dwóch źródłach. Po pierwsze, są to dane sprzedażowe serwisu Wakacje.pl, który przygląda się rezerwacjom Polaków już od momentu wystartowania pierwszych przedsprzedaży. Z drugiej natomiast strony mamy raport Instytutu Badań Traveldata, którego autorzy dokonali zestawienia cen i sprawdzili, czy wakacje 2020 lepiej rezerwować już niebawem, czy też wstrzymać się aż do pojawienia się oferty last minute.

Czas robi różnicę


Wprawdzie inauguracja nadchodzącego sezonu letniego nastąpi dopiero w kwietniu, kiedy to z polskich lotnisk wystartują pierwsze czartery w kierunku Grecji czy Bułgarii, ale Polacy już teraz rezerwują miejsca w popularnych kurortach. Eksperci z serwisu Wakacje.pl, porównującego oferty wakacyjne ponad 100 biur podróży, przyjrzeli się ich wyborom i wzięli pod lupę, ile płacimy za przyszłoroczne urlopy.

fot. mat. prasowe

Ile płacimy za wakacje 2020 na popularnych kierunkach?

Za tygodniowy pobyt w zagranicznym kurorcie w okresie od 1 kwietnia do 31 października płacimy średnio 6517 zł.


Za tygodniowy pobyt w zagranicznym kurorcie w okresie od 1 kwietnia do 31 października płacimy średnio 6517 zł. Osoba dorosła wydaje średnio 2453 zł, rodzina z dziećmi przeznacza na ten cel 7554 zł. Kwoty te obejmują zarówno wyjazdy w wysokim sezonie wakacji szkolnych i majówkę, czyli terminy, kiedy ceny wyjazdów najbardziej windują, a także najtańszy okres po majówce na start i na zakończenie sezonu późnym latem.

Jak co roku najwięcej będą musieli zapłacić ci, którzy wybiorą wyjazd w szczycie sezonu, przede wszystkim w okresie wakacji szkolnych. W tym czasie hotele oferują największy wachlarz atrakcji, animacji i pełny dostęp do infrastruktury, w tym animacje w języku polskim. Od czerwca do końca sierpnia na wzrost cen wpływa również pogoda, która w tym czasie najbardziej sprzyja plażowaniu, ale też największa liczba chętnych na wyjazd. Za tygodniowy urlop w najwyższym sezonie płacimy średnio 6975 zł, osoba dorosła wydaje średnio 2608 zł, a rodzina z dziećmi 8059 zł.

Będzie drożej? To zależy


Już ten sezon pokazał, że ceny wakacji za granicą już rzadko kiedy spadają do 1000 zł. Po lastowym boomie jeszcze rok wstecz przyszedł czas na unormowanie cen wyjazdów. Instytut Badań Traveldata wyliczył, że w porównaniu z ostatnim sezonem za wakacje 2020 zapłacimy więcej na większości popularnych kierunków. I tak, do wakacji w Grecji trzeba dodać ok. 228 zł, w Bułgarii 114 zł, w Tunezji 120 zł, na Wyspach Kanaryjskich 165 zł, w Egipcie 248 zł, a w Turcji 264 zł.

fot. mat. prasowe

Ile płacimy za wakacje 2020 w wysokim sezonie?

Jak co roku najwięcej będą musieli zapłacić ci, którzy wybiorą wyjazd w szczycie sezonu.


Remedium na brak spektakularnych przecen może być wcześniejsza rezerwacja wyjazdu i właśnie z tego rozwiązania Polacy chętnie korzystają. Mowa o przedsprzedaży, która według prognoz ekspertów z Traveldaty znacznie obniża koszt wyjazdu w porównaniu do tego, gdybyśmy kupowali last minute. Różnica polega jeszcze na tym, że teraz w biurach podróży jeszcze można przebierać w ofertach z różnych półek cenowych i jakościowych, na ostatnią chwilę liczba propozycji drastycznie się skurczy, czego doświadczyli turyści w tym roku.

Ile zaoszczędzimy w przedsprzedaży?


Z wyliczeń Instytutu wynika, że na zakupach w przedsprzedaży lata najwięcej zaoszczędzą wybierający wakacje na Majorce – aż 708 zł. Wybierający się na Wyspy Kanaryjskie zatrzymają w portfelu 366 zł, do Portugalii 526 zł, do Bułgarii 341 zł, do Turcji 337 zł, do Tunezji 251 zł, a do Egiptu 80 zł. Biura podróży zachęcają odo wcześniejszych zakupów nie tylko obniżoną nawet o kilkadziesiąt procent ceną, ale też bezpłatnymi gwarancjami niezmienności ceny czy najniższej ceny, ubezpieczaniami, a w końcu niskimi zaliczkami. Jeśli po wakacje 2020 wybierzemy się teraz, zapłacimy nawet kilka procent ceny, resztę dopiero na ok. miesiąc przed wyjazdem. W świetle wyższych niż przed rokiem cen, takie rozłożenie płatności dla wielu turystów może okazać się bezcenne.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Ruszył sezon na planowanie wakacji 2020

    Joanna.Zapadewska / 2019-11-16 20:21:22

    Teraz najlepiej jest wybierać jakieś wczasy na rok 2019 bo bukując first minute jak to się profesjonalnie nazywa możemy zyskać spore zniżki. Np. Itaka ma takie promocje, że wakacje bukowane z dużym wyprzedzeniem potrafią być o KILKADZIESIĄT procent tańsze. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: