eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2019 z all inclusive i bez last minute

Wakacje 2019 z all inclusive i bez last minute

2019-08-29 11:23

Wakacje 2019 z all inclusive i bez last minute

Grecja © samott - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Koniec wakacji szkolnych zbliża się nieubłaganie. Wraz z nim nadchodzi pora podsumowań. Z danych przedstawionych przez serwis Wakacje.pl wynika, że w tym sezonie, szósty rok z rzędu zdecydowaną liderką wśród najpopularniejszych destynacji pozostawała Grecja, która nie ugięła się przed konkurencją ze strony Turcji. Mijające wakacje zapiszemy w pamięci również z powodu dość wysokich cen i małej dostępności oferty last minute. Największymi wygranymi okazali się ci turyści, którzy o urlopie pomyśleli z dużym wyprzedzeniem. Czy jest to ugruntowanie nowej tendencji?

Przeczytaj także: Pogoda wypchnęła Polaków na last minute

Grecja odparła turecki atak na tron


Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wielu ekspertów wieszczyło, że królową tego lata okaże się Turcja, która miała zdetronizować wieloletnią liderkę sprzedaży, czyli Grecję. Tymczasem okazało się, że królowanie greckich wysp doczekało się kontynuacji. Turcja znalazła się na drugiej pozycji, a trzecie miejsce podium przypadło w udziale Bułgarii.

W klasyfikacji najbardziej popularnych regionów wakacyjnych zdecydowanym numerem 1 okazała się Riwiera Turecka. I nie ma w tym właściwie nic zaskakującego - ten rejon oferuje turystom bardzo dobrze rozwinięte kurorty wypoczynkowe, takie jak Alanya, Side, Antalya czy Okurcalar. Południowe wybrzeże Turcji na swoje wakacje najchętniej wybierali turyści z 15 polskich województw. Jedynie w woj. podlaskim klasyfikację najchętniej rezerwowanych regionów minimalnie wygrała grecka Kreta.

fot. mat. prasowe

Top 10 kierunków

Wbrew przewidywaniom Turcji nie udało się zdetronizować Grecji.


Największy ruch w stolicy i na Śląsku


Na zagraniczne wakacje Polacy wylatywali z wielu zakątków naszego kraju, ale dość wyraźnie zaznaczyła się tu dominacja dwóch portów lotniczych: Warszawy Okęcie i Katowic-Pyrzowic. Z tych dwóch miejsc swoją podróż rozpoczęła przeszło 60 proc. polskich turystów. Po ok. 10 proc. udziału we wszystkich wylotach przypadło portom w Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Mniejsze liczby podróżnych przypadły lotniskom Warszawa-Modlin, Kraków, Rzeszów, Bydgoszcz, Łódź, Szczecin, Olsztyn i Zielona Góra.

fot. mat. prasowe

Lotniska, z których wylatywali Polacy

60 procent ruchu wzięły na siebie porty lotnicze Warszawy i Katowic.


Podrożały wszystkie kierunki


Wysoki sezon 2019 stał pod znakiem znaczących podwyżek cen na wszystkich najpopularniejszych kierunkach wakacyjnych. Kontrast wynika przede wszystkim z bardzo niskiej podaży ofert Last Minute, które rok temu wyraźnie obniżyły średnie wartości rezerwacji.

Poniżej zestawienie przeciętnych kwot rezerwacji z lata 2018 i 2019, wraz ze wzrostem dla poszczególnych kierunków:

fot. mat. prasowe

Wzrosty cen

Najpokaźniejsze wzrosty cen stały się udziałem Cypru.


Godny uwagi jest fakt, że wyraźnie wyższe ceny nie przeszkodziły Grecji (największy wzrost obok Cypru) w utrzymaniu zdecydowanego prowadzenia na liście wakacyjnych bestsellerów. Spośród pozostałych państw najmniejsze wzrosty średnich wartości rezerwacji zanotowały te kierunki, na których najpopularniejsze są wycieczki objazdowe (Włochy) i pakiety z dojazdem własnym (Chorwacja).
7140 złotych - tyle średnio płacili Polacy za swoje wakacje w wysokim sezonie. W porównaniu z zeszłym rokiem wartość ta wzrosła o 17,4 proc. W przeliczeniu na jednego uczestnika wyjazdu średnia wyniosła 2657 złotych.

„Czwórki” najchętniej wybieraną opcją


Wybierając hotele na swoje wakacje, Polacy zdecydowanie najczęściej decydowali się na hotele czterogwiazdowe, zapewniające wypoczynek w komfortowych warunkach, a jednocześnie tańsze niż cechujące się najwyższym standardem obiekty z pięcioma gwiazdkami przy nazwie. „Czwórkę” zarezerwowała blisko połowa turystów wyjeżdżających za granicę. Niespełna jedna trzecia wybrała hotele trzygwiazdkowe.

fot. mat. prasowe

Kategorie hoteli

Najpopularniejszym wyborem Polaków były hotele 4*


Jak wakacje, to All-Inclusive!


Dane statystyczne z wysokiego sezonu 2019 potwierdzają widoczny od kilku lat trend. Minęły bezpowrotnie czasy, w których wyżywienie All-Inclusive („wszystko w cenie”) stanowiło ekskluzywną opcję wybieraną niechętnie ze względu na wysokie ceny. Dziś jest to już standardowy element oferty, zwłaszcza w przypadku najczęściej wybieranych dużych wakacyjnych resortów.
  • Opcję All-Inclusive wybrano przy aż 82,3 procent rezerwacji
  • Na wyżywienie HB (dwa razy dziennie, z reguły śniadania
    i obiadokolacje) zdecydowało się 11,6 proc. turystów
  • Formułę BB (tylko śniadania) wybrało 3 proc. rezerwujących
  • Pozostałe opcje („FB - trzy posiłki”, „bez wyżywienia”, „zgodne
    z programem wycieczki”) były wybierane w 3 proc. rezerwacji

- Wzrost cen nie zniechęcił polskich turystów do wyjazdów, ale wpłynął na ich wybory co do rodzaju oferty – komentuje Klaudyna Fudala, rzecznik prasowy Wakacje.pl. - W poprzednich sezonach Polacy najczęściej wybierali hotele 4- i 5-gwiazdkowe, w tym roku najwyższy standard zamienili na obiekty 3-gwiazdkowe, gwarantujące niższą cenę. Statystyki pokazały też, co jest dla nas najważniejsze na wakacjach. Jesteśmy w stanie zrezygnować z jednej, a nawet dwóch gwiazdek hotelu, ale nie z opcji All-Inclusive. Pełne wyżywienie wybierają zarówno rodziny z dziećmi, jak i pary. Widać więc, że trochę się z All-Inclusive śmiejemy, ale prawie wszyscy korzystamy. Polacy rozsądnie zarządzają swoim wakacyjnym budżetem i wybierają opcję, która maksymalni ogranicza niespodziewane wydatki.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: