eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Po co Polacy idą do dietetyka?

Po co Polacy idą do dietetyka?

2019-08-08 09:30

Po co Polakom porady dietetyka? Jak wynika z raportu Oferteo.pl chodzi nam głównie (71%) o zrzucenie zbędnych kilogramów. I nic w tym zaskakującego, skoro statystyki wyraźnie wskazują na rosnący w naszym społeczeństwie odsetek osób otyłych (również wśród dzieci) oraz wyjątkowe wręcz zamiłowanie Polaków do słodzonych, kolorowych napojów.

Przeczytaj także: Trener personalny i dietetyk rozchwytywani na początku roku

Napoje kolorowe zamiast wody


Z badania zrealizowanego przez dra Dariusha Mozaffariana, dziekana Wydziału Nauk o Żywieniu z Tuffs University w Bostonie wynika, że kolorowe, słodzone napoje mają swój udział w śmierci przeszło 184 tysięcy osób rocznie. Statystyki prezentują się zatem dość przerażająco, ale nadal nie wygląda na to, aby w istotny sposób przyczyniały się do ograniczenia spożywania tego rodzaju trunków. Każdego dnia pija je aż 71% ankietowanych. W 35% przypadków kończy się na jednej lub dwóch szklankach, ale już 26% deklaruje, że wypija ich trzy lub cztery, a co 10. badany - pięć lub więcej.

Słodzone napoje nie dość, że wypłukują z organizmu minerały, to powodują również odwodnienie, próchnicę i choroby dziąseł, a także zwiększają ryzyko pojawienia się kamieni nerkowych, cukrzycy, chorób serca, nadwagi czy wręcz otyłości, a nawet raka.

Jeśli chodzi o wodę, to niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak dużo potrzebuje jej nasz organizm. Tylko co piąty ankietowany przyznaje, że dziennie pije pięć lub sześć szklanek wody, a 14% – 7 i więcej. 30% badanych sięga po trzy lub cztery szklanki wody na dobę, a 29% już tylko po jedną lub dwie. 6% przyznało, że w ogóle z niej zrezygnowało. Nie są to zadowalające statystyki, biorąc pod uwagę, że lekarze zalecają picie od 8 do nawet 12 szklanek wody na dobę. Taka ilość jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, oczyszcza go, wspomaga trawienie, redukuje zmęczenie, a także jest pomocna przy odchudzaniu.

fot. mat. prasowe

Napoje kolorowe vs woda

Polacy spożywają dużo kolorowych napojów


Warto dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość wody w ciągu dnia, aby nie gasić pragnienia słodkimi napojami, których spożywanie ma katastrofalne skutki dla naszego zdrowia.

Dietetycy najczęściej zalecają, żeby jeść od 4 do 5 posiłków dziennie. Jak pokazują wyniki badania serwisu Oferteo.pl, Polacy w większości stosują się do tych wskazań. 35% badanych deklaruje, że spożywa cztery posiłki dziennie, a 31% – pięć. Tylko trzy posiłki w ciągu dnia jada 29% badanych, a dwa wystarczają 5% z nich.

Dietetyk potrzebny w każdym wieku


Jak pokazują wyniki badania Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, po pomoc dietetyka zgłaszają się osoby w każdym wieku. Największa część z nich mieści się w przedziale od 20 do 30 roku życia (25%) lub od 31 do 40 roku życia (25%). Najrzadziej po takie wsparcie sięgają osoby nieco starsze. Klienci po 50 roku życia to tylko 15% wszystkich zleceniodawców.

Warto zwrócić uwagę na najmłodszą grupę. Dzieci i młodzież stanowiły w 2018 roku aż 16% klientów dietetyków. Do specjalisty zgłaszają się w ich sprawie rodzice. W tej grupie pomoc specjalisty potrzebna jest przede wszystkim przy odchudzaniu – to aż 67% wszystkich spraw. W 12% przypadków chodzi o przybranie na wadze, a 10% najmłodszych korzysta z usługi rozpisania diety odpowiedniej w konkretnej chorobie.

fot. mat. prasowe

Wiek

Po pomoc dietetyka zgłaszają się osoby w każdym wieku


– Zmiana sposobu żywienia i przejście na dietę to nie tylko kwestia wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia. W takich sprawach wybór osoby, z którą chcemy współpracować, powinien być bardzo dobrze przemyślany. Warto poznać jej doświadczenie i opinie poprzednich klientów na jej temat – radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Cel diety – schudnąć


Nadwagę ma dziś już większość Polaków. Według specjalistów prowadzących kampanię „Otyłość kontra zdrowie” zmaga się z nią już 68% mężczyzn i 53% kobiet. Jest też coraz powszechniejsza wśród dzieci – występuje u 44% chłopców i 25% dziewcząt. Osoby walczące z nadwagą muszą liczyć się nie tylko z jej konsekwencjami zdrowotnymi, ale także finansowymi. Leczenie jej i powodowanych przez nią powikłań może generować koszty liczone w tysiącach złotych.

fot. mat. prasowe

Cel diety

Najczęściej po dietę sięgamy po to, aby stracić na wadze


Wyniki raportu Oferteo.pl pokazują jednoznacznie, że to właśnie chęć zrzucenia zbędnych kilogramów jest głównym powodem podjęcia decyzji o kontakcie z dietetykiem wśród Polaków. Taką motywację wskazało aż 71% wszystkich badanych. Pozostała część zgłoszeń dotyczyła rozpisania odpowiedniej diety do choroby (16% zapytań), dostosowania żywienia do treningu (3%) lub pomocy przy utrzymaniu wagi (1%).

Diety specjalne


Jedna trzecia wszystkich osób korzystających z usług dietetyka zgłosiła potrzebę przygotowania diety specjalnej, czyli wykluczenia lub uwzględnienia pewnych grup produktów. Najczęściej, bo prawie w połowie przypadków, chodziło o dietę niskotłuszczową. 15% szczególnych diet to diety przeznaczone dla diabetyków, a 14% – dla wegan lub wegetarian. Najrzadziej zamawiane są diety bezglutenowe (8%) i bezbiałkowe (4%).

fot. mat. prasowe

Dieta specjalna

Polacy najczęściej wybierają dietę niskotłuszczową


Dietetyk potrzebny od razu


Osoby podejmujące decyzję o rozpoczęciu diety nie chcą tracić czasu. Aż trzy czwarte z nich deklaruje, że współpracę z dietetykiem są gotowi podjąć od zaraz. 23% chce zmienić żywienie w ciągu miesiąca.

fot. mat. prasowe

Rozpoczęcie diety

Polacy chcą rozpocząć dietę jak najszybciej


Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 3900 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl od lipca 2018 roku do lipca 2019 roku, przez podmioty poszukujące usług dietetyka.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: