eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ile jest warta branża ślubna?

Ile jest warta branża ślubna?

2019-07-24 09:58

Ile jest warta branża ślubna?

Ślub © WavebreakmediaMicro - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Branża ślubna to segment rynku, który w ostatnich latach przeżywa prawdziwy boom. Jej roczne obroty sięgają już miliardów złotych. I nie ma w tym nic zaskakującego skoro - jak wynika z badania serwisu Wedding.pl - dla większości nowożeńców organizacja przyjęcia weselnego wiąże się z wydatkiem rzędu od 41 do 60 tysięcy złotych.

Przeczytaj także: Jakie są koszty wesela? Co radzą nowożeńcy?

Przychody branży ślubnej są ściśle powiązane z sezonowością. Okres ślubów i wesel rozpoczyna się w drugim kwartale roku, aby osiągnąć swoje apogeum w kolejnych trzech miesiącach. Najpopularniejsze z weselnych miesięcy to czerwiec, sierpień i wrzesień, z kolei najmniej korzystny dla ślubnych usługodawców jest okres od listopada do kwietnia. Wcześniej pracę zaczynają dostawcy usług, którzy potrzebują więcej czasu na przygotowania, w tym m.in. wedding plannerzy czy salony sukni ślubnych, później pracę kończą z kolei fotografowie i kamerzyści, którzy obróbkę materiałów kończą często dopiero późną jesienią.

Koszt usług weselnych


Ile kosztuje przyjęcie weselne? O jednobrzmiącą odpowiedź na to pytanie jest trudno, ale niewątpliwie można dokonać szacunków. Z opracowanego przez Wedding.pl raportu wynika, że większość młodych par za każdą z usług weselnych płaci ponad 1500 zł. Mowa tu m.in. o fotografie, kamerzyście, DJ-u czy zespole muzycznym. Suknia ślubna to najczęściej koszt 2000-3000 zł, a na obrączki największa liczba par wyda 1500-2000 zł. Z kolei menu dla jednego gościa weselnego to wydatek rzędu 200-250 zł.

Ile kosztuje zatem cała organizacja wesela? U większości par młodych wszystkie koszty zamkną się w przedziale 41 - 60 tysięcy złotych. Co trzecia para nowożeńców wyda na nie mniej niż 40 tys. zł. Najdroższe wesele - za więcej niż 81 tys. zł. - zorganizuje tylko 5% respondentów.

Im większa liczba gości, tym droższe wesele - wśród par młodych, które zapłacą za wesele powyżej 81 000 zł, siedem na dziesięć z nich zaprosi ponad 150 osób. Z kolei 55% par, które wyda na wesele kwotę poniżej 20 000 zł, będzie gościć mniej niż 50 osób.

fot. mat. prasowe

Gdzie pary młode szukają usług weselnych?

69% par młodych szuka usługodawców za pośrednictwem internetu.


Dokąd zmierza branża ślubna


Poza kosztem wesela dla pary młodej wyzwanie stanowi również sama organizacja. Usługi weselne często trzeba rezerwować ze znacznym wyprzedzeniem. W przypadku 87% par pierwszą zarezerwowaną usługą jest sala weselna. Według orientacyjnych danych, w Polsce działa obecnie ok. 7 tysięcy lokali weselnych. Biorąc pod uwagę sezonowość wesel i ograniczoną liczbę weselnych obiektów, nie powinien dziwić fakt, że już 20% par młodych organizuje wesele w inny dzień niż sobota. Czy tak będzie zawsze?

Jak podaje GUS, w 2017 roku odbyło się w Polsce nieco ponad 190 000 ślubów. Jednak zgodnie ze spadającym trendem demograficznym, ich liczba w ciągu kilku lat zacznie spadać. W związku z tym konkurencja na rynku usług ślubnych będzie coraz większa - dlatego w niedalekiej perspektywie coraz większe znaczenie dla usługodawców będą miały działania reklamowe i marketingowe - komentuje Kamil Kopka, CEO w Wedding.pl. Już teraz 69% par młodych szuka usługodawców za pośrednictwem internetu - m.in. serwisów ślubnych, grup w mediach społecznościowych czy forów. Dlatego tak istotna jest odpowiednia prezentacja oferty w internecie i komunikacja zachęcająca do współpracy - podkreśla Kopka.

W sektorach, takich jak zespoły weselne, DJ-e, fotografia ślubna czy salony sukni ślubnych, rynek jest o wiele bardziej nasycony. Podobnie jak rynek usług kosmetycznych i fryzjerskich, które nie świadczą wyłącznie usług związanych ze ślubem czy weselem. Jednak branża ślubna rozszerza się wciąż o nowe obszary - pary młode chcą mieć na swoich weselach fotobudkę (30% badanych), korzystają z usług dekoratora (24%), barmana (22%) czy animatora zabaw dla dzieci (16%).

fot. mat. prasowe

Budżet na organizację wesela

Zaledwie w 8% przypadków budżet na organizację wesela jest niższy niż 20 000 zł.


Dokąd zmierza branża ślubna? Według szacunkowych danych, jej roczne obroty wynoszą ok. 7 miliardów złotych. Rynek ślubny rozszerza się o nowe obszary, takie jak medycyna estetyczna, dekoracje ślubne czy coraz bardziej modne wesela plenerowe. Pól do eksploracji jest sporo, jednak kluczowe dla ślubnych usługodawców jest wyróżnienie się na tle konkurencji i dopasowanie do potrzeb nowych, “cyfrowych” panien młodych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: ślub, wesele, organizacja wesela, koszty wesela

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: