eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jakie są koszty wesela? Co radzą nowożeńcy?

Jakie są koszty wesela? Co radzą nowożeńcy?

2017-03-15 11:12

Jakie są koszty wesela? Co radzą nowożeńcy?

Jakie są koszty wesela? © Stocked House Studio - Fotolia.com

Serwis OLX postanowił przyjrzeć się polskiej tradycji weselnej. Użytkowników serwisu zapytano nie tylko o planowane koszty wesela, ale również o plany związane z jego organizacją, atrakcje przewidziane dla gości oraz sposób finansowania wydatków związanych z uroczystością. Ankietą objęto 419 osób, które nie tylko odpowiedziały na pytania sondażu, ale także udzieliły kilku pożytecznych rad przyszłym małżonkom.

Przeczytaj także: Zaproszenie na wesele? Co 2. Polak odmówi jego przyjęcia

Kim są przyszli nowożeńcy?


Przyszli nowożeńcy to przeważnie młodzi ludzie pomiędzy 18 a 30 rokiem życia (84,18%). Gros z nich (68,61%) planuje tegoroczną ceremonię, co czwarty pobiera się w nadchodzącym roku, a niespełna 5% - dopiero za dwa lata. Co ciekawe, wśród ankietowanych znaleźli się i tacy, którzy już teraz zajmują się planowaniem uroczystości, która odbędzie się za 5 lat. Wśród respondentów przeważały osoby legitymujące się wyższym (50,12%) i średnim wykształceniem (39,90%).

Koszty wesela, czyli płacimy za marzenia?


W przeważającej liczbie przypadków młodzi powiedzą sobie tak przed ołtarzem (86,24%), a niezapomniane chwile uczczą zabawą w gronie najbliższych. A jak kształtują się planowane koszty wesela? 31% przyszłych nowożeńców dysponuje budżetem poniżej 20 tysięcy złotych. 45% zamierza wydać od 20 tysięcy złotych do 40 tysięcy złotych, a wydatki 24% przekroczą 40 tysięcy złotych. Koszty wesela w przeliczeniu na osobę to najczęściej (51,38%) mniej niż 200 złotych. 28,32% zamierza przeznaczyć na jednego gościa od 200 do 300 złotych. Przyszli nowożeńcy świętować będą najczęściej w gronie 51-100 osób (38,44%) bądź 101-200 osób (35,77%). Z pomocy wedding plannera planuje skorzystać jedynie 3,6% ankietowanych.

Ten idealny moment


Czy przesąd mówiący, że miesiąc w którym bierzemy ślub powinien mieć w nazwie literę R jest nadal praktykowany? Na podstawie odpowiedzi użytkowników w ankiecie można powiedzieć, że tak - czerwiec i sierpień to miesiące wskazywane przez 44,22% użytkowników planujących się pobrać. Spora część planuje uroczystość na wrzesień (17,69%). Są i użytkownicy dla których idealne miesiące to kwiecień, maj lub czerwiec. Idealny dzień tygodnia dla ankietowanych to sobota (84,52%) - piątek wybrało 9,92%.

fot. Stocked House Studio - Fotolia.com

Jakie są koszty wesela?

45% nowożeńców zamierza wydać od 20 tysięcy złotych do 40 tysięcy złotych.


Oszczędności czy pożyczka? Jak finansujemy koszty wesela?


74,94% osób koszty wesela i ślubu może pokryć bez zastrzyku gotówki w postaci kredytu. Jeśli już pożyczają to raczej od rodziny i znajomych (9,09%). Około 12% badanych ratuje się pożyczką - ale tylko na część wydatków, całość wydatków z kredytu planuje pokryć niecałe 5%. Pary dzielą wydatki po równo - z wyników ankiet wynika jednak, że więcej kosztów pokrywa Pan Młody lub jego rodzina. Koszty wesela i ślubu, które częściej należą do przyszłego męża, to zakup obrączek (22,87%), napoje i alkohol (16,30%), wynajęcie samochodu (15,09%) oraz opłacenie zespołu bądź DJ (13,63%).

Internet - miejsce inspiracji


Przyszłe Panny Młode najczęściej goszczą w kategorii związanej z organizacją ślubu i wesela. Czego szukają? Przede wszystkim idealnej kandydatki na suknię ślubną (52,29%) - okazuje się, że Panie nie tylko rozważają zakup sukni z “drugiej ręki”, ale bardzo często poszukują inspiracji przeglądając ogłoszenia z modą ślubną. W serwisie pojawia się bardzo wiele kreacji znanych projektantów, które kuszą cenami znacznie niższymi niż nowe modele. Przyszłe żony planują wydać na wymarzoną suknię od 1001-2000 złotych (31,45%), nieznacznie mniej Pań (31,20%) deklaruje na suknię przeznaczyć mniej niż 1000 złotych.

Ankietowani (23,13%) zdradzili nam, że w serwisie poszukują ogłoszeń o wynajmie auta do ślubu - jedni poszukują prawdziwych unikatów inni najnowszych i prestiżowych egzemplarzy. Zaproszenia to kolejne rzeczy, których szukają przyszłe Młode Pary (25,30%). Kolejne elementy przydatne przy organizacji, których szuka się w serwisie to obuwie (19,52%), fotograf (18,55%) oraz dodatkowe urozmaicenia. Warto w internecie rozglądać się za drobnymi rzeczami takimi jak dekoracje, zawieszki na alkohol, upominki dla gości, księgi gości, lampionów czy też kursu tańca towarzyskiego.

A jakie dodatkowe atrakcje przyszli nowożeńcy planują dla swoich gości? Animator dla dzieci to świetnie rozwiązanie, które pozwoli świetnie bawić się również tym najmłodszym gościom. Atmosferę może urozmaicić saksofonista, a ciekawe drinki przygotować wynajęty barman. Nie zabraknie urozmaiceń nawiązujących do tradycji i swojskości takich jak stół wiejski czy też pieczony dzik. Lampiony szczęścia mają zapewnić romantyczny nastrój z kolei budka z lodami, candy bar czy też fontanna z czekolady to słodkie przyjemności dla gości. Z bardziej oryginalnych rozwiązań nowożeńcy proponują lot balonem, pokaz taneczny, teatr ognia a nawet kulę sferyczną. Ciekawe rozwiązania będące alternatywą poprawin to wspólny wyjazd na domki letniskowe.

Co radzą przyszli nowożeńcy parom, które dopiero zaczynają planować uroczystość?
“Dobrze zaplanujcie sobie budżet, niech wesele będzie dniem dla Was a nie dla gości. To wasz dzień!”

“Oszczędzajcie już przed zaręczynami, bo koszty są straszne”

“Dużo spokoju i dobry plan to podstawa”

“Ślub to najważniejszy moment w życiu a nie towarzyszące mu uatrakcyjnienia”

“Bardzo dużo rzeczy można zrobić samemu - wymaga to jednak więcej czas, zapału i umiejętności. Chociaż jest dużo tańsze i bardziej satysfakcjonujące”.

“Szukanie używanych sukienek i innych możliwych produktów w celu obniżenia kosztów”

“Sporządzić listę rzeczy do załatwienia i punkt po punkcie realizować”

“To jedyny taki dzień w życiu - cieszcie się, korzystajcie a gdy coś nie idzie po Waszej myśli nie przejmujcie się tym”

“Planujcie wszystko dużo wcześniej, bez zbędnego stresu i na luzie”

“Koszty zawsze są większe, niż początkowo się zakłada”

“Ustalajcie wszystko wcześniej, żeby wszystko się udało i Panna Młoda powinna kupić sobie organizer ślubny, żeby wszystko zapisywać - nawet drobną rzecz”

Informacje o badaniu
Aż 419 przyszłych nowożeńców opowiedziało w ankiecie serwisu OLX o przygotowaniach do ślubu i wesela. O swoich planach opowiadali od 20 lutego do 1 marca. W ankiecie zadaliśmy 19 pytań w tym dwa otwarte, które okazały się skarbnicą wiedzy o przyszłych nowożeńcach.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: