eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › 6 grzechów głównych w marketingu e-commerce

6 grzechów głównych w marketingu e-commerce

2018-10-03 08:53

6 grzechów głównych w marketingu e-commerce

E-commerce © stokkete - Fotolia.com

Grzeszki zdarzają się wprawdzie każdemu, ale w biznesie ich konsekwencje bywają o tyle poważne, że mogą negatywnie zaważyć na wizerunku i wyniku finansowym firmy. Czego powinniśmy wystrzegać się w handlu internetowym, aby osiągać zyski i nie dać się konkurentom? Oto 6 grzechów głównych w marketingu e-commerce.

Przeczytaj także: E-sklep: 10 sposobów na skuteczne wyprzedaże

1. Brak informacji o promocjach


Zrealizowane przez SMSAPI badanie “Komunikacja SMS w firmach 2017” wyraźnie dowiodło, że sms-y informujące o promocjach wysyła swoim klientom mniej niż połowa firm. Jeżeli wziąć pod uwagę, jak niesłabnącą popularnością w polskim społeczeństwie cieszy się wiadomość tekstowa, taki wynik może wydawać się dość zaskakujący. Statystycznie bowiem każdy Polak posiada minimum jeden telefon komórkowy, a sms przeważnie jest odczytywany w ciągu zaledwie 3 minut od jego otrzymania.
- Przedsiębiorcy powinni wykorzystywać różne kanały dotarcia do klientów. Bardzo skuteczne jest połączenie np. SMS-a i maila, czy przekierowanie klientów z offline do online wiadomością z linkiem - mówi Andrzej Ogonowski, PR & Brand Director SMSAPI.

2. Problemy w komunikacji e-mailowej


E-sklepy grzeszą także w przypadku wysyłek mailowych.
- Sprzedawcy popadają ze skrajności w skrajność. Albo bombardują mailami, albo nie raczą podać informacji o zamówieniu. Pytają o wszystkie dane lub nie pytają wcale. A sprawdza się złoty środek - mówi Marcin Kociuba z Fresh Mail. Właściciele e-sklepów wydają się czasem tracić z oczu … zysk z działalności. - Podstawą działania e-sklepu jest sprzedaż, nie zbieranie subskrypcji newslettera. Pop-up, który wyskoczy klientowi tuż przed zapłatą za produkty, tylko go zniechęci. Chyba, że oferuje rabat - ale wtedy skutecznie zmniejszy marżę sklepu.

fot. stokkete - Fotolia.com

E-commerce

Dla e-sklepów ważny dla konwersji jest remarketing. Powszechne są jednak problemy z reklamami, które śledzą użytkownika na każdym kroku.


3. Brak systemu zarządzania relacjami z klientem


Klient spodziewa się, że jego sprawa zostanie załatwiona szybko i sprawnie. Tymczasem liczba kanałów wzrasta z roku na rok. Nowoczesne organizacje integrują różne kanały w jednym systemie, zgodnie z ideą omnichannel. Jeśli klient połączy się przez telefon, to będzie mógł kontynuować konwersację w social mediach.
- Klienta nie interesuje, ile osób uczestniczy w procesie i czy mają one ze sobą kontakt. Oczekuje ciągłości w swoich relacjach z marką, bez potrzeby tłumaczenia problemu za każdym razem od nowa - mówi Ogonowski.

4. Remarketing po zakupach i niekończące się reklamy


Dla e-sklepów ważny dla konwersji jest remarketing. Powszechne są jednak problemy z reklamami, które śledzą użytkownika na każdym kroku.
- Remarketingu nie da się ustawić w 5 minut. Trzeba zrozumieć ścieżkę i cykle zakupowe klienta, a później tak przygotować kreacje, aby się w nie wpasować - mówi Krzysztof Marzec, CEO Deva Group. - Częstymi błędami są brak wykluczania z remarketingu osób, które dokonały zakupu, brak ograniczenia częstotliwości wyświetleń czy posiadanie tylko jednego wzoru reklam. Każdy z błędów można zmienić w szansę np. wyświetlając podziękowanie za zakupy czy odpowiednio rotując reklamy. Brak zakupu powinien być jasnym komunikatem dla właściciela sklepu. - Jeżeli klientowi nie spodobały się buty, które oglądał, to może zwróci uwagę na inne. W skutecznym remarketingu nie chodzi o spamowanie reklamami.

5. Brak zrozumienia klienta


Każdy biznes powinien rozumieć oczekiwania i potrzeby klienta. Mimo to, niewiele podmiotów decyduje się na najprostsze rozwiązanie - zapytanie klientów o opinię. Najpopularniejszym sposobem jest ankieta, która wcale nie musi liczyć kilkunastu pytań. Czasem można użyć do jej przeprowadzenia prostego SMS-a z możliwością odpowiedzi.

6. UX-owy armageddon - jak popsuć gotowy e-sklep?


Wydawałoby się, że sklep oparty o szablon to idealne rozwiązanie. Przetestowany pod kątem UX i UI powinien działać doskonale. Jednak elementy graficzne zaprojektowane ze zbytnią fantazją, mogą popsuć i wygląd, i doświadczenia klienta.
- Za duże logo burzące estetykę szablonu, banery bez CTA lub ważne informacje, które znajdują się w miejscu ekranu, do którego trzeba scrollować, to tylko część problemów spotykanych w e-commerce - mówi Rafał Horoszko, specjalista do spraw rozwoju klientów na platformie Shoper - Niedoskonałości e-sklepu naruszają zaufanie do sprzedawcy, a błędy techniczne mogą wprost obniżać sprzedaż. Dobry szablon wypełniony niedopasowanymi elementami nie budzi zaufania i sprawia wrażenie witryny stworzonej w pośpiechu do “złowienia” klienta, co budzi opór przed dokonaniem zamówienia.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: