eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca zdalna? Polacy są na tak

Praca zdalna? Polacy są na tak

2017-10-09 10:59

Praca zdalna? Polacy są na tak

Praca zdalna © AntonioDiaz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Żyjemy w dynamicznie zmieniających się czasach, więc intensywne zmiany preferencji współczesnych pracowników nie powinny stanowić właściwie żadnego zaskoczenia. Na rynku pracy mamy właśnie rewolucję, która owocuje m.in. wyraźną zmianą przyzwyczajeń, która widoczna jest przede wszystkim w przypadku młodszego pokolenia. Młodzi ludzie nie są dziś przywiązani do miejsca pracy, preferując coraz częściej pracę wykonywaną w domowym zaciszu lub kreatywnej przestrzeni. Potwierdzeniem tego mogą być chociażby wyniki opracowanego przez Instytut Kantar Public badania „Praca zdalna – jestem na TAK!”, z którego wynika, że już 8 na 10 Polaków chciałoby samodzielnie decydować o czasie swojej pracy.

Przeczytaj także: Gdzie szukać pracy zdalnej?

Młodzi ludzie wysoko cenią pracodawców, który dają im elastyczność w wyborze miejsca i czasu pracy, a to wyraźnie potwierdza, że rodzimy rynek pracy wszedł w erę pracownika. Teraz na "złowienie" talentów największe szanse mają te firmy, które zaoferują pracownikom o wiele więcej niż atrakcyjne wynagrodzenie, w tym elastyczne formy pracy. Zjawisku temu przyjrzał się Crossover - start up zza oceanu, który skupia specjalistów z branży IT, dając im możliwość pracy zdalnej na rzecz liderów figurujących na liście Fortune 1000.

Wolność decydowania


Badanie „Praca zdalna – Jestem na TAK!” dowodzi, że elastyczność pracy jest mile widziane również przez polskich pracowników. Realny wpływ na czas wykonywania pracy chciałoby mieć 81 procent pracujących Polaków. Marzenia o samodzielnym ustalaniu sobie czasu pracy są częstsze wśród osób, które chciałyby pracować zdalnie niż wśród tych, których praca zdalna nie przekonuje. Dodatkowo, istotnie częściej możliwość decydowania o swoim czasie pracy chcieliby mieć mężczyźni (77 proc.) niż kobiety (70 proc.).
„Praca zdalna w naszym kraju wciąż jest nowym i mało znanym zjawiskiem. Dostrzegamy jednak,
że Polacy, szczególnie młode pokolenie, mają dużą potrzebę poczucia wolności. Coraz więcej osób wybiera pracę zdalną, aby wyjechać na długie pracowakacje lub w podróż dookoła świata. – mówi Per Markus Törnberg, Country General Manager w firmie Crossover.

Praca zdalna – jestem na TAK


Praca zdalna zyskuje popularność - badanie Crossover pokazuje, że ponad połowa zatrudnionych Polaków chciałaby pracować zdalnie (57 proc.). Co czwarta osoba pracująca przyznaje, że mogłaby pracować zdalnie już docelowo, przez cały czas, a pozostałym wystarczyłoby chociaż kilka dni
w tygodniu. Do zdalnej pracy zdecydowanie częściej przekonani są młodsi badani niż starsi.
„Na rynku pracy są również osoby, które nigdy nie zdecydują się na wyjazd z kraju, ale również chcą poczuć się wolni i zaznać pracy zdalnej – dla tych otwieramy właśnie strefę w przestrzeni co-workingowej Brain Embassy, a dodatkowo planujemy wprowadzić pakiety medyczne i sportowe. To rozwiązanie dla osób, które chcą nadal pozostać pod opieką pracodawcy, ale jednocześnie nie chcą codziennie jeździć do pracy i chcą mieć możliwość samodzielnego planowania dnia.” – dodaje Tornberg.

Dla dużej grupy pracowników, którzy chcą pracować zdalnie wyjście z domu jest dodatkowym bodźcem zwiększającym kreatywność, efektywność i tym samym jakość ich pracy. Dlatego coraz bardziej popularne stają się przestrzenie coworkingowe, w których pracownicy zdalni mogą nie tylko skorzystać z biurka i dostępu do sieci, ale także ze stref kreatywnych, w których znajdują się np. hamaki, pufy czy piłkarzyki.
„Popularność pracy zdalnej rośnie, a do nas przychodzi coraz więcej zainteresowanych. Co ciekawe nasi Członkowie nie oczekują jedynie biurka do wynajęcia – te mają w dużych korporacjach i tradycyjnych biurach. Zależy im na udziale w społeczności złożonej z przedstawicieli różnych światów, którzy wzajemnie się inspirują i efektywnie ze sobą współpracują. Oprócz pokoi biurowych i stanowisk do pracy nasi Członkowie mają do swojej dyspozycji kreatywnie zaprojektowane przestrzenie do spotkań formalnych i nieformalnych, a także strefy relaksu czy aktywności ruchowej.” – mówi Adam Lis z Brain Embassy.

Oszczędności


Praca zdalna to oszczędności dla firmy w postaci m.in. ograniczenia przestrzeni biurowej, ale również ochrona środowiska, dzięki ograniczaniu dojazdów do pracy, które najczęściej odbywają się prywatnymi lub służbowymi samochodami. Co piąty pracujący Polak (19%) traci na dojazdach do pracy ponad godzinę dziennie, a w korkach czas ten może wydłużyć się nawet dwukrotnie. Ponad połowa (57%) porusza się najczęściej samochodem a jedynie 18% i 16% pracujących dojeżdża komunikacją bądź chodzi pieszo. Dane są bezlitosne - w ciągu godziny jeden samochód zmienia w spaliny tyle tlenu, ile zużywa do oddychania w tym samym czasie 800 osób. Dlatego nawet dwa, trzy dni w tygodniu pracy zdalnej, bez konieczności dojazdów do pracy sprawia, że w powietrzu zostaje więcej tlenu i pod koniec tygodnia możemy wziąć głęboki oddech.

Nowe pokolenia pracowników już od kilku lat rewolucjonizują rynek pracy i zmieniają trendy wprowadzając coraz nowsze formy i pomysły na pracę. Te rozwiązania wpisują się idealnie w poglądy i styl życia młodych ludzi – zdrowy styl życia, kreatywne środowisko pracy oraz troska o nasze środowisko naturalne poprzez ograniczanie jazdy samochodem. Dla wielu rozwiązaniem jest praca zdalna, którą oferuje coraz więcej pracodawców na świecie i w naszym kraju.

Metryczka badania:
Badanie „Praca zdalna – jestem na tak” przeprowadził niezależny instytut badawczy Kantar Public na zlecenie Crossover we wrześniu 2017 roku. Pomiar przeprowadzono metodą CATI (wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych). Badanie przeprowadzono na próbie ogólnej firm N=1000 respondentów – Polaków w wieku 18 i więcej lat.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: