eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dzięki pokoleniu Z praca zdalna stanie się normą?

Dzięki pokoleniu Z praca zdalna stanie się normą?

2019-03-18 12:23

Dzięki pokoleniu Z praca zdalna stanie się normą?

Praca zdalna © Suzanne Plumette - Fotolia.com

Opracowany przez Upwork raport „Future Workforce” dowodzi, że przedstawiciele pokoleń Y i Z, ze swoimi cyfrowymi i mobilnymi przyzwyczajeniami, stanowią już niemal połowę (48 proc.) kadry menadżerskiej i specjalistycznej. Nie jest zatem żadnym zaskoczeniem, że to właśnie oni w największym stopniu decydują i decydować będą o kształcie współczesnego rynku pracy, w tym również o rozwoju elastycznych form zatrudnienia. Analitycy prognozują, że do 2028 roku w większości globalnych firm dominować będzie praca zdalna.

Przeczytaj także: Praca zdalna, czyli trochę o myśleniu przestrzennym

Urodzone po 1995 roku pokolenie Z właśnie wkracza na rynek pracy. Najstarsi jego przedstawiciele właśnie obchodzili 24 urodziny. I wprawdzie ich reprezentacja nie jest jeszcze ogromna, ale już wkrótce sytuacja ta ulegnie zmianie. Szacuje się, że do 2028 roku "Zetki" stanowić będą 58 proc. globalnej kadry. Przed pracodawcami rysują się zatem nowe wyzwania. Muszą bowiem zdawać sobie sprawę, że rozpoczynający karierę zawodową pracownicy są zupełnie inni niż ich starsi koledzy. Przede wszystkim są za pan brat z najnowszymi technologiami, które są dla nich zupełnie naturalnym środowiskiem, umożliwiają im pracę z każdego miejsca na świecie, wpływając jednoczenie na ich styl życia. Młodzi pracownicy są zdeterminowani w planowaniu swojego czasu, dlatego też - jak podnoszą autorzy raportu Upwork - należy się spodziewać, że w najbliższych latach praca zdalna będzie znacznie zyskiwać na popularności.

Cyfrowi tubylcy dyktują warunki


Wejście najmłodszych pokoleń na rynek pracy oznacza poważne wyzwanie dla pracodawców pod kątem zarządzania wielopokoleniowym środowiskiem zatrudnienia – ostrzegają analitycy Upwork. Niebawem w firmach pracować będą przedstawiciele pięciu różnych generacji, o różnych kompetencjach, zwyczajach oraz nawykach.
Pracodawcy muszą zrozumieć, że najmłodsi pracownicy nie dadzą się przykuć do biurek. Zarówno „zetki” jak i Millenialsi są mobilni, chętni do poznawania nowych ludzi i miejsc, a skoro nowe technologie im to umożliwiają – to, po co mają z tego rezygnować? Biznes nie powinien patrzeć na tę zmianę pod kątem problemu do rozwiązania, tylko szansy. Praca zdalna stanowi bowiem okazję do poszerzenia puli talentów np. o rodziców rezygnujących z pracy na rzecz opieki nad dziećmi lub freelancerów pracujących dla kilku firm – tłumaczy Stanisław Bochnak, strateg ds. biznesowych w VMware Polska.

Według analityków Upwork, już teraz 70 proc. młodych menadżerów pozwala swoim współpracownikom na pełnoetatową, zdalną pracę. Młoda kadra lepiej rozumie przyzwyczajenia swoich młodszych współpracowników i jednocześnie wie jak wykorzystać mobilność swoich podwładnych, czego nie potrafią np. baby boomersi.

fot. Suzanne Plumette - Fotolia.com

Praca zdalna

W ciągu dekady praca zdalna stanie się normą na całym świecie, także w Polsce.


„Wyklikana” rewolucja


To, że kierunek mobilność to nowy paradygmat myślenia dla polskich pracodawców, podkreślają wyniki ostatniego raportu Pew Research Center. W ciągu tylko 3 lat liczba młodych Polaków (w wieku 18-34 lat) posiadających smartfona wzrosła o prawie 20 proc. Coraz więcej z nich chce jednocześnie pracować w oparciu o własne urządzenia (BYOD – bring your own device). To samo w sobie stanowi poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa firmowych danych i spójności wykorzystywanych systemów i urządzeń.
Według analizy Pew Research Center, młodzi Polacy korzystają zarówno z iPhone’ów, jak i telefonów z systemem Android czy Windows. Co ciekawe nie brakuje na naszym rodzimym rynku zwolenników telefonów Blackberry – komentuje Stanisław Bochnak. Dla firmowych działów IT czy zewnętrznych dostawców technologii nie lada wyzwaniem jest więc dostosowanie organizacyjnych serwisów, systemów i aplikacji do różnorodnych urządzeń mobilnych i umożliwienie koordynacji pracy, niezależnie od tego jaki sprzęt posiada pracownik. Na każdym urządzeniu możliwości wykonywania obowiązków powinny być takie same. Dzisiejsze rozwiązania End-User-Computing umożliwiają już efektywny oraz bezpieczny dostęp do firmowych aplikacji, danych i desktopów z dowolnego miejsca i urządzenia. Tworzą bowiem wirtualny odpowiednik fizycznego miejsca pracy – dodaje.

Praca bez biurka, za to z asystentem


Przed nowymi technologiami w miejscach pracy nie ma już ucieczki. Tradycyjnie rozumiana praca biurowa to przeżytek w mobilnych czasach, co potwierdzają nie tylko eksperci, ale i konsumenci. Z badań można wywnioskować, że wręcz oczekują oni nowych technologii, licząc na szereg udogodnień jakie mogą za sobą przynieść.
Według badań, przeprowadzonych przez VMware na grupie 5 tys. konsumentów z Francji, Niemiec i Wlk. Brytanii – 35 proc. respondentów przyznaje otwarcie, że nowoczesne technologie mogą stworzyć dla nich nowe, nieoczekiwane perspektywy. Badania, które przeprowadziliśmy z kolei w Polsce wyraźnie pokazały, że biznes dostrzega profity wynikające z digitalizacji miejsca pracy. 72 proc. polskich dyrektorów informatyki, choć dostrzega ryzyka, uważa jednocześnie, że swobodny dostęp pracowników do urządzeń i aplikacji mobilnych może w istotny sposób zmienić funkcjonowanie firmy i przynieść wiele korzyści m.in. zwiększyć efektywność pracowników i całej organizacji – komentuje Stanisław Bochnak.

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez Gartnera w 2018 r. wykazały, że technologie cyfrowe podnoszą satysfakcję z wykonywanych obowiązków wśród ponad 70% pracowników. jednocześnie około trzech na czterech pracowników zgadza się, że technologia cyfrowa, którą zapewnia organizacja, pozwala im na sprawniejsze wykonywanie pracy.

Przeczytaj także: Gdzie szukać pracy zdalnej? Gdzie szukać pracy zdalnej?

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: