eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rodzice a praca zdalna: wyzwań nie brakuje

Rodzice a praca zdalna: wyzwań nie brakuje

2020-10-19 09:03

Rodzice a praca zdalna: wyzwań nie brakuje

Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się rodzice? © Photographee.eu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wprawdzie konieczność pracy zdalnej to rozwiązanie, które polscy pracownicy w większości przywitali z dużą przychylnością, to jednak nie brakowało również głosów wskazujących na wiążące się z nią trudności. Należały one m.in. do pracujących zdalnie rodziców, którzy w przyspieszonym tempie musieli nauczyć się godzenia obowiązków zawodowych z nauką zdalną swoich pociech. W wielu przypadkach cierpiała na tym równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Nic dziwnego, że aż 2/3 rodziców zgodnie przyznaje, że ponowne zamknięcie placówek edukacyjnych stanowiłoby dla nich duży kłopot.

Przeczytaj także: Praca zdalna? Łatwa do zorganizowania i efektywna - mówią Polacy

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakie wyzwania stawia przed rodzicami praca zdalna?
  • Czy otwarcie szkół lub wdrożenie hybrydowego modelu pracy wpłynęły na ich sytuację?
  • Czy polscy rodzice mogą liczyć na wsparcie i zrozumienie swoich przełożonych?


Szkoły: ulga i obawa rodziców


Wybuch pandemii odcisnął swoje piętno na niemal wszystkich dziedzinach naszego życia. Nagle, właściwie z dnia na dzień, musieliśmy przeorganizować wiele spraw. Obowiązki zawodowe stały się domową codziennością, podobnie zresztą jak szkoła naszych dzieci. Nie potrzeba było długiego czasu, aby przekonać się, że w wielu przypadkach pogodzenie tych dwóch światów okazało się co najmniej trudne.

Stała obecność dzieci w domu, konieczność pomocy w nauce, zapewnienie im dostępu do urządzeń połączonych z Internetem, a wreszcie organizowanie czasu wolnego spowodowało jednak, że tuż po wybuchu pandemii pracujący rodzice stanęli przed bardzo dużym wyzwaniem.

fot. mat. prasowe

Rodzice o pracy zdalnej

Ankietowani przyznają, że w okresie pandemii częściej zdarza im się pracować w niestandardowych godzinach.


Niestety jesień przyniosła nam wzmożone uderzenie koronawirusa, co sprawiło, że spora część wyzwań rodziców powróciła. Od 17 października 2020 szkoły średnie i wyższe w Polsce przeszły w tryb nauczania hybrydowego lub w pełni zdalnego. Nie można też wykluczyć, że w kolejnych tygodniach dołączą do nich także przedszkola i szkoły podstawowe, co może być dużym wyzwaniem dla pracujących rodziców.

Skalę rodzonych przez taką sytuację trudności pokazywały kwietniowe badania Pracuj.pl, zgodnie z którymi rodzice na początku pandemii charakteryzowali się szczególnym napięciem między życiem prywatnym i zawodowym.

Nic więc dziwnego, że we wrześniu br. aż dwie trzecie rodziców pracujących zdalnie badanych przez Pracuj.pl przyznało, że otwarcie placówek edukacyjnych było dla nich dużym ułatwieniem. Czas obecności dzieci w szkole łatwiej poświęcić na pracę. Jednocześnie jednak dwie trzecie rodziców obawiało się powrotu do sytuacji sprzed wakacji, gdy zamknięto przedszkola i szkoły.

Pracodawcy rozumieją rodziców


Przepytani przez Pracuj.pl rodzice przyznają, że łączenie pracy zdalnej z opieką nad dziećmi jest bardzo wymagające, a wręcz trudne. Ich zdaniem łatwiej w tej sytuacji mają osoby bezdzietne, które mają mniej obowiązków domowych. W okresie pandemii opiekunowie pracujący zdalnie przyznają, że częściej niż przed jej wybuchem zmuszeni są do pracowania w niestandardowych godzinach: wcześnie rano, wieczorem lub w nocy, a więc w czasie, gdy dzieci im nie przeszkadzają.

Na szczęście, jak wynika z raportu Pracuj.pl, zdecydowana większość rodziców przyznaje, że przełożeni rozumieją niełatwą sytuację w jakiej się znaleźli. Są wyrozumiali i zdają sobie sprawę, że wykonywanie obowiązków zawodowych w domu z jednoczesnym opiekowaniem się dziećmi jest trudne.

Bohaterowie dnia codziennego


Analizując wyniki badań z września, nie da się nie zauważyć ich podobieństwa do wyników badań przeprowadzonych wiosną – z okresu ścisłego lockdownu. Respondenci nadal przyznają, że mierzą się z trudnościami. Wielu z nich zaczyna jednak dostrzegać pozytywne zmiany, jakie zaszły w ostatnich miesiącach.
Z badań Pracuj.pl przeprowadzonych w kwietniu i wrześniu wyłania się obraz rodziców jako grupy szczególnie dotkniętej trudnościami łączonymi tradycyjnie z wykonywaniem pracy zdalnej. Zaliczały się do nich m.in. praca po godzinach czy trudności z koncentracją i pogodzeniem życia zawodowego i rodzinnego. Jako rodzic kilkulatków sam doświadczyłem, że stała obecność wszystkich domowników w miejscu tzw. home office nie sprzyja wykonywaniu zdań. To doświadczenie, które jest wspólne dla milionów pracowników w Polsce – podsumowuje Łukasz Marciniak, Dyrektor Sprzedaży w eRecruiter.

fot. mat. prasowe

Rodzice o pracy zdalnej

Ankietowani przyznają, że w okresie pandemii częściej zdarza im się pracować w niestandardowych godzinach.


Jak już po kwietniowych badaniach podkreślała Konstancja Zyzik, ekspertka Grupy Pracuj, praca zdalna rodziców przypominała na początku pandemii w wielu wypadkach wręcz adaptację do zupełnie nowego miejsca pracy. Grupa ta w wielu wypadkach bardzo dobrze przystosowała się do nowych warunków, ale wciąż musi się mierzyć z wieloma napięciami. Pandemia koronawirusa rodzi potencjalne ryzyko przynajmniej częściowego zamknięcia kolejnych szkół podstawowych i przedszkoli. Warto śledzić uważnie opinie i postawy rodziców związane z tym ryzykiem i stojącymi przed nimi wyzwaniami.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Rodzice a praca zdalna: wyzwań nie brakuje

    AlicjaK13 / 2020-10-25 18:09:40

    Wyzwań jest bardzo wiele, ale jak się dobrze zorganizuje czas to można ze wszystkim sobie poradzić. Ja pracuję od 7.30 do 15.30 a dopiero po tym czasie robię obiad, włączam roombę czy zajmuje się innymi obowiązkami. Dzięki temu efektywnie pracuję i w domu mam wszystko ogarnięte ;)
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: