eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Millenialsi ciągle online?

Millenialsi ciągle online?

2017-06-05 11:18

Millenialsi ciągle online?

Millenialsi © fot. mat. prasowe

Czy millennialsi wyobrażają sobie życie offline? Lektura opracowanego przez INEA raportu "Internet - dzieli czy łączy?" pozwala stwierdzić, że może być to co najmniej trudne. Połowa przebadanych respondentów przyznaje, że online pozostaje przez 24h na dobę, a niemal wszyscy (94,7 proc.) deklarują, że sieć sprzyja pielęgnowaniu kontaktów ze znajomymi.

Przeczytaj także: Millenialsi a rynek nieruchomości

Jeszcze dwie dekady temu połączenie z internetem oznaczało dość irytujące popiskiwanie modemu, oczekiwanie na tańsze impulsy po 22.00 oraz zajętą linię telefoniczną. Dzisiejsze możliwości prezentują się znacznie bardziej okazale, a najmłodsi na wieść o czasach, w których sieć nie była na wyciągnięcie ręki, z niedowierzaniem przecierają oczy. Światłowody oraz duże prędkości łącza gwarantują nam dziś właściwie nieograniczony dostęp do internetu, z którego bez zahamowań korzystają m.in. młodzi millenialsi. Jaki wpływ na ich życie wywiera internet? Ze zrealizowanego przez INEA badania „Internet - dzieli czy łączy?” wynika, że jest on ogromny. Niemal połowa nich (48 proc.) przyznaje, że właściwie nie zdarzają się jej momenty offline.

Reprezentantem pokolenia Millennium jest Jakub Mańkowski, student Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który przyznaje, że to właśnie stały dostęp do internetu gwarantuje mu możliwość sprawnego łączenia obowiązków zawodowych i uczelnianych.
– Studiuję dziennie i równocześnie pracuję w agencji reklamowej w dziennym wymiarze godzin, dlatego nie wyobrażam sobie mojej pracy bez internetu! Już dawno pogubiłbym się w natłoku codziennych spraw, gdybym nie mógł odpowiedzieć na służbowego maila, jadąc na uczelnię autobusem lub nie miał możliwości szybkiego sprawdzenia planu zajęć po dojściu na uczelnię. Stałe łącze sprawia po prostu, że oszczędzam masę czasu – mówi Kuba.

Bycie online zacieśnia relacje z bliskimi


Jak wynika z raportu INEA, millenialsi uważają, że internet ułatwia im również kontakt z najbliższymi. Dla zdecydowanej większości (94,6 proc.) pomaga on w kontakcie ze znajomymi i rodziną. Co jednak istotne, ponad połowa badanych (50,5 proc.) podkreśla, że ważny jest również kontakt poza siecią, w formie bezpośrednich spotkań. 41,8 proc. ankietowanych jest zdania, że bez internetu rzadziej kontaktowaliby się z rodziną i przyjaciółmi.

fot. mat. prasowe

Millenialsi

Połowa młodych millenialsów jest online cały czas


Wśród najczęstszych form kontaktu z najbliższymi, coraz większą rolę odgrywają serwisy społecznościowe oraz komunikatory internetowe. Korzysta z nich, kilka razy dziennie, odpowiednio 46,2 proc. oraz 44,1 proc. badanych. Dla porównania SMS i rozmowa telefoniczna to 36,9 proc. i 35,5 proc. ankietowanych.

Rolę internetowego kontaktu podkreśla Marysia Brykner, studentka polityki społecznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, która stacjonowała na wymianie studenckiej w ramach unijnego programu „Erasmus” w Mariborze na Słowacji.
– Przed i podczas wymiany, oprócz tego, że internet służył mi do kontaktu z uczelnią: załatwiania dokumentów, konsultacji z wykładowcami, pomagał mi też kontaktować się ze znajomymi i rodziną w Polsce. Dzięki internetowi wielokrotnie mogliśmy odnaleźć się w nowym miejscu podczas licznych podróży, bezproblemowo docieraliśmy do celu, trafialiśmy na ciekawe atrakcje czy dobre jedzenie. W czasie wycieczek często dzieliłam się w sieci zdjęciami z odwiedzonych miejsc – opowiada Marysia.

fot. mat. prasowe

Millenialsi

Połowa młodych millenialsów jest online cały czas


Czy życie bez internetu może dać rozwój?


W dobie postępującej cyfryzacji w różnych obszarach życia, internet stał się czymś oczywistym oraz niezbywalnym i trudno wyobrazić sobie bez niego swój rozwój osobisty oraz zawodowy, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Potwierdzają to zarówno Marysia, jak i Kuba.
– Internet to tak naprawdę gigantyczna biblioteka, darmowa i taka po której korytarzach może przechadzać się dosłownie każdy! A ja, na wszelki wypadek wszystko w niej sprawdzam. Od sposobów na szybkie uruchomienie rozładowanego akumulatora w aucie, po informacje potrzebne do pisania pracy magisterskiej – mówi Kuba.
Z kolei Marysia dodaje:
– Aktualnie większość bibliografii w mojej pracy licencjackiej to prace naukowe znalezione za pomocą specjalnych wyszukiwarek. Oprócz tego czytam artykuły związane z branżą, w której pracuję. Internet pozwala mi być w temacie na bieżąco. Przyznam szczerze, że nie wyobrażam sobie własnego rozwoju bez internetu, głównie dlatego, że skraca on czas zdobywania potrzebnej wiedzy oraz zwiększa jej dostępność.

Millenialsi pamiętają jednak o tym, że bycie online to nie wszystko. Tylko co trzeci z nich (32 proc.) mimo że korzysta z połączenia z siecią na co dzień, nie ma problemów z wylogowaniem się na dłuższy czas np. podczas weekendu.
Millenialsi – zwani również pokoleniem Y, to osoby urodzone w latach 1980–2000, chociaż ich datowanie nie jest ścisłe. Po raz pierwszy to określenie pojawiło się już w 1993r. w magazynie AD Age. Mówi się o nich, że są otwarci na świat, nie boją się nowych wyzwań i mają duże oczekiwania do otaczającej ich rzeczywistości. Wychowani w czasach nowinek technologicznych, aktywnie korzystający z mediów cyfrowych. Podczas badania „Internet – dzieli czy łączy?” INEA zbadała młodych millenialsów urodzonych w latach 1990-2000.

Informacje o badaniu
Badanie „Internet - dzieli czy łączy?” zostało zrealizowane w lutym 2017 r. przez agencję SW RESEARCH na zlecenie INEA metodą CAWI. W badaniu wzięło udział 1016 Polaków, w tym przedstawiciele grupy wiekowej 18-27 lat.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: