eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › E-handel: smartfony wyprzedzają komputery

E-handel: smartfony wyprzedzają komputery

2016-09-23 12:19

E-handel: smartfony wyprzedzają komputery

M-commerce rozwija skrzydła © kanachaifoto - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rewolucja cyfrowa zatacza coraz szersze kręgi, dotykając niemal wszystkich dziedzin życia. Nie jest więc niczym zaskakującym, że odciska swoje piętno także na procesie zakupowym. Na czym polegają zmiany? Z analizy firmy Gemius wynika, że Polacy coraz częściej dokonują zakupów z poziomu smartfona. Co jeszcze? Oto więcej szczegółów raportu na temat polskiego rynku e-commerce.

Przeczytaj także: M-commerce vs e-commerce: 1:0

M-commerce rozwija skrzydła


Raport „E-commerce w Polsce 2016. Gemius dla e-Commerce Polska” wskazuje, że już 4 na 10 polskich internautów (41%) decyduje się na zakupy przez telefon. To o 4 punkty procentowe więcej niż w minionym roku. Niesłabnącą, podobną jak ostatnio popularnością, cieszą się również zakupy z użyciem tableta i czytnika e-booków (odpowiednio 24 i 3 proc. wskazań). Komputery stacjonarne wybiera 57 proc. kupujących, a zdecydowanie najbardziej popularnym urządzeniem "zakupowym" pozostaje laptop (81 proc. wskazań).

Wiele stron wciąż bez wersji mobilnej


Mimo rosnącej popularności m-commerce i chęci korzystania z tego typu rozwiązań, konsumenci napotykają szereg trudności podczas zakupów w sieci. Najczęściej wskazywane przeszkody są związane interfejsem stron. Ponad połowa kupujących za pośrednictwem urządzeń mobilnych skarży się na niewygodne formularze (58 proc.) oraz niedostosowanie stron do zakupów w wersji mobilnej (52 proc.).To jednak problemy, które wymienia mniej internautów niż w 2015 roku ─ wówczas było to odpowiednio 61 proc. i 56 proc. Internauci częściej wskazują również na problemy z płatnościami za e-zakupy przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych (napotkało je 40 proc. respondentów w 2016 roku, w porównaniu do 26 proc. w roku 2015).

Zakupy wielokanałowe


Z raportu wynika, że już 61 proc. badanych przyznaje, że rozpoczynało zakupy na smartfonie i finalizowało je na innych urządzeniach – komputerze lub tablecie. – Wiele wskazuje na to, że te wartości będą wzrastać. Zarówno liczba osób kupujących przez urządzenia mobilne, jak i liczba osób rozpoczynających zakupy na smartfonach – twierdzi Marek Molicki, ekspert od e-commerce z Gemiusa. – Trudno dziś jednak jednoznacznie stwierdzić kiedy zakupy mobilne staną się popularniejsze od zakupów dokonywanych przez laptopy. Niewykluczone jednak, że stanie się to szybciej niż przypuszczamy. W ubiegłym roku w czasie Cyber Monday w USA aż 49 proc. odwiedzin w sklepach internetowych oraz 28 proc. transakcji dokonano za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Ponieważ udział ruchu z urządzeń mobilnych rośnie, możemy się spodziewać, że Polacy coraz chętniej będą kupowali przez smartfony i tablety.

fot. mat. prasowe

E-commerce vs. m-commerce

Urządzenia mobilne gonią komputery, smartfony coraz częściej są używane podczas zakupów.


Z kolei Patrycja Sass–Staniszewska, prezes zarządu Izby Gospodarki Elektronicznej zwraca uwagę na rosnącą rolę smartfona.
– W tegorocznej edycji badania 41 proc. kupujących deklaruje korzystanie z tego urządzenia w procesie zakupowym. To skok o 4 pp. w porównaniu do ubiegłego roku, gdy na wykorzystanie smartfonów podczas zakupów internetowych wskazało 37 proc. To pokazuje, jak bardzo współczesny klient ceni sobie możliwość zajrzenia w dowolnym czasie do zasobów internetu, w tym social mediów czy ulubionych aplikacji, oferujących zniżki czy kupony na wybrane produkty w ulubionych miejscach. Co więcej, wyniki pokrywają się z badaniem e-Izby: „Kupuje mobilnie”, w którym dodatkowo wskazujemy, że smartfon inspiruje do zakupów – mówi Sass-Staniszewska.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: