eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa V 2016

Koniunktura przemysłowa V 2016

2016-05-23 12:34

Koniunktura przemysłowa V 2016

Koniunktura przemysłowa V 2016 ©  Kzenon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

W piątym miesiącu br. nastroje przedstawicieli przetwórstwa przemysłowego były lepsze niż przed miesiącem. Maj przyniósł także mniejszy pesymizm wśród przedstawicieli firm budowlanych. Wśród usługodawców, tradycyjnie już, najlepsze nastroje panują w sekcji finanse i ubezpieczenia. Co jeszcze wynika z najnowszego opracowania GUS nt. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach?

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IV 2016

Na skróty

  • W większości badanych sekcji przeważają pozytywne oceny koniunktury.
  • Od stycznia 2014 roku (z wyjątkiem grudnia 2014 i 2015) przetwórstwu przemysłowemu towarzyszą pozytywne opinie o koniunkturze.
  • Budownictwo mniej pesymistyczne niż przed miesiącem i w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat.
  • Handel hurtowy pozytywnie ocenia koniunkturę już od początku 2014 roku, w kwietniu br. korzystniej niż przed miesiącem, ale nieco gorzej niż przed rokiem i dwoma laty
  • Pozytywne nastroje, podobnie jak miało to miejsce w kwietniu, odnotowuje również handel detaliczny.
  • Przedsiębiorstwa z sekcji transport i gospodarka magazynowa dobrze oceniają koniunkturę gospodarczą od lutego 2015 r., w maju br. podobnie jak w kwietniu i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat.
  • Poprawę nastrojów odnotowano wśród przedsiębiorców zajmujących się zakwaterowaniem i gastronomią.
  • Już od ponad 4 lat nieznacznie poprawiają się korzystne oceny koniunktury formułowane przez dyrektorów jednostek prowadzących działalność w zakresie informacji i komunikacji.
  • Najbardziej pokaźny optymizm, większy niż w kwietniu 2016 r., tradycyjnie już towarzyszy przedsiębiorstwom z sekcji finanse i ubezpieczenia.

1. Przetwórstwo przemysłowe


W maju ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 5,0 (plus 5,4 w kwietniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,1% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 11,2% (przed miesiącem odpowiednio 16,2% i 10,9%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym

W marcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 5,0


Zarówno krajowy jak i zagraniczny portfel zamówień oceniane są w maju nieznacznie pozytywnie, jednak tylko opinie dotyczące zagranicznego portfela zamówień są lepsze niż w kwietniu. Niewielki wzrost portfela zamówień przekłada się na zbliżony do zgłaszanego przed miesiącem wzrost bieżącej produkcji oraz nie-znacznie mniej pesymistyczne niż w kwietniu opinie dotyczące sytuacji finansowej. Należności rosną podobnie jak przed miesiącem. Opóźnienia płatności za sprzedane produkty utrzymują się na poziomie zbliżonym do zgłaszanego w kwietniu. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wg klas wielkości

Niezmiennie najlepszy klimat panuje w największych przedsiębiorstwach.

Optymistyczne przewidywania dotyczące portfela zamówień i produkcji są ostrożniejsze od formułowanych w kwietniu. Prognozy sytuacji finansowej są nieco mniej korzystne od zgłaszanych przed miesiącem. W jednostkach planowane jest utrzymanie dotychczasowego stanu zatrudnienia. Przedsiębiorcy oczekują, że ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie rosnąć.

W maju podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają koniunkturę nieznacznie pozytywnie, podobnie jak w ubiegłym miesiącu i w maju przed rokiem. Opinie dotyczące koniunktury w przedsiębiorstwach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) są korzystne, zbliżone do formułowanych w kwietniu. Najbardziej optymistyczne oceny koniunktury, ale nieco ostrożniejsze niż przed miesiącem i przed rokiem, zgłaszają podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Naj-bardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 23,9 w maju, plus 22,0 w kwietniu), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 21,2 w maju, plus 18,1 w kwietniu – oceny te są lepsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 18,6 w maju, plus 19,4 w kwietniu), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 16,6 w maju, plus 14,7 w kwietniu – oceny te są lepsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat), urządzeń elektrycznych (plus 14,8 w maju, plus 14,6 w kwietniu), wyrobów farmaceutycznych (plus 14,6 w maju, plus 18,0 w kwietniu) oraz zajmujący się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji (plus 14,9 w maju, plus 10,4 w kwietniu). Negatywne oceny koniunktury sygnalizują producenci odzieży (minus 9,7 w maju, minus 8,5 w kwietniu – opinie te są mniej pesymistyczne niż w analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat) oraz skór i wyrobów ze skór (minus 1,6 w maju, minus 7,7 w kwietniu).

 

1 2 ... 5

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: