eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kobiety w IT to ciągle rzadkość

Kobiety w IT to ciągle rzadkość

2016-05-23 10:59

Kobiety w IT to ciągle rzadkość

Kobiety w IT to ciągle rzadkość © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Kobiety na stanowiskach zarządczych to ciągle rzadkość. Nie inaczej jest w sektorze teleinformatycznym - z badania zrealizowanego przez Instytut Innowacyjna Gospodarka na rzecz inicjatywy Znane Ekspertki wynika, że na 452 najwyższe stanowiska w 180 firmach z tej branży jedynie 48 piastowanych jest przez panie.

Przeczytaj także: Tylko 1/5 firm jest zarządzanych przez kobiety

48 kobiet na stanowiskach zarządczych to niespełna ponad 10% wszystkich menedżerów najwyższego szczebla pracujących w firmach i instytucjach sektora teleinformatycznego w naszym kraju. Jeżeli przyjrzeć się udziałowi pań na stanowiskach prezesów zarządów, to jest on jeszcze niższy - sięga zaledwie 5%. Przewaga panów zaznacza się również w radach nadzorczych firm teleinformatycznych - odsetek kobiet w tych gremiach to jedynie 17,3%.

Analizując branże w podziale na poszczególne podsektory, okazuje się, że najwięcej kobiet zasiada w zarządach w sektorze telekomunikacyjnym i jest ich 21,2%. Niewiele mniejszy odsetek pań w zarządach – 21% zasiada w firmach określanych jako „Producenci sprzętu”. Jak zauważają autorzy raportu, od ponad 10 lat zauważalny jest spadek zainteresowania kobiet karierą w branży teleinformatycznej. Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie, trend ten może mieć negatywny wpływ na całą gospodarkę.

fot. mat. prasowe

Kobiety na stanowiskach związanych z informatyką

W Stanach Zjednoczonych co czwarta osoba w branży informatycznej to kobieta.


- Chociaż aż 74% dziewcząt wykazuje zainteresowanie naukami ścisłymi, wśród wszystkich absolwentów kierunków ścisłych stanowią już tylko 17%. To oznacza, że na różnych etapach edukacji tracimy ogromny potencjał, który mógłby być wykorzystany dla rozwoju całej gospodarki. Jak wyliczył McKinsey, rzeczywiste wyrównanie szans społecznych, edukacyjnych i zawodowych kobiet i mężczyzn mogłoby zwiększyć globalny PKB nawet o 12 bilionów dolarów! – mówiła Joanna Pruszyńska-Witkowska, inicjatorka projektu „Znane Ekspertki” i prezes Headlines Porter Novelli. – Musimy inwestować w rozwój kompetencji cyfrowych dziewcząt. Warto podkreślić, że na naukę nigdy nie jest za późno i nawet kobiety, które są już na studiach czy są absolwentkami kierunków humanistycznych mogą nauczyć się programowania. Jednak to, co w moim przekonaniu jest najważniejsze to to, żeby pokazywać dobre przykłady, żeby promować kobiety, które osiągnęły sukces w tej branży – dodała.

fot. mat. prasowe

Powody rezygnacji kobiet z pracy

37% kobiet zrezygnowało z pacy ze względu na dzieci.

fot. mat. prasowe

Jak maturzystki postrzegają kierunki inżynierskie na studiach

Połowa maturzystek uważa kierunki inżynierskie za trudne.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: