eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Open space czy modern office? Gdzie chcemy pracować?

Open space czy modern office? Gdzie chcemy pracować?

2016-05-24 11:35

Open space czy modern office? Gdzie chcemy pracować?

Open space czy modern office? © peshkov - Fotolia.com

Na przestrzeni lat wymagania pracowników ulegają dość pokaźnym zmianom. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o kwestie związane z wysokością pensji, elastycznością zatrudnienia, czy potrzebami w zakresie świadczeń pozapłacowych. Istotne okazują się również oczekiwania względem przestrzeni biurowej. Czego się od niej wymaga? Co tak naprawdę znaczy dla organizacji?

Przeczytaj także: Jak zarządzać przestrzenią w nowoczesnym biurze?

Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwała firma CBRE. W tym celu postanowiono zbadać, jak postrzegane są powierzchnie biurowe w Polsce. O opinię zapytano ponad 500 polskich pracowników. Badano m.in., czego oczekują od biura oraz jakie są ich doświadczenia z pracą w równych typach pomieszczeń biurowych. Tak powstał raport zatytułowany „How we want to work?”.

Doświadczenie wpływa na rozumienie


Obecnie na rynku biurowym funkcjonują trzy różne typy aranżacji: biura gabinetowe, powierzchnie typu open space oraz najnowsze rozwiązanie, czyli biura elastyczne. Autorzy badania poprosili ankietowanych o opinię na temat każdego z tych układów. Rezultaty ankiety dowiodły, iż niezależnie od pełnionej w organizacji roli, opinie odnośnie układów biurowych są zbliżone. Polacy okazują się być konserwatystami, którzy nadal preferują pracę w dobrze wszystkim znanym układzie gabinetowym. Młoda generacja pracowników wykazuje się większą otwartością na nowe rozwiązania, a co za tym idzie są one bardziej pozytywnie oceniane. Opinia o nowoczesnych aranżacjach powierzchni zmienia się w zależności od poziomu doświadczenia pracy w takim układzie. Osoby, które miały okazję korzystać z dobrodziejstw biur elastycznych, takich jak niestandardowe miejsca pracy, np. pokoje do pracy cichej, kanapy czy fotele, czy przestrzenie kreatywne, wykazują większą chęć i rozumienie tego typu konceptu.

fot. peshkov - Fotolia.com

Open space czy modern office?

Polacy okazują się być konserwatystami, którzy nadal preferują pracę w dobrze wszystkim znanym układzie gabinetowym.


Idealna przestrzeń – co to znaczy?


W ramach przeprowadzonych badań zapytano, jakie czynniki, związane z powierzchnią biurową są kluczowe dla jej użytkowników. Z wymienionego pakietu udogodnień, najczęściej wybierane były takie kwestie jak: możliwość wpływu na środowisko pracy(a więc: klimatyzacja, ustawienie żaluzji, czy oświetlenie), jak również dostępność i możliwość monitorowania dostępu do światła dziennego oraz komunikacja publiczna. Wartym podkreślenia jest fakt, że przytoczone powyżej odpowiedzi okazały się istotne dla wszystkich badanych grup: stażystów, specjalistów oraz managerów. Istotnym okazał się także fakt, że- cechy te, wymienione były jako najważniejsze przez osoby decyzyjne w kwestiach dotyczących nieruchomości w firmach na terenie całego regionu EMEA. Zaraz po powyżej przytoczonych czynnikach, pojawiły się takie jak: dostępność usług oraz elastyczność pracy.

Biuro idealne – zadbasz o to sam


„W obecnym stylu pracy większość firm stawia na samodzielność oraz kreatywność pracowników, przy jednoczesnym nacisku na dobry przepływ informacji i wiedzy. Takie podejście do pracy jest najczęściej przytaczane w przypadku aranżacji powierzchni biurowych oraz wykorzystaniu nowych technologii w codziennych zadaniach. Biuro staje się miejscem spotkań z zespołem oraz wymiany wiedzy i doświadczeń. Biuro zaczęło być postrzegane jako przestrzeń, w której żyjemy, zmiana percepcji jest bardzo ważna, uświadamia ona pracownikom i pracodawcom, jak istotną kwestią jest jakość tej przestrzeni” – mówi Katarzyna Gajewska z firmy CBRE, autorka raportu „How we want to work?”.
Efektem przedstawionych zmian jest koncepcja biura elastycznego, która oferuje pracownikom szeroki wachlarz możliwości: od wyboru miejsca i sposobu pracy, w którym codziennie można zmieniać miejsca, pracować w innym otoczeniu, w izolacji lub w zespole, bliżej okna lub na kanapie. Biura elastyczne charakteryzują sie szeroką ofertą: mają dużą liczbę różnorodnych miejsc spotkań, ergonomiczne biurka oraz fotele, wspólne przestrzenie i kameralne pokoje do rozmów telefonicznych. Jednoczesnie należy podkreślić, że wdrażane są też zaawansowane technologie, które pozwalają szybko i intuicyjnie zarezerwować salę czy konferencję wideo, połączyć się z internetem z każdego miejsca oraz także po prostu się wyciszyć.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: