eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa V 2016

Koniunktura przemysłowa V 2016

2016-05-23 12:34

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IV 2016

Od września ubiegłego roku rośnie znaczenie bariery związanej z wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu – jest to też bariera, której uciążliwość w porównaniu z majem ubiegłego roku wzrosła w największym stopniu (z 29,6% do 43,8%). Również w istotnym stopniu w skali roku wzrosło znaczenie bariery związanej z konkurencją firm zagranicznych (z 45,9% do 55,2%), a spadło – bariery związanej z niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi (z 44,7% do 39,6%).

6. Ogólny klimat koniunktury według województw (dane wg siedziby przedsiębiorstwa)


Najbardziej korzystne oceny formułują jednostki z województw lubuskiego, małopolskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego.
Jednostki z większości województw prowadzące działalność w zakresie budownictwa formułują w maju pozytywne oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny koniunktury zgłaszają jednostki z województw podlaskiego i małopolskiego, natomiast najbardziej pesymistyczne – z województw łódzkiego i opolskiego.

fot. mat. prasowe

Przetwórstwo przemysłowe i budownictwo - koniunktura wg województw

Najbardziej korzystne oceny formułują jednostki z województw lubuskiego, małopolskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego.


Najbardziej optymistycznie koniunkturę oceniają jednostki z województw świętokrzyskiego i opolskiego, a najmniej korzystnie – przedsiębiorstwa z województwa lubuskiego.

Jednostki z większości województw prowadzące działalność w zakresie handlu detalicznego oceniają w maju koniunkturę pozytywnie. Najbardziej optymistycznie koniunkturę w handlu detalicznym oceniają w maju przedsiębiorstwa, których siedziba znajduje się w województwie wielkopolskim. Najbardziej pesymistyczne oceny w tym zakresie zgłaszają przedsiębiorstwa z województwa lubelskiego.

W większości województw podmioty z sekcji trans-port i gospodarka magazynowa oceniają w maju koniunkturę pozytywnie. Najbardziej optymistyczne oceny zgłaszają jednostki mające siedzibę w województwie warmińsko-mazurskim oraz lubuskim.

Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę podmioty z siedzibą w województwie podlaskim oraz łódzkim.
Podmioty zarejestrowane w większości województw prowadzące działalność związaną z zakwaterowaniem i gastronomią oceniają w maju koniunkturę pozytywnie. Najbardziej korzystne i lepsze niż przed miesiącem oceny koniunktury formułują jednostki, których siedziba znajduje się w województwie podlaskim oraz śląskim. Naj-bardziej pesymistycznie i nieco gorzej niż w kwietniu oceniają koniunkturę podmioty z województwa kujawsko-pomorskiego.

W większości województw podmioty z sekcji in-formacja i komunikacja oceniają w maju koniunkturę pozytywnie. Najbardziej optymistyczne oceny koniunktury odnotowują podmioty mające siedzibę w województwie zachodniopomorskim, łódzkim oraz podkarpackim. Negatywne opinie w zakresie koniunktury zgłaszają firmy z województw lubelskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

7. Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)


Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)1 kształtuje się w maju na poziomie niższym od notowanego przed miesiącem i zbliżonym do zgłaszanego przed rokiem.

Trzy składowe, dotyczące przemysłu, budownictwa i handlu, przyjmują wartości powyżej średniej długookresowej. Najwyższy poziom osiągnęła składowa dla handlu. W porównaniu z kwietniem, składowe odnoszące się do przemysłu i usług maleją, a do budownictwa i handlu – pozostają na zbliżonym poziomie. Składowe dotyczące budownictwa i handlu kształtują się na poziomie wyższym niż przed rokiem, natomiast odnoszące się do przemysłu i usług – podobnym do odnotowanego w maju ub. r.

Wskaźniki ocen diagnostycznych i prognostycznych są niższe niż przed miesiącem. W porównaniu z majem ubiegłego roku rośnie wartość składowej diagnostycznej, natomiast prognostycznej – utrzymuje się na poziomie zbliżonym.

poprzednia  

1 ... 4 5

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: