eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: turyści nie dopisują

Wakacje 2016: turyści nie dopisują

2016-01-27 10:57

Przeczytaj także: Wakacje 2016: małe zainteresowanie first minute


W przypadku Grecji i Majorki podajemy tylko porównania rok do roku, bowiem porównania do pierwszej połowy listopada są w tych wypadkach zbyt mało reprezentatywne. Wynika to z tego, że są to kierunki sezonowe, a Kanary to kierunek całoroczny i duża paleta hoteli jest tam oferowana w sposób ciągły.

Jak widać skala zmian cen dla sezonu letniego jest znacznie mniejsza niż dla okresu ferii zimowych, ale również okres czasu pozostały do wyjazdu jest wielokrotnie dłuższy. Ponieważ jednak bieżąca tendencja zwyżek cen wyjazdów jest w przypadku Kanarów bardzo duża, to w zakresie cen na tych kierunkach mogą nastąpić jeszcze znaczące zmiany (wzrosty).

Z kolei w Grecji zmiany cen nie są duże, a ceny pokoi są tam w stagnacji (z wyjątkiem Korfu). Jest to ciekawe zjawisko, które (do czasu zamachu w Stambule) tłumaczone było tak, że ograniczenie lub brak wyjazdów Rosjan do Turcji spowoduje znaczne zwiększenie możliwości wyboru bardzo atrakcyjnych obiektów zajmowanych dotychczas w dużym stopniu przez turystów rosyjskich. Spowodowało to wstrzymywanie się Niemców z kupnem wyjazdów do Grecji do czasu zweryfikowania rzeczywistych możliwości jakie będzie w tym względzie dawała Turcja. Spadki rezerwacji do Grecji były wyraźnie widoczne w systemach rezerwacyjnych pomimo faktu, ze Grecja jest teraz uważana za kierunek relatywnie bezpieczny. Niedawny zamach w Stambule, spowodował jednak, że rozumowanie takie stało się już w dużym stopniu nieaktualne.

3. Jak terroryzm już zmienił geografie wyjazdów wypoczynkowych Polaków


To, że zagrożenie terroryzmem miało już istotny wpływ na geografie wyjazdów Polaków już w minionym sezonie pokazuje kolejne zestawienie. Warto przy tym zauważyć, ze wpływ ten uwidocznił się wyraźnie dopiero po drugim zamachu w Tunezji (28 czerwca), a dodatkowo wzmocnił się w połowie sierpnia po przystąpieniu Turcji do operacji na dwa fronty (przeciw radykalnym Kurdom i ISIS), czyli już w drugiej połowie sezonu.

Dane (dla sześciu największych destynacji)przedstawiają liczbę pasażerów lotniczej turystyki wyjazdowej z lotnisk w Polsce w pierwszych 11 miesiącach roku turystycznego 2014/15, czyli dla okresu listopad 2014 - wrzesień 2015. Liczby dotyczące czarterów bazują na danych ULC skorygowanych o niektóre wielkości (np. kibiców piłkarskich), a szacowane dane dotyczące LCC bazują na informacjach przewoźników, lotnisk i danych z innych źródeł.

fot. mat. prasowe

Dane dla sześciu największych destynacji

Liczby dotyczące czarterów bazują na danych ULC skorygowanych o niektóre wielkości


Wyniki całoroczne będą nieco słabsze, z tego powodu, że październik zarówno w czarterach jak też w LCC był stosunkowo słaby i obniży dynamiki rezultatów całorocznych.
Szersze komentarze lepiej jest pozostawić do czasu gdy dostępne będą rezultaty całoroczne, ale już obecnie widać, ze wpływ zagrożenia terroryzmem spowodował przesunięcie ruchu wakacyjnego ze Wschodu na Zachód, co skutkowało wyprzedzeniem w rachunku łącznym Turcji przez Hiszpanię, a same Kanary już niedługo (taka tabela innym razem) wyprzedzą w całorocznym rachunku łącznym, a być może również tylko czarterowym, niegdysiejszego lidera w tym względzie, czyli Egipt.

4. Czas na bardziej elastyczne pakiety turystyczne


Na niemieckich portalach rezerwacyjnych pojawia się coraz więcej materiałów traktujących o tym, że obecna sytuacja nieprzewidzianych niebezpiecznych incydentów powoduje bardzo duży wzrost częstotliwości zmian rezerwacji (na inny kierunek) przez turystów, którzy takiej rezerwacji już wcześniej dokonali. W związku z tym powstaje zjawisko zwlekania z zakupem wycieczek z obawy, poniesienia strat przy przebudowywaniu wakacji. Zwraca się przy tym uwagę, że w mniejszym stopniu dotyczy to wyjazdów organizowanych w oparciu o zakup hotelu i przelotu (najczęściej w LCC), czyli tzw. aranżowanych lub samodzielnych, ponieważ koszt zamiany jest w takich sytuacjach (zwłaszcza hotelu) znacznie niższy.

W związku z tym dla zachowania konkurencyjności niemieccy touroperatorzy zaczęli wprowadzać niestandardowe warunki zamiany wcześniejszych rezerwacji na inne. I tak przykładowo w DER Touristik można bezkosztowo zamienić rezerwację o ile jest to dokonywane nie później niż 30 dni przed odlotem. Alltours umożliwia takie operacje przed 31 marca, a Schauinsland na 22 dni przed odlotem, ale jednak przy zmniejszonej prowizji. W FTI bezkosztowe zamiany są możliwe na 30 dni przed odlotem, ale dotyczy to tylko rezerwacji na kierunkach tureckich.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: