eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: turyści nie dopisują

Wakacje 2016: turyści nie dopisują

2016-01-27 10:57

Przeczytaj także: Wakacje 2016: małe zainteresowanie first minute


5. Ważne dla turystyki informacje wyjęte prosto spod dywanu


Na koniec informacja potencjalnie bardzo niepokojąca dla turystyki, tym bardziej , że praktycznie nie ma jej w tzw. politycznie poprawnych mediach, a występuje na razie jedynie na portalach eksperckich (podobnie było z falą sylwestrowej agresji w Niemczech).

Od dnia 12 stycznia przez Azerbejdżan przetacza się fala spontanicznych protestów wywołanych dramatycznie pogarszającą się sytuacją gospodarczą. Jest to pierwszy tak poważny sygnał, że niskie ceny ropy bardzo szkodzą krajom w dużym stopniu uzależnionym od jej eksportu. Sygnałem do wyjścia na ulice było uwolnienie sztywnego kursu miejscowej waluty, które spowodowało niemal natychmiastowy wzrost jej kursu o ponad 50 procent. Azerbejdżan jest bardzo uzależniony od sektora surowcowego (ropa, ale też gaz) ze sprzedaży, którego uzyskuje 90 procent wpływów eksportowych i 65 procent wpływów do budżetu.

Spadek dochodów z eksportowanych 800 tys. baryłek ropy dziennie jest tak duży, że rezerwy walutowe kraju spadły w okresie ostatnich dwunastu miesięcy z 13,8 do zaledwie 5 mld dolarów. Bardzo szybko pogarszająca się sytuacja w tym kraju martwi, ale jeszcze bardziej martwi, że krajów w podobnej sytuacji jest jeszcze co najmniej kilka. Prowadzi to do niebezpieczeństwa regionalnego wybuchu niezadowolenia zdesperowanych ludzi (zapewne groźniejszego niż arabska wiosna) i zdestabilizowania szeroko rozumianego Bliskiego Wschodu. Jak już pisaliśmy przed kilku miesiącami, pozbawiony pieniędzy Bliski Wschód to ostatnia rzecz potrzebna obecnie i tak już borykającego się z wieloma kłopotami światu.

Niepokoje społeczne miały też ostatnio miejsce w Tunezji, co nawet zmusiło jej prezydenta do opuszczenia światowego spotkania w Davos. Ich podłoże było również związane z sytuacją ekonomiczną. Na razie na pomoc ruszyła Francja, której prezydent oznajmił, że Tunezja dostanie od niej miliard euro doraźnego finansowego wsparcia (po 200 milionów rocznie).

Do tematyki tej odniesiemy się w innych materiałach, ale już obecnie można powiedzieć, że możliwa i mało kontrolowalna zapaść islamskich producentów ropy może wywrzeć znaczny negatywny wpływ na turystykę i to nie tylko w ich rejonie, ale i w tych, które są obecnie uważane za względnie bezpieczne.

Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez


Na wstępie do tej części materiału chcielibyśmy zwrócić uwagę na zastosowanie w raportach nowej formy wizualizacji omawianej tematyki cen turystycznych imprez oraz przelotów lotniczych, a mianowicie w postaci mapek. W naszej intencji mają one pomagać w szybszym zorientowaniu się w ogólnej sytuacji, a dostarczanie dokładniejszej informacji jest rolą załączanych w prezentacji tabel. Mapki obrazujące krótkoterminowe zmiany cen przedstawiają je w odniesieniu do poprzedniego tygodnia, a nie wobec poprzedniego zestawienia. Zestawienia sporządzane są bowiem co dwa tygodnie naprzemiennie dla zimy i lata. Wersję odniesienia wobec poprzedniego tygodnia wybraliśmy kierując się przekonaniem, że ostatnie zmiany są dla obrazu aktualnej sytuacji ważniejsze od zmian w bardziej rozciągniętym okresie, a ponadto różnicę cen wobec poprzedniego zestawienia można łatwo uzyskać porównując ceny z dwóch kolejnych edycji raportów.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny imprez turystycznych i ich zmiany vs 14 dni wcześniej

W ciągu dwóch tygodni najbardziej zdrożały wycieczki na Majorkę.


1. Zestawienie bazuje na cenach dla wylotów w okresie 01-07 sierpnia 2016 r. zebranych w dniu 22 stycznia. W okresie listopad-grudzień 2015 przebywaliśmy jeszcze w stosunkowo wczesnym okresie przedsprzedaży sezonu letniego, a ruchy cen były bardzo niewielkie i wynosiły po kilka złotych. W styczniu zmiany stały się już większe i tym razem wzrosły o 27 złotych (poprzednio wzrosły o 38 złotych). Spektakularnych zwyżek jednak nie odnotowano, a największe miały miejsce na hiszpańskich Fuerteventurze i Majorce oraz w Maroku i wyniosły odpowiednio 73, 69 i 70 złotych. Jedyny spadek średnich cen odnotowała tym razem Turcja Egejska – o 37 złotych, do którego przyczynił się ogólny spadek popytu na kierunkach tureckich powodowany ich obecnym postrzeganiem jako relatywnie mniej bezpiecznych.

2. Badanie średniej ceny first minute lata 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że była ona niższa od ubiegłorocznej o 65 złotych (wcześniej była ona niższe o 62, 44, 72 i 91 złotych). Pomimo wzrostu bieżącego poziomu cen (o 27 złotych) ujemna różnica wobec roku 2015 nie zmieniła się znacząco, ponieważ w tym samym okresie przed rokiem ceny wzrosły w bardzo podobnej skali.

fot. mat. prasowe

Zmiany średnich cen vs poprzedni rok

Względem minionego roku najbardziej staniała Tunezja

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: