eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: turyści nie dopisują

Wakacje 2016: turyści nie dopisują

2016-01-27 10:57

Przeczytaj także: Wakacje 2016: małe zainteresowanie first minute


Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej


1. W ostatnim tygodniu w liniach Ryanair ceny przelotów na kierunkach turystycznych kontynuowały trend wzrostowy i zwyżkowały o 62 złote (poprzednio wzrastały o 62, 15 oraz 5 złotych). Średnia cena podniosła się z 801 do 862 złotych, a zatem o 7,6 procent. Nieco więcej zdrożały ceny przelotów na Kanarach - o średnio 78 złotych (z 1016 do 1094 złotych), a na pozostałych kierunkach wzrosły o 57 złotych (z 747 do 804 złotych). Najbardziej podrożały tanie dotychczas przeloty z Warszawy do Chanii - o 330 złotych oraz dość już drogie do Lizbony – o 265 złotych.

Dużo mocniejsze wzrosty wykazały natomiast ceny przelotów w liniach Wizzair – o średnio aż 273 złote (poprzednio spadły o 10 złotych). Największe zwyżki dotyczyły tym razem Cypru z Warszawy i z Katowic – o 1035 oraz 930 złotych. Spadków cen nie odnotowano. Po zwyżkach na początku grudnia o ponad 500 złotych ceny w Wizzair pozostają nadal na bardzo wysokim poziomie. Taka anormalna sytuacja może mieć związek z reakcją algorytmów zmian cen przelotów na zamawianie dodatkowych bloków miejsc przez biura podróży. Podobna sytuacja miała miejsce przed rokiem (np. na Korfu), ale należy pamiętać, że takie komputerowo podwyższone ceny zwykle wracają później do swoich pragmatycznych poziomów.

2. Ceny w liniach Ryanair w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego są teraz znacznie wyższe – o średnio 107 złotych, czyli o 14 procent, przy czym szczególnie dotyczy to kierunków kanaryjskich , które są teraz o 156 złotych powyżej poziomów ubiegłorocznych, a mniejsze wzrosty występują na pozostałych kierunkach – średnio 99 złotych. Największe indywidualne zwyżki cen przelotów wobec ubiegłego sezonu odnotowano na rejsach z Krakowa do Alicante – o 596 złotych, natomiast istotnie tańsze wobec roku ubiegłego są teraz przeloty z Warszawy do Salonik – o 194 złote oraz z Krakowa na Cypr – o 130 złotych.

Poziomy cen w liniach Wizzair są teraz wyższe niż przed rokiem o średnio 288 złotych podczas gdy poprzednio były wyższe o zaledwie 17 złotych. Największe zwyżki notują ceny przelotów z Warszawy i Katowic na Cypr – o średnio 1840 oraz 1605 złotych, a niższe z Warszawy na Korfu – o blisko 1400 złotych, co ma związek z sytuacją wspomnianą już wcześniej. Linie Norwegian cen przelotów na Wyspy Kanaryjskie nadal nie podają, a sporo droższe niż przed rokiem są w nich teraz przeloty z Warszawy do Malagi – o 345 złotych, a dużo tańsze z Warszawy do Barcelony – o 150 złotych.

Niezmiennie obowiązuje teza, że ceny przelotów w tanich liniach, czyli również ceny produktów aranżowanych przez agentów, bądź też samodzielnie przez turystów, zmieniają się w zdecydowanie szybciej i w dużo szerszym zakresie niż ceny gotowych pakietów turystycznych. Skoki ich cen przypominają skoki cen akcji na giełdach, ale ich skala jest nieporównanie większa. Dlatego, po to aby zdobyć przez zakupem rozeznanie, czy w danej chwili jest tam rzeczywiście tanio, czy też może akurat bardzo drogo, warto przez jakiś czas obserwować zmiany sytuacji na rynku przelotów lotniczych oferowanych przez tanie linie.

3. Średnie ceny biletów na 14 najważniejszych kierunkach turystycznych wspólnych dla tanich linii i czarterów na wyloty w pierwszym tygodniu sierpnia były w tym tygodniu przy połączeniach zarówno z Warszawy jak i Katowic oraz z Krakowa były w tanich liniach nadal wyraźnie niższe od cen czarterów, choć skala tej różnicy znacząco zmalała. Średnia cena z Warszawy wzrosła w tanich liniach z 789 do 862 złotych, a w połączeniach czarterowych spadła z 1243 do 1192 złotych. Średnia różnica zatem uległa zmniejszeniu i wyniosła 330 złotych (poprzednio 454 złote).

Na trasach z Katowic oraz z Krakowa średnia cena w tanich liniach wzrosła z 859 do 900 złotych, a w czarterach spadła z 1175 do 1150 złotych. Średnia różnica wyniosła 250 złotych, czyli również mniej niż w poprzednim zestawieniu (316 złotych). Jest to sytuacja korzystniejsza z punktu widzenia cen przelotów czarterowych niż miało to miejsce przed rokiem, gdy zwłaszcza w first minute oraz w I kwartale 2015 roku z Warszawy jak również z Katowic i Krakowa występowały znaczne różnice cen przelotów na korzyść tanich linii, które często osiągały, a nawet przekraczały 500 złotych.

poprzednia  

1 ... 4 5

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: