eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport XI 2015

Przetargi - raport XI 2015

2015-12-21 12:25

Przeczytaj także: Przetargi - raport X 2015


Wartość produkcji sprzedanej przemysłu wzrosła w listopadzie o 7,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, natomiast w produkcji budowlano-montażowej odnotowano wzrost o 1,2 proc. Sprzedaż detaliczna wyrażona w cenach stałych zwiększyła się o 5,7 proc. rok do roku.

– Dane płynące z rynku pracy wskazują na mocne, utrzymujące się ożywienie. Niskie bezrobocie, wzrost zatrudnienia oraz deklaracje przedsiębiorców wskazujące na chęć rekrutacji dobrze wróżą rynkowi pracy. W ślad za wzrostem zatrudnienia idzie wzrost płac, a rosnąca sprzedaż detaliczna sugeruje, że polscy konsumenci poczuli się pewniej i zaczęli wydawać pieniądze. To z kolei dobrze wpłynie na dynamikę polskiego PKB, którego to konsumpcja jest jednym z dwóch filarów – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Jednak w najbliższym czasie na rodzimą gospodarkę duży wpływ będzie miała mocno dynamiczna scena polityczna. Wyborczy zwycięzcy bardzo sprawnie forsują swoje obietnice wyborcze, w tym również te mające istotny wpływ na finanse i gospodarkę państwa. Zapowiadany podatek od instytucji finansowych z pewnością wpłynie na poziom aktywności kredytowej, a uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w istocie ograniczenie transferów za granicę może wpłynąć na inwestycje – dodaje Beata Szkodzin.


Efekt „końca roku”


Analiza przedmiotów ogłoszeń publikowanych w BZP nie zaskakuje. Mamy do czynienia z zamówieniami typowymi dla końca roku, czyli z jednej strony ogłaszaniem przetargów na dostawy usług i towarów mających wpływ na płynność działania instytucji, z drugiej zaś – na wykorzystywanie środków przewidzianych w budżetach instytucji, co w praktyce oznacza na ogół zakupy sprzętu komputerowego. Widać też wpływ okresu świąteczno-noworocznego, a w szczególności działań socjalnych – pojawiają się bowiem szerzej zamówienia dotyczące paczek świątecznych (owoce, słodycze, przetwory mięsne).

W relacji miesięcznej największą dynamiką charakteryzowały się zamówienia na dostawy różnego rodzaju środków żywnościowych (jaj, produktów zwierzęcych, mięsa, produktów mięsnych, owoców, pieczywa, napojów, produktów mleczarskich), usług pocztowych, usług przygotowania posiłków, dostaw oleju napędowego, benzyny bezołowiowej, usług ochroniarskich, sprzątania, ubezpieczeniowych.

W relacji rocznej mocno wzrosła z kolei liczba przetargów na usługi inżynieryjne w zakresie projektowania, usługi ochroniarskie, usługi usuwania oblodzeń oraz odśnieżania, usługi sprzątania, usługi pocztowe, roboty remontowe i renowacyjne, pakiety oprogramowania i systemy informatyczne.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: