eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport XI 2015

Przetargi - raport XI 2015

2015-12-21 12:25

Przetargi - raport XI 2015

Największą dynamiką charakteryzowały się zamówienia na dostawy © markobe - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Przedostatni miesiąc 2015 roku przyniósł zmianę tendencji spadkowej liczby przetargów ogłaszanych w Biuletynie Zamówień Publicznych, uwzględnianej w relacji rocznej. W listopadzie bieżącego roku bowiem po raz pierwszy od wielu miesięcy, liczba przetargów liczona rok do roku poważnie wzrosła. Wzrostu nie osłabił nawet koniec sezonu budowlanego, zwyczajowo mocno ograniczający liczbę postępowań przetargowych – wynika z raportu opracowanego przez serwis eGospodarka.pl. Coraz mocniej widoczny jest też efekt „końca roku”, czyli typowe dla końca roku zakupy towarów oraz usług. Wzrost liczby ogłoszeń publikowanych w BZP może jednak pośrednio mieć przyczyny… polityczne.

Przeczytaj także: Przetargi - raport X 2015

Według danych zebranych i opracowanych przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, w listopadzie 2015 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 11 tys. 156 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, o 11,9 procent więcej niż rok temu i jednocześnie o 2,5 procent mniej niż miesiąc wcześniej, w październiku 2015 roku. Dla porównania, miesiąc wcześniej, w październiku 2015, liczba ogłaszanych przetargów spadła o 15,6 procent w relacji rocznej i wzrosła o 8,4 procent w relacji miesięcznej.

W porównaniu z listopadem 2014 roku wzrost liczby publikowanych ogłoszeń przetargowych zanotowano we wszystkich trzech analizowanych kategoriach, przy czym najwyższą dynamiką roczną charakteryzowały się ogłoszenia na dostawy usług (przyrost rdr o 15,8 proc.) i prace remontowo-budowlane (w listopadzie 2015 roku o 10,6 procent więcej niż rok wcześniej). Niewiele mniejszą dynamikę zanotowano w przypadku postepowań na dostawy towarów, których w listopadzie bieżącego roku ogłoszono o 9,3 procent więcej niż rok wcześniej.

Tak wysoka dodatnia dynamika to jednak zapewne nie tylko skutek zanikania efektu bazy, związanego z ubiegłoroczną nowelizacją Prawa zamówień publicznych, która między innymi zwiększyła progi wartości zamówień przy których występuje obowiązek stosowania pełnych procedur PZP. Od początku roku wpływ tego efektu był wprawdzie coraz mniej widoczny, jednak dane listopadowe okazały się mocno zaskakujące, a przyczyny takiego mocnego wzrostu mają prawdopodobnie korzenie polityczne.

W ciągu miesiąca (względem października 2015) spadek liczby ogłoszeń w BZP wystąpił jedynie w segmencie zamówień na prace remontowo-budowlane i wyniósł 49,6 procent. To jednak typowe zjawisko sezonowe, wynikające z końca sezonu budowlanego i ograniczenia prac w tym zakresie. Mocno dodatnią dynamiką wykazały się jednak zamówienia na dostawy usług oraz towarów. Liczba zamówień na dostawę usług w listopadzie 2015 roku wzrosła w relacji miesięcznej o 21,4 procent, a na dostawę towarów o 9,4 proc.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w BZP w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W listopadzie 2015 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 11 tys. 156 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.


Mocny listopadowy wzrost rdr liczby ogłaszanych w BZP ogłoszeń to nie tylko efekt gaśnięcia wpływu ubiegłorocznej nowelizacji PZP. W listopadzie 2014 już w pełni już obowiązywała nowelizacja podwyższająca progi zamówień, od których obowiązkowo stosuje się procedury PZP oraz wyłączająca spod pełnych rygorów PZP niektóre typy zamówień. Tym samym przetargi sprzed roku i obecne są już organizowane w analogicznym środowisku prawnym. Wzrost ma więc prawdopodobnie inne przyczyny. Najpoważniejszym czynnikiem, który zmienił się w ciągu roku, jest otoczenie polityczne. Możliwe więc, że osoby odpowiedzialne za przeprowadzanie zamówień publicznych decydują się na pełną procedurę, pomimo braku takiego obowiązku. Dzięki temu do BZP trafiają ogłoszenia przetargowe, które formalnie nie muszą być realizowane w pełnych rygorach PZP, ale zamawiający wolą wybrać taką ścieżkę. Wszystko pewnie dlatego, że pełna procedura jest dla zamawiających „najbezpieczniejsza”, jest bowiem w pełni transparentna i możliwa do prześledzenia na każdym etapie.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., listopad lata 2010-2015

W porównaniu z listopadem 2014 roku wzrost liczby publikowanych ogłoszeń przetargowych zanotowano we wszystkich trzech analizowanych kategoriach, przy czym najwyższą dynamiką roczną charakteryzowały się ogłoszenia na dostawy usług.


Rynek pracy na mocnym plusie. Powyborcze „Wejście Smoka”


Jak podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w listopadzie 2015 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 9,7 procent, o 0,1 punktu procentowego więcej w stosunku do poprzedniego miesiąca, ale jednocześnie o 1,7 punktu mniej niż przed rokiem, w listopadzie 2014 roku. Według MPiPS, pod koniec listopada pracy nie miało 1 mln 532,7 tys. osób.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników wyniosło w listopadzie 2015 roku 4164,01 zł i było wyższe o 4,0 proc. niż rok wcześniej. Przeciętne zatrudnienie było wyższe z kolei o 1,2 niż rok wcześniej (oraz 0,2 proc. wyższe w porównaniu z poprzednim miesiącem) i wyniosło 5 mln 616,7 tys. osób.

Listopad okazał się siedemnastym już z rzędu miesiącem w którym zanotowano deflację. Jak oszacował GUS, w jedenastym miesiącu bieżącego roku ceny dóbr i usług konsumpcyjnych spadły w relacji rocznej o 0,6 procent, a w stosunku do października bieżącego roku spadły o 0,1 proc. Kolejny już z rzędu miesiąc rosły ceny żywności. Pierwszy po 17 miesiącach spadków, ceny żywności wzrosły w październiku (o 0,5 proc.), w listopadzie żywność w relacji rocznej podrożała nieco mniej, bo o 0,2 procent. Deflacja wynika głównie ze spadków cen paliw – jak podał GUS, w listopadzie 2015 roku były one o 12,8 proc. niższe niż rok wcześniej.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: