eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport X 2015

Przetargi - raport X 2015

2015-11-27 13:07

Przetargi - raport X 2015

Gospodarka odpadami liderem © Tony Baggett - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W październiku 2015 roku liczba ogłaszanych w Biuletynie Zamówień Publicznych postępowań przetargowych wzrosła w relacji miesięcznej dość znacząco, i to pomimo spadku w segmencie budowlano remontowym. W ciągu miesiąca bardzo mocno wzrosła liczba ogłoszeń przetargowych na dostawy usług, głównie związanych z gospodarką odpadami – wynika z raportu opracowanego przez serwis eGospodarka.pl. Zaczyna też być widoczny efekt „końca roku”, czyli typowe dla ostatniego kwartału zakupy komputerów i sprzętu komputerowego oraz oprogramowania.

Przeczytaj także: Przetargi - raport III kw. 2015

Dane opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, wskazują, że w październiku 2015 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 11 tys. 445 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, o 15,6 procent mniej niż rok temu i o 8,4 procent więcej niż miesiąc wcześniej, we wrześniu 2015 roku.

W porównaniu z październikiem 2014 roku spadek zanotowano we wszystkich trzech kategoriach zamówień, przy czym najwyższy spadek zaobserwowano w dostawach usług (spadek rdr o 23,2 proc.) oraz zleceniach na prace remontowo-budowlane (spadek o 19,3 procent). Liczba przetargów na dostawy towarów spadła w październiku 2015 roku o 6 proc. w relacji rocznej.

Spadki w relacji rocznej to wciąż wpływ ubiegłorocznej nowelizacji Prawa zamówień publicznych, między innymi podwyższającej progi wartości zamówień przy których występuje obowiązek stosowania pełnych procedur PZP. Jednak z miesiąca na miesiąc ów wpływ jest coraz mniej widoczny, wyniki bowiem stają się wprost porównywalne (przetargi są ogłaszane w analogicznym jak rok temu otoczeniu prawnym).

W relacji miesięcznej (względem września 2015) spadek liczby publikowanych ogłoszeń o udzielenie zamówienia publicznego zanotowano jedynie w segmencie zamówień na prace remontowo-budowlane. To tradycyjny efekt sezonowy, związany z kalendarzem i jesienno-zimowym przestojem w budownictwie. W październiku względem września liczba ogłoszeń przetargowych na prace remontowo-budowlane spadła o 25,3 procent, co jest wynikiem zbliżonym do zanotowanego w okresie wrzesień-październik w roku ubiegłym.

O ile w relacji miesięcznej w październiku liczba zamówień na prace budowlane spadła, to zamówienia na dostawy usług oraz towarów wyróżniły się bardzo wysoką dynamiką. Liczba zamówień na dostawę usług w październiku 2015 roku wzrosła w ciągu miesiąca o 33,2 procent, zaś na dostawę towarów o 27,1 proc.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w BZP w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W październiku 2015 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 11 tys. 445 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.


Kończy się już wpływ ubiegłorocznej nowelizacji PZP na liczbę przetargów ogłaszanych PZP, wiąże się to z wygaszaniem efektu bazy. Rok temu już w pełni już obowiązywały zapisy nowelizacji podwyższającej progi zamówień, od których obowiązkowo stosowano procedury PZP oraz wyłączające spod rygorów PZP niektóre typy zamówień. Tym samym przetargi sprzed roku i obecne są już organizowane w zbliżonym otoczeniu prawnym. Jedyna tegoroczna nowelizacja wprowadza możliwość renegocjacji kontraktów długoterminowych w momencie ogłoszenia przepisów zmieniających koszty wykonywania zamówienia, co nie ma raczej wpływu na nowe zamówienia.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., październik lata 2010-2015

O ile w relacji miesięcznej w październiku liczba zamówień na prace budowlane spadła, to zamówienia na dostawy usług oraz towarów wyróżniły się bardzo wysoką dynamiką.


Ceny nadal spadają. Powyborcze niewiadome


Jak podał GUS, w październiku 2015 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 9,6 procent, o 0,1 pkt proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Bezrobocie w październiku okazało się więc być najniższe od grudnia 2008 roku. W październiku 2015 r. było w Polsce o ponad 245 tys. mniej bezrobotnych niż przed rokiem. Oznacza to, że stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w tym okresie o 1,7 pkt proc.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników wyniosło w październiku 4110,77 zł, o 3,3 procent więcej niż rok wcześniej. Wzrosło również zatrudnienie - w relacji rocznej o 1,1 procent, a względem poprzedniego miesiąca o 0,3 proc.

Październik był szesnastym z rzędu miesiącem o ujemnym wskaźniku inflacji. Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w październiku 2015 r. spadły w relacji rocznej o 0,7 procent, jednak w stosunku do września 2015 poszły już w górę o 0,1 proc.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: