eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Telenowela LTE bez happy endu

Telenowela LTE bez happy endu

2015-12-15 09:42

Przeczytaj także: Technologia LTE: wojna czy współpraca?


Będzie drogo, klient zapłaci podwójnie


Zadowolona z wyniku aukcji była Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Komentując go tak: „Ostateczny rozkład bloków pomiędzy uczestników aukcji w mojej ocenie jest bardzo efektywny i gwarantuje dalszy rozwój konkurencji, której efektem będą zadowoleni klienci. Myślę, że aukcja zakończyła się bardzo dobrym efektem rynkowym, a o to przede wszystkim chodziło. Wynik gwarantuje równowagę i konkurencyjność, zapewnia podmiotom możliwość świadczenia równoważnych usług”.

Innego zdania jest Witold Tomaszewski z Telepolis.pl. Twierdzi on, że tak duże sumy wylicytowane podczas aukcji LTE najprawdopodobniej pociągną za sobą pełzające podwyżki cen komórkowego internetu i ewentualnie „obniżenie jakości sieci czy obsługi klienta”. Innymi słowy, telekomy gdzieś te wydatki będą musiały sobie odbić i np. ograniczą swe dotychczasowe promocje oraz bonusy, wygaszając chociażby oferty komórkowego internetu bez limitu przesyłu danych.

Mogą sobie próbować to odbić także w inny sposób. Procesując się z państwem polskim o wysokie odszkodowania za zmianę reguł aukcji LTE w czasie jej trwania. T-Mobile już zasugerował, że może na taki proces się zdecydować, pisząc w specjalnym oświadczeniu: „Wysokie ceny pasma 800 MHz stanowią poważne obciążenie dla operatorów, którzy teraz muszą przeznaczyć znaczne środki finansowe na budowę infrastruktury. Analizujemy cały czas przebieg aukcji z uwagi na przyjęte budzące wątpliwości rozwiązania prawne. W zależności od wyników tej analizy oraz dalszego przebiegu czynności w procesie rezerwacyjnym, zastrzegamy możliwość podjęcia niezbędnych kroków prawnych”.

Na drugim biegunie jest Orange, który, tak jak UKE, podkreśla m.in., że w wyniku aukcji telekomy rozszerzą zasięg szybkiego internetu w komórce na tereny wiejskie. Orange zasugerował też, że jest gotów podzielić się kupionymi przezeń częstotliwościami z innymi operatorami. Pytanie, na jakich warunkach i czy będzie to tylko, tak jak dotychczas, niemiecki T-Mobile?

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: