eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Perspektywy zatrudnienia I kw. 2016

Perspektywy zatrudnienia I kw. 2016

2015-12-09 12:48

Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?


W ujęciu kwartalnym poprawa prognoz nastąpiła w sześciu z 10 badanych sektorach. Największy wzrost, o 16 punktów procentowych, odnotowano dla branży Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi. Zauważalnej poprawie uległa też sytuacja w Produkcji przemysłowej, o 8 punktów procentowych. W Budownictwie oraz Handlu detalicznym i hurtowym odnotowano umiarkowany wzrost prognozy, o 4 punkty procentowe dla obu. Wyniki dla branż Instytucje sektora publicznego oraz Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi utrzymują się na zbliżonym do poprzedniego kwartału poziomie. Pogorszenie prognoz nastąpiło w czterech sektorach. Największy spadek, o 7 punktów procentowych, uzyskano dla Transport/ Logistyka/ Komunikacja. Umiarkowane pogorszenie prognoz odnotowano również dla branż Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo, Kopalnie/ Przemysł wydobywczy oraz Restauracje/Hotele, odpowiednio o 3, 2 i 2 punkty procentowe.

Przydatne linki:
Oferty pracy


W ujęciu rocznym poprawa prognoz nastąpiła w siedmiu z 10 badanych sektorach. Największy wzrost, o 11 punktów procentowych, odnotowano dla branży Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo. Zauważalnej poprawie uległa sytuacja w branżach Instytucje sektora publicznego, Budownictwo, Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, a także Produkcja przemysłowa, odpowiednio o 9, 8, 8 i o 7 punktów procentowych. Nieznaczne pogorszenie wyników uzyskano jedynie dla sektora Transport/ Logistyka/ Komunikacja, o 3 punkty procentowe.

We wszystkich sześciu badanych regionach Polski prognoza netto zatrudnienia dla I kwartału 2016 r. jest dodatnia. Oznacza to, że w większości kraju przeważa optymizm pracodawców co do planów zwiększania liczby etatów w nadchodzącym kwartale. Najwyższy wynik uzyskano dla regionów Wschodniego i Południowo-Zachodniego, gdzie prognoza wynosi odpowiednio +15% i +13%. Zauważalny optymizm odnotowano też dla Północnego-Zachodu, +10%. W regionach Południowym i Północnym wynik wynosi +7% dla obu. Najniższą prognozę uzyskano dla regionu Centralnego, +6%.

W porównaniu z wynikami dla IV kwartału 2015 r. prognoza zatrudnienia prognoza zatrudnienia wzrosła w pięciu z sześciu badanych regionach, a w jednym spadła. Największą poprawę, o 8 punktów procentowych, odnotowano w regionie Wschodnim. W regionie Południowo-Zachodnim i Północnym wynik wzrósł umiarkowanie, o 4 punkty procentowe dla obu. Pogorszeniu natomiast uległa prognoza dla Centrum, o 4 punkty procentowe.

W ujęciu rocznym wzrost optymizmu pracodawców wzrost optymizmu pracodawców odnotowano w pięciu z sześciu badanych regionach, a spadek w jednym. Największą poprawę uzyskano w regionie Wschodnim, gdzie wynik wzrósł o 11 punktów procentowych. W regionie Południowo-Zachodnim uzyskano umiarkowaną poprawę prognozy, o 6 punktów procentowych. W Północnym oraz Północno-Zachodnim wynik uległ umiarkowanej poprawie, o 4 punkty procentowe dla obu. Natomiast niewielki spadek, o 2 punkty procentowe, odnotowano dla Południa.

W badaniu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2016 r. deklaracje polskich respondentów przedstawiono również w podziale pod względem rodzajów organizacji na przedsiębiorstwa duże średnie, małe oraz mikroprzedsiębiorstwa . Dla pracodawców ze wszystkich czterech wyżej wymiennych grup prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Najbardziej pozytywne wyniki odnotowano na podstawie odpowiedzi respondentów z dużych przedsiębiorstw, dla których prognoza wynosi +20%, wskazując na wyraźny optymizm pracodawców i stanowiąc dla tej grupy najwyższy wynik od IV kwartału 2010 r. Wynik dla średnich przedsiębiorstw jest zauważalnie optymistyczny i wynosi +12%. Najniższe prognozy odnotowano na podstawie deklaracji pracodawców z małych firm i mikroprzedsiębiorstw, gdzie wyniosły one +3% dla obu, wskazując na nieznacznie optymistyczne perspektywy dla szukających pracy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: