eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2015: Rainbow Tours broni reputacji branży

Wakacje 2015: Rainbow Tours broni reputacji branży

2015-09-01 13:58

Wakacje 2015: Rainbow Tours broni reputacji branży

Wakacje © M.Rosenwirth - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ukazała się kolejna, cotygodniowa analiza cen wyjazdów, które będą miały miejsce w tegorocznym sezonie letnim. Realizowane przez TravelDATA badanie obejmuje drugi tydzień września, a więc okres schyłku wysokiego sezonu. Najnowsze statystyki wskazują m.in., że na wyższe ceny niż w ubiegłym roku muszą być przygotowani ci, którzy wybierają się na na Majorkę oraz do Portugalii. Wydarzeniem, które zdecydowanie zdominowało ostatnie dni był upadek biura Alfa Star. Reputacji branży broni Rainbow Tours, który opublikował swoje, bardzo dobre wyniki.

Przeczytaj także: Wakacje 2015: Cypr znacznie droższy

Ważne wydarzenia ostatniego tygodnia w turystyce wyjazdowej


1. Wydarzeniem, które zdecydowanie zdominowało weekend ostatniego tygodnia było dość niespodziewane zgłoszenie w sobotę 28 sierpnia niewypłacalności przez biuro Alfa Star. Dość niespodziewane, ponieważ mimo poważnych trudności biznesowych jakich doznawał ten touroperator w ostatnich kilkunastu miesiącach, pozyskał on jednak branżowego inwestora (największą egipską firmę turystyczną Travco), który dawał nadzieję na dalsze kontynuowanie działalności. Dawał tym bardziej, że przed zaledwie dwoma tygodniami ustanowiono po jego myśli nową radę nadzorczą w skład której wszedł również bardzo doświadczony manager Ralf Corsten, najbliższy współpracownik właściciela Travco i były członek zarządu Koncernu TUI, który zarządzał tam jednym z obszarów turystyki.


To, że Alfa Star nie była już w stanie egzystować dalej samodzielnie, było raczej jasne dla tych, którzy interesują się branżą turystyczną nie bazując tylko na lukrowanych przekazach niektórych mediów, ale też zaglądając czasem w materiały o charakterze bardziej eksperckim. Dla tych osób było aż nadto oczywiste, że Alfa mogła w ostatnim czasie działać wyłącznie dzięki wsparciu Travco i to mającego konkretny wymiar doraźnej pomocy finansowej. Gdy z jakiś powodów – których jeszcze nie znamy – nastąpiło zacięcie w tej właśnie kwestii, to efektem była utrata płynności płatniczej i w konsekwencji konieczność zgłoszenia niewypłacalności biura do mazowieckiego urzędu marszałkowskiego.

Przypominamy, że ocena kondycji finansowej (r.a.t.i.n.g.) Alfa Star od dłuższego czasu ewoluowała w obszarach ratingów „pomarańczowych”. Taki poziom r.a.t.i.n.g.u. jasno stwierdza „możliwość kontynuacji działalności tylko w sprzyjających warunkach”. Po drugim zamachu w Tunezji mającym miejsce pod koniec czerwca, sprzedaż wycieczek na kierunkach egipskich bardzo znacznie spadła, a ryzyko kłopotów dla biur mocno zaangażowanych w tym właśnie regionie znacznie wzrosło. W momencie, gdy warunki dla Alfy stały się ewidentnie niesprzyjające, o dalszej jej działalności przesądzały już tylko relacje i współpraca z inwestorem.

fot. mat. prasowe

Które destynacje są najbardziej atrakcyjne we wrześniu LATO 2015 ?

Nie biorąc pod uwagę cen pakietów proponowanych przez biura podróży, najbardziej atrakcyjnymi destynacjami pozostają Tunezja Kontynentalna, Maroko oraz Gran Canaria.


Samodzielną egzystencję biura uniemożliwiał stan jego finansów. Touroperator nie posiadał realnych funduszy własnych (wartość w przybliżeniu zerowa), a imponujące fundusze widoczne w sprawozdaniach finansowych były tylko efektem zapisów księgowych reprezentujących wartość znaku towarowego Alfa Star, wyceny relacji z agentami i wartość baz klientów. Dlatego spółce stale brakowało pieniędzy i była zmuszona do posiłkowania się pożyczkami, których wartość na koniec 2014 roku wynosiła 8,99 miliona złotych (prawdopodobnie od Travco). W I półroczu Alfa Star poniosła straty w wysokości prawie 12 milionów złotych, fundusze własne stały się silnie ujemne, a sama spółka została już w zasadzie technicznym bankrutem.

fot. mat. prasowe

Gdzie najbardziej opłaca się wyjechać we wrześniu 2015 ?

Bułgaria, Tunezja Kontynentalna oraz Turcja Egejska - tam najbardziej opłaca się jechać na wczasy


Odrębną kwestią jest sprawa odszkodowań dla klientów biura. W odróżnieniu od niektórych trwożliwych głosów w tym względzie należy stwierdzić, że sytuacja wygląda daleko lepiej niż można by przypuszczać. Alfa Star ma gwarancję bazująca na jej obrotach z poprzedniego roku. W tym roku spadły one dwukrotnie, a w sierpniu prawdopodobnie jeszcze bardziej. W związku z tym można szacować, że obecna skala gwarancji biura wynosi de facto nie 12 procent, a 20-25 procent jej obrotów, a może nawet więcej. Taka wielkość powinna wystarczyć do pokrycia nie tylko kosztów sprowadzenia pechowych turystów Alfy zza granicy, ale i na zwrot przedpłat wniesionych przez jej klientów na turystyczne imprezy.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • kaya15 / 2015-09-09 20:44:06

    Rainbow Tours ogólnie jest jedynym polskim biurem notowanym na giełdzie i przez to regularnie publikuje wyniki, więc mozna go prześwietlac ;) co ja równiez uczynilam, zanim wybralam sie z nimi na wakacje :) a wakacje swoją drogą bardzo udane - wielki plus za ogranizację objazdówki po Hiszpanii :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: