eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 7 życzeń, czyli o czym marzą Polacy

7 życzeń, czyli o czym marzą Polacy

2015-09-01 15:25

7 życzeń, czyli o czym marzą Polacy

Wyjazd © michaeljung - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Niemal połowa Polaków, dysponujących wolnymi środkami w wysokości 5000 złotych, przeznaczyłaby je na wycieczkę. Co piąty zainwestowałby w sprzęt komputerowy, a 16 procent pomyślałoby o inwestycji w kurs nauki języka obcego. Hojni bylibyśmy również dla najbliższych, którym w pierwszej kolejności zafundowalibyśmy wakacje. To niektóre z wniosków płynących z sondażu Wonga.com, w którym poddano analizie potrzeby konsumenckie i pragnienia statystycznego Kowalskiego.

Przeczytaj także: Miłość i finanse. Czy pieniądze są kością niezgody?

Celem badania, które Ipsos zrealizował na zlecenie wonga.com w lipcu bieżącego roku, było przyjrzenie się potrzebom konsumenckim Polaków. Respondentów pytano m.in., na jakie cele przeznaczyliby wolne środki w wysokości 750, 2500 oraz 5000 zł. Sondaż to część kampanii „Ważne momenty w życiu”, w której wonga.com sprawdza, które chwile życia są dla Polaków najcenniejsze, w jak sposób je spędzają i czy ich budżety domowe pozwalają na realizację tych potrzeb.

Inwestujemy w siebie


Samorealizacja to bez wątpienia jeden z ważniejszych elementów codziennego życia, zwłaszcza, gdy żyjemy w realiach, w których indywidualizm i niezależność plasują się niemal na samym szczycie zestawienia społecznych cnót. Rozwój osobisty może dotyczyć bardzo różnych obszarów, jednak wszystkie z nich wiążą się z inwestycją: czasu, wysiłku, ale też pieniędzy. Ten trend widać także wśród Polaków, którzy przy kwocie rzędu 5000 zł chętnie zainwestowaliby w kurs podnoszący kwalifikacje zawodowe (15%) oraz kurs języka obcego (16%), które są ważnym elementem samorozwoju.

W przypadku kwoty 750 zł aż 34% przeznaczyłoby ją na wycieczkę. Na drugim miejscu znalazły się bilety na koncert (18%), a trzecim – książki (17%). Wysoko uplasowała się również wizyta w restauracji, na którą zdecydowałoby się aż 16% badanych. Na końcu tej listy znajduje się zakup płyt z muzyką (4%), kurs tańca (2%) i nurkowania, który nie został wskazany przez żadnego z respondentów.

Jeśli Polacy mieliby do dyspozycji 2500 zł – obok wycieczki, którą po raz kolejny wybrała największą liczba osób – badani zainwestowaliby tę kwotę w tablet, laptop lub komputer. Trzecie miejsce to wg. badania nauka języka obcego (17%), czwarte - wydatek na książki lub spotkanie rodzinne lub ze znajomymi (po 15%). Najmniej respondentów było zainteresowanych przeznaczeniem tej kwoty na płyty z muzyką, kurs tańca i nurkowania (po 5% i 4%).

Wyniki powyższych badań rysują pozytywny obraz Polaków, jako narodu, który bez względu na kwotę, którą mógłby zainwestować w siebie, stawia przede wszystkim na rozwój osobisty, rozumiany przede wszystkim, jako kolekcjonowanie wspomnień i zdobywanie doświadczenia niż na gromadzenie dóbr materialnych.

fot. mat. prasowe

Potrzeby związane z rozwojem osobistym

Niemal połowa badanych zainwestowałaby 5000 złotych w wycieczkę.


Bieżące potrzeby


Lista bieżących potrzeb to stały element domowego budżetu. Większość z tych wydatków można przewidzieć i zaplanować. Zmiana garderoby z pewnością należy do tej kategorii wydatków. Z badań wynika, że 32% Polaków wydałoby kwotę 750 zł na nowe ubrania i buty. Niewiele mniej, bo 27% zdecydowałaby się na drobne prace naprawcze w mieszkaniu. Jedna czwarta respondentów przeznaczyłoby 750 zł na rachunki, a 17% na zakup lub naprawę zepsutego sprzętu. Remont to temat rzeka, który w zależności od etapu, wywołuje westchnienie ulgi lub zdenerwowanie. To jednak jedna z tych inwestycji, która często bywa sporym obciążeniem finansowym. Dlatego, jeśli badani mieliby do dyspozycji 2500 zł lub 5000 zł, są zgodni, co do tego, że przeznaczyliby te kwoty właśnie na remont (37% i 39%). Mimo wszystko średnio dwa razy więcej osób przeznaczyłoby wolne środki na cele spoza puli tzw. „pierwszych potrzeb”.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: