eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy dobrze znają język angielski

Polacy dobrze znają język angielski

2014-11-17 10:11

Polacy dobrze znają język angielski

Polacy dobrze znają język angielski © fuzzbones - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Dania, Holandia i Szwecja to kraje charakteryzujące się najlepszą znajomością języka angielskiego - wynika z najnowszego rankingu EF English Proficiency Index, w którym zestawiono 63 państwa. Powodów do wstydu nie mają również Polacy - znaleźliśmy się na silnej, szóstej pozycji. Na drugim biegunie zestawienia uplasowały się m.in. kraje Afryki Północnej.
EF English Proficiency Index to kolejna, czwarta już edycja najszerszego międzynarodowego zestawienia, którego celem jest zmierzenie stopnia znajomości języka angielskiego. Tegoroczne badanie objęło 63 kraje i grupę złożoną z ponad 750 tysięcy osób, które ukończyły 18 roku życia. Jego wyniki są szczególnie optymistyczne dla krajów skandynawskim, a także Polski - znajomości angielskiego może pozazdrościć nam większość świata. Z kolei regionami z najniższą znajomością języka angielskiego są nadal Afryka Północna oraz kraje środkowowschodnie.

Państwa z czołówki rankingu odnotowały wzrost znajomości języka angielskiego, podczas gdy państwa, które odnotowały kiepskie wyniki znajdują się w stagnacji lub wręcz odnotowały straty w porównaniu do poprzednich edycji rankingu.

fot. mat. prasowe

Kraje najlepiej posługujące się angielskim

Na pierwszym miejscu zestawienia Duńczycy.


Raport pokazuje również, że znajomość języka angielskiego pozostaje kluczowym wskaźnikiem konkurencyjności gospodarczej danego kraju, zauważalna jest silna korelacja między poziomem znajomości języka angielskiego i dochodami, jakością życia czy łatwością prowadzenia działalności gospodarczej i handlu międzynarodowego. Te korelacje wykazują wysoką stabilność na przestrzeni ostatnich lat.
Język angielski jest potężnym narzędziem wymiany zawodowej, kulturowej czy gospodarczej. Ranking EF EPI zainspirował dyskusję o znaczeniu nauki języków na całym świecie. Osobiście jestem bardzo zadowolony z rosnącej pozycji naszego kraju – mówi Piotr Majdan, odpowiedzialny za działania Education First w Polsce.

Kluczowe wnioski z raportu EF EPI:
  • Polska odnotowała awans z miejsca 8 na miejsce 6, co plasuje ją w ścisłej czołówce znajomości języka angielskiego na świecie.
  • Krajami, które najlepiej posługują się językiem angielskim są nadal kraje skandynawskie, na pierwszym miejscu uplasowała się Dania.
  • Kobiety posługują się językiem Szekspira lepiej niż mężczyźni praktycznie we wszystkich badanych krajach.
  • Pierwsza dziesiątka państw posługujących się językiem angielskim to kraje europejskie. Znajomość języka angielskiego w tej części świata jest dużo wyższa niż w przypadku innych regionów i z roku na rok odnotowuje wzrosty.
  • W krajach azjatyckich istnieje duże zróżnicowanie jeśli chodzi o poziom znajomości języka angielskiego, od bardzo wysokiego po bardzo niski.
  • Prawie wszystkie Państwa Ameryki Łacińskiej, Środkowego Wschodu czy Afryki Północnej cechuje niska lub bardzo niska znajomość języka angielskiego. Argentyna, Dominikana czy Zjednoczone Emiraty Arabskie wyróżniają się wyższą znajomością języka, znacznie wyprzedzając państwa w swoich regionach.

fot. mat. prasowe

Mapa znajomości j. angielskiego

Krajami, które najlepiej posługują się angielskim są nadaj kraje skandynawskie, ta sytuacja nie ulega zmianie od lat

fot. mat. prasowe

Różnice w znajomości angielskiego względem płci

Znajomość j. angielskiego jest większa w przypadku pań, różnica nie jest jednak duża.


Firma Education First zbiera już dane do przyszłorocznego raportu, który będzie wykorzystywał dane uczestników nowego testu poziomu znajomości języka angielskiego EFSET (EF Standard English Test), pierwszego na świecie standaryzowanego testu języka angielskiego.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Które zawody deficytowe?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: