eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Budżet domowy w pandemii: racjonalniej, ale nie bez inwestycji

Budżet domowy w pandemii: racjonalniej, ale nie bez inwestycji

2020-07-29 13:18

Budżet domowy w pandemii: racjonalniej, ale nie bez inwestycji

Jak planujemy budżet w czasie pandemii? © Fotografeusz - Fotolia.com

Wprawdzie w dobie pandemii Polacy postawili na rozsądne zarządzanie budżetem domowym, to jednak nie zrezygnowali jednocześnie z inwestycji – dowodzi badanie zrealizowane przez ING Bank Śląski. Tym, co w największym stopniu determinuje kierunek i metody naszych działań w zakresie finansów, jest panująca niepewność – uważa komentująca wyniki badania Maria Rotkiel.

Przeczytaj także: Budżet domowy: poduszka finansowa potrzebna jak nigdy?

Zrealizowane przez ING Bank Śląski badanie pokazało, że wybuch pandemii skłonił Polaków do zmiany nawyków finansowych - z deklaracji respondentów wynika, że dziś uważniej planują budżet domowy i racjonalniej robią zakupy.

Przejawem wspomnianego racjonalizmu jest niewątpliwie powstrzymywanie się od zbędnych zakupów, które praktykuje obecnie 72% Polaków. Taki sam odsetek badanych wskazuje oszczędności na produktach spożywczych, a 66% - na dobrach trwałych i usługach.

Dowodem na bardziej przemyślany charakter obecnych zakupów i większą dbałość o budżet domowy jest również to, że zdecydowanie mniej osób (39%) gotowych jest zrezygnować z jakości i sprawdzonych marek, szukając tańszych zamienników, natomiast 48% częściej niż do tej pory będzie szukało promocji.

fot. Fotografeusz - Fotolia.com

Jak planujemy budżet w czasie pandemii?

Polacy ostrożniej zarządzają budżetem, ale nie rezygnują z inwestycji – pokazuje badanie ING.



Mimo że w miarę uwalniania gospodarki Polacy zaczynają patrzeć bardziej optymistycznie w przyszłość, jesteśmy cały czas ostrożni i uważnie planujemy wydatki. Ta ostrożność może być bardzo pomocna w nauce zrównoważonego zarządzania zasobami finansowymi. Badanie pokazuje, że wielu z nas chce wprowadzić w życie racjonalne ograniczenia w sferze finansowej i planuje powstrzymanie się od zakupu rzeczy nie traktowanych jako niezbędne. Co ważne, większość z nas będzie kupowała produkty spożywcze, mając na uwadze polskie lub lokalne ich pochodzenie, zamierzamy również kupować w sposób bardziej przemyślany i oszczędny, wdrażając jednocześnie różne strategie oszczędzania. To ważna i pozytywna zmiana, która na przykład ograniczy marnowanie jedzenia i pozwoli na efektywniejsze zarządzanie budżetem domowym. Cały czas realizując cele, rozwijając się i ciesząc życiem, będziemy uważniejsi i bardziej świadomi codziennych wyborów - komentuje Maria Rotkiel, psycholog, terapeutka i trenerka biznesu.

W budżecie domowym ciągle jest miejsce na zakup nieruchomości i elektroniki


Po kwietniowym spadku z każdym miesiącem wracają plany związane z zakupem dóbr stałych. Wśród najczęściej wymienianych produktów, na które będziemy wydawać pieniądze, znalazły się smartfony, sprzęt komputerowy i telewizory. Z pewnością nie bez znaczenia jest tu fakt, że coraz więcej spraw załatwiamy zdalnie i więcej pracujemy z domu. Pieniądze będziemy wydawać również na wyposażenie warsztatu i sprzęt AGD. Ponadto Polacy coraz częściej rozważają nabycie nieruchomości, przy czym wciąż rośnie liczba tych, którzy wcześniej takich planów nie mieli.
Planowanie inwestycji z jednoczesnym uważniejszym i lepiej przemyślanym podejściem do finansów to najlepszy przykład pozytywnej odpowiedzi na finansowe wyzwania ostatnich miesięcy. To dowód na to, że trudne okoliczności ostatnich kilku miesięcy pomogły nam wrócić do sprawdzonych strategii zarządzania finansami, również takich jak zapisywanie i kontrolowanie wydatków, wyznaczanie limitów, bardziej przemyślane planowanie wydatków. Jest szansa, że zaczniemy rezygnować z tych wydatków, które nie są niezbędne, a zaczniemy oszczędzać i inwestować, jednocześnie uważniej i ostrożniej wydając pieniądze - mówi Maria Rotkiel.

Badanie Corona Mood GFK zostało zrealizowane w maju 2020 roku, jego wyniki dotyczą więc nastrojów społecznych, jakie panowały w trakcie wychodzenia z najtrudniejszej fazy pandemii w Polsce.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: