eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Finanse Polaków: bez oszczędności, wakacji, ale z wydatkami

Finanse Polaków: bez oszczędności, wakacji, ale z wydatkami

2020-07-30 09:59

Finanse Polaków: bez oszczędności, wakacji, ale z wydatkami

Nasze wydatki wzrosły ©  artbeauty - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ponad połowa Polaków przyznaje, że wydaje więcej na codzienne potrzeby, w tym 44 proc. podkreśla zwłaszcza rosnące koszty utrzymania mieszkania - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W świetle tego nie dziwi deklarowany przez 58 proc. respondentów brak możliwości oszczędzania oraz planów wakacyjnych. Jednocześnie 54 proc. badanych nie zauważa, aby wybuch pandemii dokonał istotnych zmian w ich finansach.

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak Polacy oceniają swoją sytuację finansową?
  • Jak od czasu wybuch pandemii zmieniła się wartość naszych oszczędności?
  • Kto planuje w tym roku wakacje?

Jak pandemia wpłynęła na finanse gospodarstw domowych?


Ponad połowa respondentów (54 proc.) wskazuje, że ich sytuacja finansowa w czasie pandemii nie uległa zmianom. Jednocześnie co trzeci z badanych mówi o jej negatywnych następstwach. Na pogorszenie względem lutego 2020 roku częściej wskazują (57 proc.), mieszkańcy dużych miast (41 proc.) oraz osoby legitymujące się wykształceniem wyższym (39 proc.).

Ponad połowa badanych (54 proc.) deklaruje, że pandemia nie miała wpływu na zmianę sytuacji w ich finansach domowych. Z kolei dla 1/3 ten wpływ okazał się negatywny. Pogorszenie sytuacji finansowej w stosunku do lutego 2020 r. częściej wskazywały kobiety (57 proc.), a także osoby z wykształceniem wyższym (39 proc.) oraz mieszkańcy dużych miast (41 proc.).

Większość respondentów (44 proc.) nie zauważa również, aby koronawirus wywarł jakikolwiek wpływ na ich oszczędności. Warto jednak zaznaczyć przy tym, że blisko co 7. Polak zadeklarował, że przed wybuchem pandemii nie dysponował żadnymi oszczędnościami. Zmniejszenie oszczędności dotknęło niemal co trzeciego badanego (33 proc.), zaś zwiększenia doświadczyło 8 proc.

fot. mat. prasowe

Jak od czasu wybuch pandemii zmieniła się wartość oszczędności Państwa gospodarstwa domowego?

Pandemia nie wpłynęła na stan oszczędności 44 proc. Polaków, przy czym 15 proc. badanych deklarowało, że nie miało żadnych oszczędności przed pandemią.


40 proc. pytanych widzi możliwość oszczędności w perspektywie najbliższych 3 miesięcy, za nieprawdopodobną możliwość odłożenia uważa 58 proc. badanych. Częściej pesymistkami są kobiety (63 proc.), osoby starsze (61 proc.) oraz osoby z wykształceniem podstawowym (69 proc.). Relatywnie optymistyczni są posiadacze wyższego wykształcenia, wśród których 48 proc. dostrzega możliwość oszczędności.

Kto ma finanse na wakacje?


Ponad połowa (58 proc.) Polaków nie planuje wyjazdu wakacyjnego, a 42 proc. ma go w planach. Dla niemal co trzeciego z nich (32 proc.) będzie to wyjazd krajowy, 6 proc. wybiera się za granicę, a 4 proc. planuje zarówno wyjazd krajowy, jak i zagraniczny. Decyzja o wyjeździe jest skorelowana z samooceną sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Na wakacje wyjedzie 64 proc. badanych z grupy najlepiej oceniającej swoje finanse oraz 29 proc. z grupy deklarującej najgorszą sytuację.

fot. mat. prasowe

Czy w tym roku planuje Pan/i wyjazd wakacyjny na przynajmniej tydzień?

Większość respondentów – 58 proc. - nie planuje wyjazdu wakacyjnego.


Pandemia wzmaga wydatki?


Zanotowano istotny wzrost wydatków na podstawowe potrzeby życiowe gospodarstw domowych. 50 proc. badanych zadeklarowało wzrost wydatków na żywność, zaś 44 proc. wzrost wydatków związanych z użytkowaniem mieszkania. Duża grupa badanych wskazywała na zmniejszony strumień wydatków na rekreację i kulturę (48 proc.), podróże (45 proc.), restauracje i hotele (40 proc.) oraz na paliwo (39 proc.).

fot. mat. prasowe

Jak od czasu wybuchu pandemii zmieniły się Pana/i wydatki na poniżej wymienione kategorie produktów

Połowa badanych wskazuje na wzrost wydatków na żywność, a 44 proc. wzrost wydatków związanych z użytkowaniem mieszkania.


Polacy podzieleni w ocenie sytuacji gospodarczej


36 proc. Polaków pozytywnie ocenia sytuację gospodarczą kraju, a 33 proc. deklaruje ocenę negatywną. Ocenę pozytywną częściej wydają mężczyźni (38 proc.), osoby w wieku 60+ (49 proc.), a także badani z wykształceniem podstawowym (48 proc.) oraz mieszkańcy wsi i małych miast (39 proc.). Negatywne opinie częściej prezentują kobiety (37 proc.), ludzie przed 40-tym rokiem życia (36 proc.) oraz respondenci z wykształceniem wyższym (39 proc.) i mieszkańcy dużych miast (37 proc.).

73 proc. Polaków pozytywnie ocenia sytuację finansową swojego gospodarstwa domowego, negatywnie ocenia ją 22 proc.
Nasze badanie wykazało ciekawy podział na dwie rozłączne grupy Polaków. W jednej z nich respondenci częściej negatywnie oceniający sytuację gospodarczą kraju mają jednocześnie tendencję do pozytywnego spojrzenia na swoje własne położenie. W tej grupie 89 proc. osób z wyższym wykształceniem pozytywnie ocenia sytuację finansową swojego gospodarstwa domowego Na drugim biegunie znalazła się druga grupa, w której są osób z wykształceniem podstawowym, wśród których 41 proc. widzi swoją sytuację negatywnie. Co ciekawe, w tej grupie 48 proc. badanych pozytywnie ocenia sytuację gospodarczą w kraju i częściej niż inni dostrzegają perspektywy poprawy – mówi Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: