eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2015: Wyspy Kanaryjskie sporo droższe

Wakacje 2015: Wyspy Kanaryjskie sporo droższe

2015-07-22 10:32

Wakacje 2015: Wyspy Kanaryjskie sporo droższe

Teneryfa © fuchsphotography - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jest już najświeższa, cotygodniowa analiza cen wyjazdów, które będą miały miejsce w tegorocznym sezonie letnim. Realizowane przez TravelDATA badanie obejmuje trzeci tydzień sierpnia, a więc okres schyłku wysokiego sezonu. Najnowsze statystyki wskazują m.in. na rekordowe wręcz podwyżki cen biletów w RyanAir oraz znaczny wzrost cen wycieczek na Wyspy Kanaryjskie.

Przeczytaj także: Wakacje 2015: Bułgaria i Tunezja najbardziej opłacalne

Ważne wydarzenia ostatniego tygodnia w turystyce wyjazdowej


1. Zweryfikowanie obrazu pierwszej części sezonu w lotniczej czarterowej turystyce wyjazdowej w oparciu o oficjalne dane możliwe będzie najwcześniej w przyszłym miesiącu. Za taki stan rzeczy odpowiada Urząd Lotnictwa Cywilnego, który nadal nie doprecyzował swoich danych w stopniu, który dokładnie oddawałby rzeczywisty stan rzeczy. Niemniej jednak są już znane dane cząstkowe, które wskazują na lepszą sytuację w branży niż to wynika z niektórych raportów dostarczanych na rynek.

Dane te wspierają dodatkowo także biznesowe sprawozdania sprzedażowe przekazywane przez ważnych graczy z branży, do których ostatnio zaliczyć można zestaw informacji przekazanych w tym tygodniu przez Enovatis – właściciela m.in. portali wakacje.pl oraz easygo.pl. Wynika z nich, że w drugim kwartale tego roku sprzedaż (czyli w zasadzie samego lata) zwiększyła się o 28 procent. Jak można było przypuszczać w tym okresie bardzo mocno rosła Bułgaria – o prawie 74 procent oraz Grecja i Turcja – o prawie 54 i 34 procent. O blisko 10 procent spadła za to sprzedaż Egiptu (w tym do Hurghady o ponad 26), a o aż 61 procent cierpiącej z powodu marcowego zamachu Tunezji.


Średni wzrost ceny w Enovatisie wyniósł 114 złotych, a więc właściwie tyle samo ile w swoich raportach dla całego rynku podaje TravelDATA. Może to świadczyć o tym, że dane z tych portali mają w wielu aspektach charakter reprezentatywny dla rynku jako całości i mogą być bardzo pomocne w analizowaniu bieżącego rozwoju sytuacji w branży. Należy jednak pamiętać, że jeśli chodzi o całościowy wzrost sprzedaży, to jego część jest zasługą stricte Enovatisu, który rozwija się bardzo dynamicznie i powiększa udział w rynku, a sam rynek rośnie w wolniejszym tempie.

2. Skoro jednak nie można obecnie (czyli w połowie sezonu) precyzyjnie ocenić sytuacji w oparciu o urzędowe dane, to odkładając to na kilka tygodni, warto w zastępstwie poświęcić kilka chwil na ogólne przedstawienie obrazu i perspektyw turystyki wyjazdowej w tym i w najbliższym okresie. Prognozowanie rozwoju w tej branży to właściwie prognozowanie kształtowania się nastrojów konsumenckich, które to prognozy są z kolei w dużej mierze oparte na przewidywaniach makroekonomicznych. Wydarzenia w tym zakresie (światowy kryzys finansowy) są w stanie oddziaływać na turystykę w wymiarze globalnym. Inne czynniki o charakterze incydentalnym (zamachy, katastrofy naturalne) mają na turystykę wpływ jedynie przejściowy i nie globalny, a jedynie lokalny.

fot. mat. prasowe

Które destynacje są najbardziej atrakcyjne w sierpniu LATO 2015 ?

Nie biorąc pod uwagę cen proponowanych przez biura podróży, najbardziej atrakcyjnymi destynacjami pozostają Gran Canaria, Bułgaria oraz Tunezja Kontynentalna.


Nie wdając się w szczegóły, bieżące prognozy rozwoju sytuacji w turystyce wyjazdowej są niemal imponujące. Branża w wymiarze europejskim nie tylko należy do ścisłej czołówki wśród istotnych branż jeśli chodzi o perspektywy średnioterminowe, ale i na bieżąco rozwija się lepiej niż to prognozowali ekonomiści. W Polsce turystyka wyjazdowa ma szczególnie znakomite szanse na duży wzrost z powodu połączonego wpływu dobrych projekcji ekonomicznych, jak również nadal znaczącego stopnia niedorozwoju. Nie oznacza to jednak, że wszystkie jej obszary mają jednakowe szanse na przyszły sukces.

fot. mat. prasowe

Gdzie najbardziej opłaca się wyjechać na początku sierpnia LATO 2015 ?

Podobnie jak ostatnio, Bułgaria, Tunezja Kontynentalna oraz Turcja Egejska to kierunki, które są obecnie najbardziej opłacalne cenowo.


W naszej opinii (ale nie jest to opinia nazbyt powszechna) bardzo dobre perspektywy ma przed sobą biznes agencyjny, chociaż w nieco zmienionej postaci i nie dotyczy on całego środowiska, ale głównie agentów z mniejszych środowisk i wykazujących dużą otwartość adaptacyjną na zmiany zachodzące w ich otoczeniu. Bardzo możliwe, że środowisko to mocno się rozwarstwi na tych, którzy znacznie rozwiną swoją działalność oraz tych u których zapanuje stagnacja w biznesie.

fot. mat. prasowe

Największe zmiany średnich cen imprez turystycznych vs rok poprzedni

Względem ubiegłego roku najbardziej, ponad 12%, zdrożała Fuerteventura

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: