eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2015: Alfa Star kolejny raz zaskakuje

Wakacje 2015: Alfa Star kolejny raz zaskakuje

2015-08-18 15:18

Wakacje 2015: Alfa Star kolejny raz zaskakuje

Wakacje © Am Reiseziel © Gerd Gropp

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ukazała się kolejna, cotygodniowa analiza cen wyjazdów, które będą miały miejsce w tegorocznym sezonie letnim. Realizowane przez TravelDATA badanie obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, a więc okres schyłku wysokiego sezonu. Najnowsze statystyki wskazują m.in., że na wyższe ceny niż w ubiegłym roku muszą być przygotowani ci, którzy wybierają się na Wyspy Kanaryjskie. Jednocześnie pewnym zaskoczeniem dla branży muszą być wyniki finansowe opublikowane przez Alfa Star. Wyjątkowo słabe wyniki.

Przeczytaj także: Wakacje 2015: Wezyr i TUI nieco tańsze niż przed rokiem

Ważne wydarzenia ostatniego tygodnia w turystyce wyjazdowej


1. W zeszłym tygodniu miało miejsce kilka istotnych i ciekawych dla branży wydarzeń, z których chyba każde doczeka się jeszcze szczegółowego omówienia i komentarzy w innych materiałach. Do najbardziej spektakularnych zaliczyć można opublikowanie przez notowaną na rynku NewConnect spółkę Alfa Star wyników finansowych za pierwsze półrocze 2015 roku. Okazały się one wyjątkowo słabe i w jakimś sensie tłumaczą ostatnie zawirowania wokół tego zasłużonego dla turystyki wyjazdowej biura podróży.

Spółka w samym drugim kwartale wykazała stratę netto w wysokości 8,1 mln złotych, co w połączeniu z ujemnym wynikiem z pierwszego kwartału oznacza łączną stratę netto w półroczu w wysokości prawie 11,9 mln złotych. Jest to blisko 1/4 wykazanych w tym czasie obrotów, które wyniosły 47,9 miliona złotych, czyli o ponad 42 procent mniej niż przed rokiem. Jest raczej mało prawdopodobne, żeby tak wielka strata powstała w tak krótkim okresie czasu i przy tak niewielkich obrotach, a więc całkiem możliwe, iż jest to raczej rezultat bardziej wnikliwego przeglądu ksiąg spółki również z okresów poprzednich.


W ostatni piątek podano również, że decyzją Walnego Zgromadzenia odwołano cały poprzedni pięcioosobowy skład rady nadzorczej spółki i powołany został nowy również pięcioosobowy.

W jej składzie jest Ralf Corsten bardzo bliski współpracownik obecnego właściciela Alfa Star pana Hammeda El Chiaty i były członek zarządu koncernu TUI, który zarządzał tam obszarem turystyki. Świadczyć to może o tym, że nowy właściciel poważnie traktuje wyzwania stojące przed osłabionym organizatorem, chociaż odbudowanie – choćby częściowe – dawnej pozycji Alfa Star nie będzie w świetle obecnej sytuacji na jej głównych rynkach wcale takie łatwe. Do spraw związanych z tym organizatorem będziemy jeszcze wracać.

fot. mat. prasowe

Które destynacje są najbardziej atrakcyjne we wrześniu LATO 2015 ?

Nie biorąc pod uwagę cen pakietów proponowanych przez biura podróży, najbardziej atrakcyjnymi destynacjami pozostają Gran Canaria, Tunezja Kontynentalna oraz Maroko.


2. Mniej spektakularnym, ale ważnym wydarzeniem było podanie przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) oficjalnych statystyk czarterowych za pierwszy kwartał tego roku, co wraz z poprzednimi danymi pozwala na ostateczne podsumowanie całej zimy w lotniczej turystyce wyjazdowej. Mniej spektakularnym, ponieważ potwierdziły one wielokrotnie powtarzaną przez nas tezę, że ostatnia zima była historycznie absolutnie rekordowa dla lotniczej turystyki czarterowej w biurach podróży oraz dla całej lotniczej turystyki wyjazdowej, a wzrosty liczby turystów były absolutnie imponujące. Dokładniejsze dane, zestawienia, trendy i komentarze przedstawione zostaną niebawem w innych materiałach, ale warto przedstawić pokrótce najważniejsze dane.

fot. mat. prasowe

Gdzie najbardziej opłaca się wyjechać we wrześniu 2015 ?

Bułgaria, Tunezja Kontynentalna oraz Riwiera Turecka - tam najbardziej opłaca się jechać na wczasy


Dynamika wzrostu liczby klientów w czarterach na 15 podstawowych „ciepłych” kierunkach zimowych (bez egzotyki) osiągnęła + 28,1 procent i wyniosła prawie 203 tysiące osób, a wraz z klientami tanich linii + 42,6 procent i około 226 tysięcy turystów. Najbardziej popularnymi krajami były Egipt – prawie 84 tysiące osób i 42 procent wzrostu oraz Hiszpania 67 tysięcy turystów i prawie 28 procent wzrostu. Jednakże, gdy uwzględnić klientów tanich linii, którzy odwiedzili z nimi minionej zimy głównie Wyspy Kanaryjskie, to liderem staje się Hiszpania z 90 tysiącami turystów i wzrostem o ponad 71 procent.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: