eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek korepetycji 2015

Polski rynek korepetycji 2015

2015-09-01 09:10

Polski rynek korepetycji 2015

Korepetycje © De Visu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Portal Ekorki.pl po raz kolejny przygotował raport na temat rynku korepetycji w Polsce. Raczej nie dziwi fakt, że z dodatkowej pomocy najczęściej korzystają osoby chcące podnieść swoje umiejętności językowe – głównie z języka angielskiego. Na drugim miejscu niezmiennie znajduje się matematyka. Średnia stawka za godzinę zegarową zajęć wynosi obecnie 29 zł, przy czym najwięcej – aż 57,85 zł – zapłacimy za lekcje tańca.

Przeczytaj także: Matura: ile zarabia korepetytor?

Obecnie na portalu Ekorki.pl zarejestrowanych jet 40 tys. osób prowadzących zajęcia ze 142 przedmiotów. Typowy korepetytor to kobieta (68%) licząca sobie około 35 lat.

Niepodważalnym liderem w rankingu najpopularniejszych korepetycji jest język angielski. Drugie miejsce od początku tworzenia raportu, czyli od 11 lat, zajmuje matematyka. Na kolejnych pozycjach znajdują się język niemiecki, chemia, fizyka, język polski, język francuski i biologia.

Warto zauważyć, że na dwa języki obce podstawa przewiduje 450 godzin lekcyjnych w roku, czyli po 225 na jeden język. Na zajęcia z biologii, chemii i fizyki Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło zaledwie po 130 godzin. Inaczej jest jedynie w przypadku języka polskiego (minimum 450 godzin) i matematyki (minimum 385 godzin). Być może na tej podstawie, w dobie popularności referendów, warto zapytać obywateli o przyszły kształt podstawy programowej w szkołach?

Najbardziej rozwinięty rynek korepetycji znajdziemy w województwie mazowieckim. Obecnie co trzeci nauczyciel pochodzi z tego regionu, do czego w decydującej mierze przyczyniła się rzecz jasna Warszawa. Analogicznie rozkład wygląda w innych regionach – najwięcej nauczycieli skupiają stolice województw.

Na drugim miejscu w rankingu regionów znajduje się Śląsk. Pracuje tu o połowę mniej prywatnych nauczycieli niż na Mazowszu. Kolejne pozycje zajmują Małopolska i Wielkopolska. Od początku tworzenia raportu to właśnie te cztery regiony stanowią największe zagłębia korepetytorów w Polsce.

Poniżej 1% ogółu korepetytorów znajduje się w województwach warmińsko-mazurskim, lubuskim, opolskim, świętokrzyskim i podlaskim.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze korepetycje w Polsce

Najchętniej bierzemy korepetycje z języków obcych i przedmiotów ścisłych


fot. mat. prasowe

Popularność korepetycji w podziale na województwa

Zdecydowanym liderem pod względem udzielania korepetycji jest województwo mazowieckie na czele z Warszawą


Średnia cena jednej godziny zegarowej zajęć od trzech lat wzrasta i obecnie wynosi 29 zł. Od 2012 roku lekcje zdrożały o 4,50 zł. Najwyżej swoje usługi cenią sobie instruktorzy tańca – za godzinę zajęć zapłacimy 57,85 zł. Z trzeciego miejsca przed rokiem na drugie obecnie awansowało „zarządzanie sobą w czasie”. Trzecie miejsce zajmuje controlling, a dotychczasowy lider rankingu – mechanika płynów – spadł na czwarte miejsce. Czołówkę najlepiej zarabiających korepetytorów tworzą – z kilkoma wyjątkami – nauczyciele przedmiotów ścisłych. Należą do nich m.in. obsługa programu SolidWorks, astronawigacja, matematyka finansowa, ekonomia matematyczna czy rachunek prawdopodobieństwa. Ceny tych korepetycji kształtują się od 48 zł wzwyż.

Najczęściej poszukiwani korepetytorzy języka angielskiego wyceniają swoje usługi na 31,67 zł. Stanowi to nieznaczny wzrost w stosunku do ubiegłego roku (31,25 zł). Tak jak przed rokiem stawkę zamyka bibliotekarstwo – 22,50 zł za godzinę.

Najdrożej jest w województwie mazowieckim. Korepetytorzy z tego regionu za godzinną lekcję kasują około 37 zł. Średnio 31 zł kosztują korepetycje w województwie świętokrzyskim. 30 zł za godzinę dokształcania się muszą wyłożyć mieszkańcy województwa pomorskiego. O złotówkę tańsi są ich koledzy i koleżanki z województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, małopolskiego, podlaskiego, i warmińsko-mazurskiego. Na 28 złotych swoje usługi wyceniają korepetytorzy z województwa dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i śląskiego. Najtaniej (27 zł) jest na Lubelszczyźnie, w Opolskiem i na Podkarpaciu.

fot. mat. prasowe

Średnie stawki za godzinę zegarową korepetycji

Średnia cena za godzinę korepetycji wynosi obecnie 29 zł


fot. mat. prasowe

Średnie stawki za godzinę zegarową korepetycji cd.

Najwyżej swoje usługi cenią sobie instruktorzy tańca – za godzinę zajęć zapłacimy 57,85 zł.


Przeczytaj także: Polski rynek korepetycji 2014 Polski rynek korepetycji 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: