eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek korepetycji 2014

Polski rynek korepetycji 2014

2014-09-03 11:18

Polski rynek korepetycji 2014

Korepetycje z matematyki cieszą się zainteresowaniem © Dan Race - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Zmieniają się tendencje na polskim rynku korepetycji. Jeszcze przed sześcioma laty ponad połowę rzeszy korepetytorów stanowiły osoby do 25 roku życia. Obecnie jedynie 8 procent udzielających korepetycji to ludzie w tym wieku. Niezmiennie największym zainteresowaniem cieszą się lekcje języka angielskiego i matematyki. Zauważalny jest również wzrost cen - podaje coroczny raport serwisu E.korki.pl.

Przeczytaj także: Matura: ile zarabia korepetytor?

Portal Ekorki.pl to jeden z największych i najstarszych serwisów w polskim Internecie. Kojarzy prywatnych nauczycieli z osobami poszukującymi korepetycji. Obecnie na portalu jest zarejestrowanych 39 tys. osób prowadzących zajęcia ze 141 przedmiotów. Statystyczny korepetytor to kobieta (68%) w wieku około 32 lat. Zdaniem twórców raportu udzielanie korepetycji nie jest już tak atrakcyjnym sposobem na zarobkowanie dla młodych ludzi jak jeszcze przed kilku laty.
Od 10 lat, czyli od kiedy tworzony jest raport, można zauważyć znaczny spadek liczby młodzieży, która zarabia na kształceniu innych. W 2008 roku 51% wszystkich korepetytorów nie ukończyło 25 roku życia. Obecnie to już tylko 8% ogółu badanych. Znacznie więcej korepetytorów to nauczyciele w wieku od 25 do 30 lat. W tym przedziale wiekowym znajduje się blisko 39% wszystkich zarejestrowanych na portalu. Największa grupa korepetytorów to 30-40-latkowie. Jeszcze w 2006 roku w tym przedziale wiekowym znajdowało się zaledwie 10% ogółu korepetytorów. Przed rokiem - ponad 35%. Teraz to już 44% wszystkich nauczycieli.

fot. mat. prasowe

Korepetytorzy wg wieku

Statystyczny korepetytor to coraz rzadziej student. Obecnie jedynie 8 procent korepetytorów to osoby do 25 roku życia.


Od lat największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszą się język angielski i matematyka. Tę ścisłą czołówkę od kolejnego przedmiotu, jakim jest język niemiecki, dzieli przepaść ponad 10 punktów procentowych. Wśród 16 najpopularniejszych przedmiotów znaleźć można aż 6 języków obcych. Obecnie 40% osób szukających korepetytora rozgląda się za filologami. Poza klasycznymi europejskimi językami uczymy się także chińskiego, wietnamskiego, perskiego, swahili, tybetańskiego i hindi. Tutaj jednak panuje zasada, iż czym bardziej odległy geograficznie jest obszar, na którym używa się danego języka, tym droższa jedna godzina zegarowa zajęć.

Dużą popularnością cieszą się także przedmioty ścisłe. Na liście 16 najczęściej poszukiwanych korepetycji zajmują 7 pozycji, czyli ponad 37% wyszukiwanych przedmiotów.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze korepetycje w Polsce

Język angielski, matematyka oraz język niemiecki to przedmioty, z których najczęściej udzielane są korepetycje.


Od 10 lat istnienia serwisu Ekorki.pl największym rynkiem korepetytorów jest województwo mazowieckie. Co trzeci nauczyciel pochodzi właśnie z tego regionu. Większość z nich jako obszar swojej pracy deklaruje teren Warszawy. Analogicznie sytuacja wygląda w pozostałych częściach kraju, gdzie zapotrzebowanie na prywatnych nauczycieli skupia się głównie w stolicach regionów. W drugim w rankingu województwie śląskim pracuje o połowę mniej korepetytorów niż na Mazowszu. Kolejne miejsca zajmują Małopolska i Wielkopolska. Powyższe regiony to od początku tworzenia raportu największe zagłębia tego typu specjalistów w Polsce. W tym roku najmniejszy udział w korepetycyjnym torcie mają województwa warmińsko-mazurskie, lubuskie, opolskie, świętokrzyskie i podlaskie (każde z udziałem poniżej 1% ogółu korepetytorów).
Przeczytaj także: Polski rynek korepetycji 2015 Polski rynek korepetycji 2015

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: