eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Beacony - pionierska dziedzina Polaków

Beacony - pionierska dziedzina Polaków

2015-08-12 00:30

Beacony - pionierska dziedzina Polaków

Beacon © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Możliwości ich zastosowania jest bez liku – rodzice mogą sprawdzić, gdzie podziewają się ich pociechy, coraz częściej przesyłają zwiedzającym dodatkowe informacje na temat eksponatów w muzeum oraz służą do gier miejskich, randkowania i prowadzenia konferencji. W przyszłości możliwe jest, że zastąpią listy obecności w szkołach i na uniwersytetach lub numerki w urzędach. Już dziś natomiast można dzięki nim znacznie zaoszczędzić podczas zakupów i wizyty w kinie lub restauracji.

Przeczytaj także: Polskie kobiety: rozważne, towarzyskie i modne

Beacony, bo o nich mowa, rewolucjonizują handel i zwyczaje zakupowe Polaków. Wielu konsumentów może jednak zadać sobie pytanie: Czym one właściwie są, gdzie można je znaleźć i – co najważniejsze – jak przy ich pomocy zaoszczędzić? idealo oczywiście zna odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Jak to działa?


Beacony to niewielkie urządzenia, składające się jedynie z chipa i baterii, umożliwiające bezprzewodową transmisję danych za pośrednictwem interfejsu Bluetooth Low Energy, dzięki czemu zużywają niewiele baterii i są w stanie pracować nawet dwa lata bez wymiany akumulatora. Ich wygląd może być bardzo różny – czasem przypominają sześcienne figury, małe płaskie naklejki lub niewielki breloczek. Daje to wiele możliwości lokowania – zmieszczą się na przykład na obroży psa, jeśli jego właściciel chciałby wiedzieć, gdzie przebywa w danym momencie jego czworonóg. W handlu stacjonarnym umieszczane są natomiast na ścianach sklepów lub centrów handlowych.W zależności od potrzeb, sprzedawcy mogą dowolnie ustalić zasięg nadajników – są beacony działające na odległość do 100 metrów, które zapraszają do sklepu przechadzających się przed nim konsumentów, a także takie, które emitują informację dopiero po zbliżeniu się na kilka lub kilkadziesiąt centymetrów do danego produktu, dzięki czemu klienci mogą poznać więcej szczegółów o jego właściwościach. O odległości, z której przyjmowane będą sygnały może decydować też użytkownik za pomocą aplikacji obsługującej komunikaty beaconów.

Beacony regularnie przesyłają sygnały bezprzewodowe. Do każdego takiego komunikatu przyporządkowany jest jego numer. Aplikacja użytkownika skanuje sygnały w otoczeniu, zaś gdy je znajdzie, porównuje numery z tymi, które już ewentualnie wpisane są w aplikację – gdy między tymi informacjami następuje zgodność, wysyłają użytkownikowi odpowiednie powiadomienie lub wywołują odpowiednią funkcję. W przypadku iOS proces ten ma miejsce nawet gdy aplikacje są zamknięte, zaś użytkownicy Androida muszą mieć uruchomiony program.

fot. mat. prasowe

Jak działają beacony

Beacony to niewielkie urządzenia, na które składa się chip i bateria, dzięki czemu możliwa jest bezprzewodowa transmisja danych za pośrednictwem interfejsu Bluetooth Low Energy


Beacony sposobem na oszczędność


Powiadomienia przesyłane przez beacony są na ogół bardzo krótkie i przesyłane do użytkowników na podstawie ich lokalizacji – na przykład w poszczególnych sklepach klienci mogą otrzymać wiadomość zanim jeszcze przekroczą oni próg sklepu. Może być to powiadomienie o specjalnych promocjach dostępnych tego dnia u danego sprzedawcy. Często jest to osobny kanał promocji sklepu, więc o zniżkach wiedzą tylko odbiorcy sygnału beacona. Czasem sprzedawcy decydują się też na rozwinięcie promocji i przy wyjściu z lokalu powiadamiają klienta o możliwości przekazania rabatu znajomym.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: zakupy, handel stacjonarny, beacony, promocje

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: