eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najlepsze Miejsca Pracy Europa 2015

Najlepsze Miejsca Pracy Europa 2015

2015-06-08 12:49

Najlepsze Miejsca Pracy Europa 2015

Great Place to Work wyłonił 100 najlepszych miejsc pracy w Europie © Sergey Nivens - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Great Place to Work Institute ogłosił Listę Najlepszych Miejsc Pracy w Europie w 2015 r. Na czele zestawienia znalazł się NetApp, przed EMC oraz W.L. Gore & Associates. W kategorii przedsiębiorstw zatrudniających ponad 500 pracowników ponownie zwyciężył Davidson Consulting, wśród małych i średnich firm najlepsza okazała się szwedzka firma Cygni.

Przeczytaj także: Najlepsze Międzynarodowe Miejsca Pracy na Świecie 2014

Co charakteryzuje najlepszych?


Tym, co łączy tegorocznych laureatów Listy Najlepszych Miejsc Pracy w Europie jest przekonanie, że aby sprostać potrzebom współczesnych pracowników, nie wystarczy być firmą dobrze zarządzaną, uczciwą i darzącą szacunkiem zatrudnione w niej osoby. To oczywiście podstawa, jednak szansę na miejsce wśród europejskiej setki najlepszych miały w tym roku firmy, które potrafiły zrobić krok dalej.

Analiza odpowiedzi udzielonych w ankiecie Trust Index przez ponad 270 tys. pracowników firm-laureatów z 19 krajów europejskich pozwoliła wyodrębnić 3 główne trendy wśród najlepszych z najlepszych. Po pierwsze, firmy coraz bardziej troszczą się o to, aby stworzyć pod każdym względem zdrowe miejsce pracy. Obserwujemy rosnącą liczbę działań i świadczeń wspierających zarówno fizyczne, jak i psychiczne zdrowie pracowników – mówi Frank Hauser, Dyrektor Zarządzający Great Place to Work w Niemczech. Pracownicy, a w ślad za nimi pracodawcy, stawiają więc nie tylko na przyjacielską atmosferę pracy, ale także na maksymalne wyeliminowanie czynników stresogennych.

Po drugie, komfort psychiczny i emocjonalny w pracy jest ściśle powiązany z budowaniem przestrzeni do wspólnej zabawy – pracownicy chcą bowiem czerpać z pracy radość. Chodzi tu zarówno o wspólne świętowanie, wyjazdy firmowe, chwile wytchnienia podczas dnia pracy w pomieszczeniach do relaksu, jak i o poważne wyzwania zawodowe, gwarantujące angażującą pracę.

Trzecim trendem jest kultura partycypacyjna, czyli słuchanie pracowników oraz branie pod uwagę ich sugestii i pomysłów przy podejmowaniu decyzji. Przykłady firm, które prowadzą u siebie politykę daleko idącej otwartości i przejrzystości dowodzą, że demokratyczne zarządzanie to skuteczny sposób nie tylko na sprawne prowadzenie firmy, ale i budowanie trwałej więzi z pracownikami. Jak pokazuje praktyka, poczucie wspólnoty pracowników z firmą ma kluczowe znaczenie w przełomowych momentach życia organizacji, może decydować nawet o przetrwaniu firmy.

Najlepsze miejsca pracy przyciągają talenty


Podczas gdy we Włoszech cała gospodarka od 3 lat jest w fazie stagnacji, firmy z włoskiej listy Great Place to Work odnotowały średni roczny wzrost przychodów o co najmniej 6,2%. W Danii w sektorze prywatnym wskaźnik absencji w pracy wynosi średnio 3,1%, a w firmach z tytułem Najlepszych Miejsc Pracy – tylko 2,5%. Ale tym, co być może najbardziej skłania wiele firm do podejmowania starań, aby być postrzeganym jako wspaniałe miejsce pracy, jest „wojna o talenty”. Wielu ekspertów prognozuje, że nadchodzą czasy nasilonej rywalizacji o najbardziej utalentowanych pracowników. Irlandia już dzisiaj to odczuwa. Kraj wyszedł z recesji i odnotowuje wzrost gospodarczy najwyższy w Europie. Wiele międzynarodowych organizacji wybiera Irlandię na swoją główną siedzibę. Pozyskanie talentów, a potem utrzymanie ich w firmie, już teraz staje się dla przedsiębiorstw w tym kraju prawdziwym wyzwaniem.

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Great Place to Work wyłonił 100 najlepszych miejsc pracy w Europie

Na czele zestawienia znalazł się NetApp, przed EMC oraz W.L. Gore & Associates.


Tegoroczne statystyki


Najliczniej reprezentowaną branżą wśród 100 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie jest sektor IT z udziałem 36%. Kolejne dwie mocno reprezentowane branże to usługi profesjonalne (17%) oraz produkcja i wytwarzanie (11%).

Krajem, któremu udało się wprowadzić najwięcej, bo aż 27 firm na Listę Europejską, jest Wielka Brytania z udziałem 12%. Niemiecki rodowód ma 21 firm, a duński - 20, co przekłada się na udział na poziomie 9% każdego z tych państw. Kolejną grupą pod względem liczebności swoich reprezentantów na Liście są Francja, Szwecja i Hiszpania (po 7% udziału). Polska znalazła się w grupie razem z Austrią, Grecją i Turcją (po 3%).

W europejskiej czołówce znalazło się 6 międzynarodowych organizacji, które zawdzięczają ten sukces także swoim oddziałom w Polsce. Są to: EMC, Microsoft, Mars (u nas reprezentowany przez spółki: Mars, Wrigley i Royal Canin), Cisco, Hilti oraz Medtronic.

fot. mat. prasowe

Najlepsze Miejsca Pracy Europa 2015 - miejsca 1-8

Zwycięzcą tegorocznej edycji został NetApp, firma działająca w branży technologii informatycznych


fot. mat. prasowe

Najlepsze Miejsca Pracy Europa 2015 - miejsca 9-25

Najliczniej reprezentowaną branżą wśród 100 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie jest w bieżącym roku sektor IT


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: