eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najlepsze Miejsca Pracy w Polsce 2015 wybrane

Najlepsze Miejsca Pracy w Polsce 2015 wybrane

2015-03-27 12:09

Najlepsze Miejsca Pracy w Polsce 2015 wybrane

Znamy laureatów konkursu Najlepsze Miejsca Pracy Polska © markus dehlzeit - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Instytut Great Place to Work ogłosił zwycięzców konkursu Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2015. W tegorocznej, siódmej edycji najlepiej ocenianą wśród firm zatrudniających poniżej 500 pracowników została polska spółka Ochnik. Okazuje się, że dla badanych kluczowymi elementami, decydującymi o pozytywnym postrzeganiu firmy, są między innymi uczciwe zarządzanie, szacunek oraz partnerskie traktowanie.

Przeczytaj także: Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2023: branża IT bez konkurencji

Liderami rankingów w 3 kategoriach konkursowych zostali:
  • w kategorii firm zatrudniających poniżej 50 – Jotun Polska Sp. z o.o.
  • w kategorii firm zatrudniających poniżej 500 osób – Ochnik Sp. z o.o.
  • w kategorii firm zatrudniających powyżej 500 osób – Microsoft Sp. z o.o.

Poziom satysfakcji osób zatrudnionych w firmach, które znalazły się na Listach w ostatnich 7 latach, rośnie. Jeśli w 2009 r. 68% pracowników było skłonnych zgodzić się z twierdzeniem „biorąc wszystko pod uwagę, uważam, że moja firma jest wspaniałym miejscem pracy”, to w tegorocznej edycji odsetek ten wyniósł 82%. Wysoka ocena firm przez pracowników to z jednej strony efekt starań najlepszych organizacji, aby rozwijać kulturę wzajemnego szacunku i zaufania, a z drugiej efekt tego, że konkurs przyciąga zainteresowanie nowych firm, które, działając w oparciu o solidne fundamenty, aspirują do tworzenia nowoczesnego miejsca pracy. W tym roku wśród 21 laureatów znalazło się aż 12 firm debiutujących na Liście.

Rozwiązania stosowane przez laureatów konkursu Great Place to Work mogą stanowić inspirację, jak tworzyć efektywne systemy zarządzania, których podstawą jest zaufanie w relacjach kierownictwo-pracownik.
Warto sobie uświadomić, że z punktu widzenia lidera, zaufanie nie jest przynależną do jego osoby cechą, ale decyzją o podjęciu konkretnego ryzyka w relacjach ze współpracownikami i zarządzaniu nimi. Najlepsi z najlepszych z sukcesem podejmują to ryzyko, bo ich organizacje rządzą się powszechnie podzielanymi w firmie przekonaniami i wartościami, od których nie ma odstępstw. – mówi Marzena Winczo-Gasik, starszy konsultant i menedżer ds. komunikacji w Great Place to Work w Polsce.

fot. markus dehlzeit - Fotolia.com

Znamy laureatów konkursu Najlepsze Miejsca Pracy Polska

W kategorii firm zatrudniających powyżej 500 osób zwyciężył Microsoft Sp. z o.o.


Z analizy statystycznej zgromadzonych danych wynika, że na końcową pozytywną ocenę firmy przez pracownika największy wpływ mają 3 czynniki:
  • przekonanie, że firma jest zarządzana uczciwie,
  • poczucie, że w osobie zatrudnionej pracodawca dostrzega nie tylko pracownika, ale także człowieka
  • partnerskie traktowanie, bez względu na zajmowane przez pracownika stanowisko.

Laureaci konkursu Great Place to Work® w Polsce mogą szczycić się bardzo wysoką oceną wystawioną im przez pracowników właśnie w tych trzech obszarach. Średnio 90% pracowników jest przekonana o uczciwym zarządzani firmą, 79% ma poczucie, że dostrzega się w nich ludzi, a 85% czuje się traktowana po partnersku.

fot. mat. prasowe

Najlepsze Miejsca Pracy 2015

Polska firma Ochnik Sp. z o.o. zwyciężyła w kategorii firm zatrudniających poniżej 500 osób


Zdecydowana większość firm, jaka znalazła się w tegorocznym rankingu, to organizacje międzynarodowe lub posiadające korzenie w zagranicznych firmach – matkach. W tej odsłonie konkursu mocnym polskim akcentem było zajęcie pierwszego miejsca w kategorii organizacji zatrudniających poniżej 500 osób przez rodzimą firmę Ochnik Sp. z o.o. U podstaw sukcesu firmy leży silne przekonanie jej szefa, że najważniejszą wartością jest wzajemne zaufanie, a najskuteczniej można je osiągnąć poprzez stałe, szczere i bezpośrednie rozmowy z pracownikami.
Taki bezpośredni kontakt daje też największe ‘bogactwo informacji’ – wskazówki pozwalające łatwiej wnioskować o szczerości intencji lidera. A szczerość to klucz do budowania zaufania. Dlatego tak ważne jest kierowanie ‘przez chodzenie’. Wg brytyjskich ekspertów pracownicy są mniej zainteresowani informacjami płynącymi z formalnych wiadomości emailowych. Wolą zacieśniać bezpośrednie relacje ze swoimi liderami. – mówi Maria Zakrzewski, Prezes Zarządu Great Place to Work w Polsce.

Informacje o badaniu


Lista Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce, przygotowywana od 7 lat przez Instytut Great Place to Work, honoruje organizacje, które stosują wyjątkowe praktyki i programy. Ich wspólną wykładnią jest promowanie wartości wiarygodności, szacunku, uczciwości, dumy i koleżeństwa w relacjach między kierownictwem i pracownikami. O pozycji firmy na Liście decyduje łączna ocena dwóch aspektów: wyniku ankiety pracowniczej (wskaźnik zaufania w firmie, Trust Index©) oraz audytu kultury organizacyjnej i praktyk HR (Culture Audit©). W badaniach Great Place to Work® głos pracowników ma kluczowe znaczenie dla oceny końcowej – opinie pracowników są najważniejsze.

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: