eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fuzje i przejęcia pikują. Fala wzrostów już za nami

Fuzje i przejęcia pikują. Fala wzrostów już za nami

2015-03-09 13:57

Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia w sektorze chemicznym będą rosnąć

Tym samym pozwala uniknąć sytuacji, gdy wyobrażenie właściciela znacznie przekracza realną wartość firmy (albo, przeciwnie, to wyobrażenie zdecydowanie nie oszacowuje wartości firmy), przez co mogłoby nie dojść do transakcji na obiektywnych warunkach. Istnieją też przypadki, w których sporządzenie wyceny firmy jest wymagane przez prawo, np. prywatyzacje, przekształcenia prawych form działania podmiotów gospodarczych, fuzje, przejęcia czy podziały spółek.

Proces wyceny spółek jest złożony. Wyróżnić należy trzy najczęściej stosowane metody wycen przedsiębiorstw:
  • metoda majątkowa,
  • metoda dochodowa,
  • metoda porównawcza.

Zwykle wyceny przeprowadza się z jednoczesnym użyciem co najmniej 2 metod, co pozwala uzyskać bardziej realny wynik. Wszystkie posiadają wady i zalety.

Metoda majątkowa, w której wartość firmy szacowana jest jako wartość majątku minus zobowiązania, które finansują częściowo ten majątek. Niewątpliwą zaletą tej metody jest jej obiektywizm i możliwość samodzielnego jej przeprowadzenia. Wymaga jedynie zebrania podstawowych danych. Metoda majątkowa szczególnie użyteczna jest w tradycyjnych branżach produkcyjnych czyli w przypadku przedsiębiorstw o wysokim udziale majątku trwałego w wartości całej firmy. Niestety zwykle zaniża wartość przedsiębiorstwa działającego oraz nie uwzględnia nieewidencjonowanych w bilansie, a istotnych składowych wartości przedsiębiorstwa np.: kontraktów firmy, wiedzy pracowników, posiadanych marek i wartości znaków towarowych.

Metoda dochodowa, traktuje firmę jako narzędzie do wytwarzania dochodu. Wartość firmy najwierniej oddana jest wtedy jako obliczona na dzień dzisiejszy wartość dochodu wygenerowanego przez firmę w przyszłych latach. Dochód ten może być mierzony np. dywidendą, ekonomiczną wartością dodaną czy wreszcie wolnymi przepływami pieniężnymi. W metodzie zdyskontowanych przepływów pieniężnych wartość firmy jest definiowana jako odpowiedź na pytanie: ile dzisiaj warte są wszystkie wolne przepływy pieniężne, jakie wygeneruje spółka w przyszłości. W powszechnej opinii, najlepiej oddają wartość przedsiębiorstwa. Jej główną zaletą jest, że nie wnika w poszczególne elementy majątku, lecz przedstawia zdolności firmy jako całości do generowania korzyści majątkowych dla jej właścicieli. Wadą jest jej złożoność.

Metoda porównawcza bazuje na szacunkowej wartości przedsiębiorstwa na bazie wycen innych, porównywalnych pod względem profilu działalności przedsiębiorstw. Wyceny te pochodzić mogą z dwóch źródeł: innych transakcji sprzedaży spółki lub udziałów, przy których opublikowana została cena nabycia udziałów firmy oraz wyceny porównywalnych spółek giełdowych. Kłopot w tym, że bardzo trudno jest zestawić podobieństwa badanych podmiotów.

Faktem jest, że podpisanie umowy nie kończy a zaczyna proces. Fuzja jest ważnym wydarzeniem w każdej firmie, nacechowanym niepewnością o jutro. Oznacza najczęściej zmianę warunków funkcjonowania w przedsiębiorstwie i radykalną transformację samej firmy. Rozdrobnienie w wielu branżach będzie sprzyjało łączeniu się wielu mniejszych podmiotów w jeden silny organizm gospodarczy. Dlatego też zanim przedsiębiorcy rozpoczną proces fuzji powinni dobrze się do niego przygotować. Przed rozpoczęciem poszukiwań partnera do przejęcia lub firmy, która mogłaby zakupić i zrestrukturyzować przedsiębiorstwo powinnyśmy mieć wizję przedsiębiorstwa po dokonaniu transakcji.

Tomasz Starzyk

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: