eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fuzje i przejęcia w sektorze chemicznym będą rosnąć

Fuzje i przejęcia w sektorze chemicznym będą rosnąć

2015-03-02 13:56

Fuzje i przejęcia w sektorze chemicznym będą rosnąć

Aktywność na rynku M&A w sektorze chemicznym będzie rosnąć © fotomek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

635 transakcji, których wartość sięgnęła 77,8 miliarda dolarów, czyli dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. To ubiegłoroczny bilans transakcji i przejęć w globalnym przemyśle chemicznym. Eksperci Deloiite, odpowiedzialni za przygotowanie najnowszego raportu „2015 Global chemical industry mergers and acquisitions outlook”, prognozują, że wysoka dynamika będzie się utrzymywać. Przemawia za tym utrzymujący się wzrost gospodarczy w Stanach, ożywienie w Wielkiej Brytanii, lepsze wyniki bilansowe spółek, większe możliwości zadłużania się oraz atrakcyjny poziom stóp procentowych.

Przeczytaj także: Globalny rynek fuzji i przejęć 2014 r.

W porównaniu z 2013, w minionym roku globalna liczba transakcji wzrosła o 98. Największy udział w wypracowaniu tego wyniku mają Stany Zjednoczone, gdzie doszło do 206 transakcji, 44 przeprowadzono za naszą zachodnią granicą, 35 na rynku brytyjskim.

Największe zainteresowanie inwestorów wzbudzali przede wszystkim:
  • producenci towarów chemicznych (383 transakcje),
  • firmy produkujące towary pośrednie i specjalistyczne (159 transakcji) oraz
  • nawozy i środki ochrony roślin (67 transakcji)

fot. mat. prasowe

Globalna aktywność M&A w sektorze chemicznym

W minionym roku wartość transakcji na rynku fuzji i przejęć sięgnęła 77,8 mld dolarów.


Rekordową pod względem wartości była transakcja przejęcia firmy Sigma Aldrich przez Merck KGaA za 17,4 mld dolarów. Ponad jedna czwarta wszystkich umów o kupnie i sprzedaży miała charakter transgraniczny.
„W tym roku należy spodziewać się dalszego wzrostu aktywności na rynku M&A w przemyśle chemicznym, na którą będą miały wpływ lepsze wyniki bilansowe spółek, większe możliwości zadłużania się oraz utrzymujące się na atrakcyjnym poziomie stopy procentowe. Największy wzrost liczby transakcji spodziewany jest w segmencie nawozów oraz środków ochrony roślin” – wyjaśnia Dagmara Zawadzka, Wicedyrektor w Dziale Doradztwa Finansowego, Członek Zespołu Energii i Zasobów Naturalnych Deloitte.

Spółki działające w tym segmencie stawiają obecnie na innowacyjne technologie oraz koncentrują się na dalszym budowaniu swoich portfeli, chcąc zapewnić sobie możliwość dostarczania na rynek bardziej kompleksowych rozwiązań. Istotnym czynnikiem, który także wpływa na wzrost liczby transakcji fuzji i przejęć w sektorze chemicznym jest zainteresowanie inwestorów biotechnologią oraz odnawialnymi źródłami energii. Coraz więcej firm analizuje możliwość zastosowania biotechnologii w procesie produkcyjnym oraz na potrzeby tworzenia nowych produktów.

Według prognoz Deloitte utrzymujący się w Stanach Zjednoczonych wzrost gospodarczy przyczyni się do zwiększenia tegorocznej liczby transakcji. Ponadto niskie ceny surowców i energii w USA powinny przyciągać zagranicznych nabywców. Jednak, obserwowane w ostatnim czasie umocnienie amerykańskiej waluty może mieć negatywny wpływ na możliwości finansowe inwestorów z innych krajów. Dodatkowo spadek cen ropy naftowej może ograniczyć przewagę konkurencyjną, jaką zapewniają Stanom Zjednoczonym niskie ceny surowców.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: