eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Globalny rynek fuzji i przejęć w I poł. 2016 r.

Globalny rynek fuzji i przejęć w I poł. 2016 r.

2016-07-18 10:47

Globalny rynek fuzji i przejęć w I poł. 2016 r.

Inwestorzy z Chin biją rekordy w transakcjach M&A © phloxii - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na globalnym rynku fuzji i przejęć nieco spokojniej. Jak wynika z najnowszego M&A Insights H1 2016 kancelarii Allen & Overy, w pierwszym półroczu bieżącego roku mieliśmy do czynienia ze znacznym spowolnieniem. W ujęciu rok do roku wartość transakcji spadła globalnie aż o 22,5%. Mniejsza (-7,8%) była również ich ilość. Eksperci przewidują, że tendencja spadkowa utrzyma się do końca roku. Na tym tle nasz kraj wypada nadspodziewanie dobrze - po okresie chwilowego przestoju oznaki ożywienia znowu zaczęły być zauważalne.

Przeczytaj także: Globalny rynek fuzji i przejęć w I kw. 2016 r.

To, co dzieje się obecnie na rynku fuzji i przejęć (M&A), to w głównej mierze żniwo, jakie zbiera niepewna sytuacja polityczna na świecie. Allen & Overy spodziewa się jednak, że to nie koniec zawirowań - spotęgować mają je również wyniki czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii. Do tego dochodzi jeszcze widmo osłabienia wzrostu gospodarczego w Chinach, wyniki wyborów w USA, daleka od ideału sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz nieustająca presja na ceny surowców. To wszystko, zarówno w horyzoncie krótko-, jak i średnioterminowym, może doprowadzić do kolejnych spadków na rynku M&A.

Jeremy Parr, partner w departamencie M&A kancelarii Allen & Overy w Londynie zauważa –
„Stabilne otoczenie gospodarcze, finansowe i polityczne ma krytyczne znaczenie dla silnego rynku M&A. To, z czym mamy do czynienia obecnie, bezpośrednio po głosowaniu za Brexit, to dokładne przeciwieństwo warunków sprzyjających zawieraniu transakcji.”

Niemniej jednak, pomimo nadchodzącego nieuchronnego spowolnienia rynku M&A nie oznacza to jego całkowitego zastoju, gdyż zawsze będą przedsiębiorczy inwestorzy poszukujący atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych.

Pomimo pesymistycznych perspektyw, Chiny pobiły już zeszłoroczny rekord pod względem transakcji M&A przeprowadzonych chińskich inwestorów na rynkach zagranicznych. Ich wartość wzrosła z 56 miliardów USD w pierwszej połowie 2015 roku do 120 miliardów w roku 2016. Oznacza to wzrost wartości w ujęciu roku do roku o 214%.

W minionych latach Chiny systematycznie zwiększały swój udział w globalnym rynku transakcji fuzji i przejęć, biorąc pod uwagę zarówno transakcje przeprowadzane przez podmioty zagraniczne na rynku krajowym (inbound investments) jak również przez krajowe firmy na rynkach zagranicznych (outbound investments). Jeszcze dziesięć lat temu na Chiny przypadało zaledwie 1,7% światowego rynku M&A. Pięć lat temu było to już 6,3%, a dzisiaj udział ten zwiększył się do 26%. Pomimo, że Chiny odnotowały w tym roku pewien spadek aktywności w obszarze fuzji i przejęć, widoczna jest wyraźna różnica pomiędzy transakcjami inbound i outbound.

Z kolei na polskim rynku fuzji i przejęć obserwujemy wyraźne znaki ożywienia, komentuje Jarosław Iwanicki, partner w warszawskim biurze kancelarii Allen & Overy:
„W Polsce zdecydowanie widać oznaki ożywienia na rynku M&A, co może spowodować, że wbrew przewidywaniom ten rok może okazać się bardziej intensywny i obfitujący w transakcje. Byliśmy już świadkami sprzedaży Smyka na rzecz funduszu Bridgepoint, spółki Marmite S.A. przez fundusz Innova Capital czy przejęcia Magellan S.A. przez włoskie Banca Farmafactoring. W sektorze bankowym Alior Bank razem z PZU uzgodnili zakup Banku BPH od GE. Równie ciekawie zapowiada się druga połowa 2016 roku. Na sprzedaż jest Raiffeisen Bank Polska. Fundusz MidEuropa przymierza się natomiast do sprzedaży sieci Żabka. EDF kontynuuje także poszukiwania nabywcy na swoje polskie aktywa.”

Pomimo wahań cen ropy, największą aktywność ponownie zaobserwowano w sektorze energetycznym, gdzie wartość transakcji zamknęła się kwotą 538 miliardów USD, obejmując ofertę firmy Bayer na Monsanto o wartości 62 mld USD oraz przejęcie spółki Syngenta przez ChemChina za kwotę 46,5 mld USD. Kolejny pod względem wartości transakcji jest sektor TMT (telekomunikacja, media, technologie) z kwotą 316 mld USD (wzrost z 131 mld USD w I kw.), w tym wycenioną na 26 mld USD fuzją spółki świadczącej usługi IT wyłączonej z HP Enterprises z Computer Sciences Corp. Poziom aktywności w sektorze nieruchomości (167 mld), usług finansowych (151 mld), konsumenckim (149 mld) oraz biotechnologii (146 mld) był zbliżony.

fot. mat. prasowe

Fuzje i przejęcia w liczbach 2Q 2016

Prym wiedzie energetyka (538 mld USD), której jak widać nie zaszkodziły nawet spadające ceny ropy.


Patrząc w przyszłość na otoczenie rynkowe po referendum w Wielkiej Brytanii, sektorem, który może okazać się długoterminowo bardziej odporny na zmiany, jest Private Equity (PE). Chociaż wynik głosowania natychmiast ostudził inwestycje PE, po tym, jak opadną emocje mogą pojawić się możliwości zawierania transakcji po bardzo korzystnych cenach, zwłaszcza w przypadku denominowanych w dolarach funduszy chcących inwestować w brytyjskie aktywa.
„Należy liczyć się z tym, że dla globalnego sektora M&A będzie to słabszy rok w porównaniu z rekordowymi wynikami obserwowanym w ostatnich latach. Nie wiadomo jeszcze jak długo utrzyma się spowolnienie, jednak przynajmniej do czasu, gdy skutki gospodarcze i polityczne Brexit staną się bardziej jasne, przez pozostałą część roku będziemy mieli do czynienia z niepewnością dławiącą sektor M&A.” – podsumowuje Jeremy Parr.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: