eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Globalny rynek fuzji i przejęć w I kw. 2016 r.

Globalny rynek fuzji i przejęć w I kw. 2016 r.

2016-04-25 13:26

Globalny rynek fuzji i przejęć w I kw. 2016 r.

Ilość i wartość transakcji M&A spadła © adiruch na chiangmai - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

I kwartał bieżącego roku nie zapisał się tak dobrze w historii globalnego rynku fuzji i przejęć jak całe minione, rekordowe wręcz okresy. Z najnowszych danych zawartych w raporcie M&A Insights Q1 2016 kancelarii Allen & Overy wynika, że rynki wyhamowały. W porównaniu do pierwszych trzech miesięcy minionego roku, ilość globalnych transakcji spadła o przeszło 8%, sięgając 630 mld USD. W ujęciu wartościowym spadek przekroczył z kolei 14%. Eksperci przewidują jednak, że chwiejność ta nie będzie tylko przejściowa.

Przeczytaj także: Globalny rynek fuzji i przejęć w 2015 r.

Jak zatem widać, spadki odnotowano zarówno pod względem wartości, jak i ilości transakcji M&A, co jest wyraźnym odwróceniem bezprecedensowej wręcz aktywności z minionego roku. Analizowany okres dał dowód na to, że niektóre rynki są bardziej aktywne niż pozostałe. I tak np. załamanie widać w USA, podczas gdy dobra sytuacja pozostaje udziałem Europy i niektórych regionów Azji.

Pod względem aktywności ciągle jednak liderem są Stany Zjednoczone, chociaż - jak już wspomniano powyżej - pierwsze trzy miesiące br. przyniosły wyraźne spadki, zarówno wartościowe (17,1%), jak i ilościowe (27%).

Na drugim biegunie plasują się Chiny wraz z niezaspokojonym apetytem na zagraniczne aktywa, co owocuje olbrzymim wzrostem chińskich fuzji i przejęć na rynkach zagranicznych. Ich wartość osiągnęła imponujące 98,7 mld USD, co stawia Chiny na pozycji światowego lidera i jest wynikiem ponad dwukrotnie wyższym od osiągniętego przez drugą w kolejności Kanadę (wartość kanadyjskich transakcji M&A wyniosła 42,6 mld USD). Lwia część przypadła na warte 43 mld USD przejęcie przez chiński National Chemical spółki Syngenta, co było największą w historii akwizycją dokonaną przez chińską spółkę.

Ożywienie w chińskich zagranicznych przejęciach jest napędzane przez naciski chińskiego rządu, aby zachęcić spółki do zwiększania stanu posiadania za granicą, w kontekście spowolnienia wzrostu gospodarczego w kraju i osłabienia juana oraz silniejszego skupienia się na dywersyfikacji.

fot. adiruch na chiangmai - Fotolia.com

Ilość i wartość transakcji M&A spadła

W porównaniu do pierwszych trzech miesięcy minionego roku ilość globalnych transakcji spadła o przeszło 8%, sięgając 630 mld USD.


W Polsce w I kw. 2016 roku dało się zauważyć pewną nerwowość inwestorów związaną z nowym rządem, w tym obawy, że będzie on mniej przyjazny zagranicznym inwestorom oraz że może podważać dotychczasowe projekty prywatyzacyjne. Jak dotąd obawy te miały znikomy wpływ na polską scenę inwestycyjną i realną aktywność inwestorów.
„Można powiedzieć, że w pierwszym kwartale 2016 roku mieliśmy sporą liczbę wezwań na GPW. Wynika to na pewno z faktu, że ceny wielu spółek spadły i są bardziej atrakcyjne dla inwestorów, w tym funduszy private equity. Nie zaryzykowałbym natomiast stwierdzenia, że wyceny są już na takim poziomie, że zachęcają do przejęć. Wiele podmiotów, które mogłyby być przedmiotem przejęcia, jest w dalszym ciągu wycenianych powyżej porównywalnych spółek na innych rynkach.” – mówi Jarosław Iwanicki, partner w warszawskim biurze Allen & Overy.

W pierwszym kwartale 2016 r. mieliśmy w Polsce do czynienia ze znaczną aktywnością w prywatnych transakcjach fuzji i przejęć. Na pierwszy plan wybija się przejęcie Smyka przez Bridgepoint za 258,3 mln USD.
„Największą obecnie transakcją, o której się mówi, jest sprzedaż przez EDF polskich aktywów. Wydaje się, że sporej aktywności poza branżą energetyczną można oczekiwać również w sektorze bankowym, gdzie odpowiedzią na spadające zyski banków może być konsolidacja. Co ważne, nie widzimy negatywnego wpływu obecnej sytuacji politycznej na aktywność inwestorów. Podstawy polskiej gospodarki są mocne, w związku z czym nie należy raczej oczekiwać spadku transakcji wyłącznie ze względu na sytuację polityczną.” – dodaje Jarosław Iwanicki.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: