eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Globalny rynek fuzji i przejęć w 2015 r.

Globalny rynek fuzji i przejęć w 2015 r.

2015-12-30 14:30

Globalny rynek fuzji i przejęć w 2015 r.

M&A © sitthiphong - Fotolia.com

Na globalnym rynku fuzji i przejęć o marazmie raczej nie ma mowy. Jak dowodzi najnowszy raport kancelarii Allen & Overy, w mijającym roku rynki cechowała dość duża aktywność. Liczba transakcji była wprawdzie niższa niż przed rokiem, ale już ich wartość, głównie za sprawą Stanów Zjednoczonych okazała się wyższa o ponad 1/5. Największą aktywnością charakteryzowały się sektory TMT oraz life sciences, odpowiadające odpowiednio za 25,7% i 21% wartości transakcji.

Przeczytaj także: Globalny rynek fuzji i przejęć w III kw. 2015 r.

Globalną tendencją 2015 roku okazały się transakcje strategiczne, w których zdecydowanym liderem okazały się Stany Zjednoczone, ponieważ to właśnie na nie przypadło 62% wszystkich tego rodzaju transakcji, a wśród nich dwie o charakterze przełomowym: planowane połączenie Pfizer i Allergan oraz fuzja DuPont i Dow Chemical. Wartość pierwszej z nich sięga 160 mld USD, co uczyni ją największą pojedynczą transakcją roku 2015.

Dirk Meeus, globalny współdyrektor pionu korporacyjnego Allen & Overy, komentuje:
,,Rynek M&A jest tradycyjnie zdominowany przez Stany Zjednoczone, więc nie jest tak naprawdę zaskoczeniem, że taki trend ma miejsce w środowisku tylu mega-transakcji.”

Aktywność M&A rośnie dzięki coraz lepszym warunkom ekonomicznym, dostępności tanich kredytów i finansowania. Transakcje napędza poszukiwanie synergii kosztów i wydajności na drodze konsolidacji. Fuzji i przejęć używa się też w ramach taktyki obronnej, zwłaszcza w branżach podatnych na zaburzenia, na przykład w spółkach energetycznych, które są pod presją spadających cen. Inny czynnik napędzający tego typu transakcje to aktywność akcjonariuszy, która jest nadal katalizatorem M&A, podobnie jak rządowe programy prywatyzacyjne na świecie.

Początek 2015 roku w Europie Środkowo – Wschodniej to okres politycznej niestabilności wywołanej kryzysem ukraińskim, który miał negatywny wpływ sięgający dużo dalej niż tylko w samej Rosji. W rezultacie entuzjazm biznesowy inwestorów, a co za tym idzie aktywność M&A w regionie, w widoczny sposób osłabły. Na szczęście zmieniło się to w kolejnych miesiącach roku, dzięki czemu byliśmy świadkami aktywności transakcyjnej m.in. w Czechach czy na Węgrzech, głównie w sektorze TMT, a także w tradycyjnych sektorach: energetycznym oraz usług finansowych – choć w dwóch ostatnich przypadkach była to aktywność mniejsza niż w poprzednich latach. Także handel detaliczny, ochrona zdrowia oraz nieruchomości były ważnymi pod tym kątem sektorami. Widać, że fundusze PE cały czas krążą po rynku, wypatrując nowych możliwości inwestycyjnych poza dobrze znanymi gospodarkami, takimi jak Polska.

fot. sitthiphong - Fotolia.com

M&A

Rekordowy dla rynku M&A 2015 rok zdominowany został przez transakcje strategiczne.


„Analizując rynek fuzji i przejęć w Polsce na tle globalnych trendów trudno polemizować z tezą, że ma on mocne fundamenty. Jednak cały sektor M&A jest słabszy niż można by od niego oczekiwać. Ciekawe jest to, że jeżeli porównamy wyniki naszego rynku fuzji i przejęć z sąsiadami z regionu, to okaże się, że nasz potencjał nie ma odzwierciedlenia w liczbie i skali transakcji. Wynikać to może z tego, że nie dochowaliśmy się jeszcze dużych spółek prywatnych, które byłyby atrakcyjne z punktu widzenia potencjalnych inwestorów. Barierą, jaka hamuje rozwój rynku fuzji i przejęć w Polsce, jest na pewno kwestia przepisów prawa. Chociażby niejasne przepisy dotyczące prawnego uregulowania holdingów, czy przewlekłość procesów sądowych. Warto zwrócić także uwagę na regulacje przejęć na rynku publicznym. Polskie przepisy dotyczące przejmowania spółek na rynku kapitałowym wymagają istotnych zmian w kwestii ochrony inwestorów mniejszościowych oraz możliwości nabywania akcji w okresie przed ogłoszeniem wezwania.” – komentuje Jacek Michalski, partner w warszawskim biurze kancelarii Allen & Overy.

W tym roku po raz pierwszy Azja wysunęła się przed Europę Zachodnią na drugie miejsce jako najbardziej aktywny rynek M&A, po Stanach Zjednoczonych. Tak duża aktywność chińskich spółek wynika z ich nabyć za granicą. Szczególnie atrakcyjny cel stanowią wielkie marki i spółki technologiczne, co pozwala przesuwać konsumpcję i know-how z powrotem do Chin. Ten trend wspierany jest przez skupienie się rządu chińskiego na dywersyfikacji.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: