eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jest praca w budownictwie, ale rąk do niej brak

Jest praca w budownictwie, ale rąk do niej brak

2016-07-18 10:58

Jest praca w budownictwie, ale rąk do niej brak

Jest praca w budownictwie, ale rąk do niej brak © Kzenon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Może to jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o prawdziwym kryzysie, ale bez wątpienia pracodawcy z branży budowlanej muszą mierzyć się z dość dużym problemem, jakim jest brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Z najświeższego badania Work Service wynika, że już ponad 2/3 ankietowanych firm budowlanych deklaruje kłopoty z pozyskaniem pracowników niższego szczebla. A mogą być one jeszcze większe, ponieważ tych ostatnich wciąż cechuje silna lub bardzo silna wola poszukiwania pracy poza granicami naszego kraju.

Przeczytaj także: Handel, IT i finanse. Tam zawsze jest praca

Zapotrzebowanie na pracowników branży budowlanej nie jest jednak związane wyłącznie z sezonowym ożywieniem - już wkrótce bowiem z Funduszu Spójności w ramach perspektywy unijnej 2014-2020 do Polski popłynie 25,8 mld euro. Pieniądze te przeznaczone będą na rozbudowę infrastruktury transportowej, wodno-kanalizacyjnej i gospodarowania odpadami. Z szacunków Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa wynika, że w efekcie tego rodzimy rynek powiększy się w bieżącym roku nawet o 8%. Wzrost tegorocznej produkcji ma osiągnąć swoje apogeum już na przełomie lipca i sierpnia, a więc zbiegnie się on ze szczytem sezonu budowlanego.

Potencjał rozwojowy branży budowlanej jest zatem niezaprzeczalny. Na przeszkodzie stanąć mogą mu jednak kłopoty natury kadrowej. Badanie zrealizowane przez Work Service dowiodło, że aż 69% przedsiębiorstw budowlanych ma duże lub bardzo duże problemy ze znalezieniem pracowników niższego szczebla. W przypadku stanowisk specjalistycznych, kłopoty rekrutacyjne deklaruje już tylko 25% firm, choć czas poszukiwania właściwego kandydata wydłuża się w tym przypadku nawet do 6 tygodni – narzeka na to aż 42,2% przedsiębiorstw.
– Sektor budowlany odczuwa wyraźny niedobór kandydatów z odpowiednim CV. Najbardziej poszukiwani są pracownicy niższego szczebla, bezpośrednio odpowiedzialni za realizację zamówień – zapotrzebowanie na tego typu kadrę deklaruje ponad 2/3 pracodawców.

fot. mat. prasowe

Problemy z rekrutacją pracowników niższego szczebla

Ponad 2/3 respondentów deklaruje duże lub bardzo duże problemy ze znalezieniem pracowników niskiego szczebla.

Najczęstszym powodem odrzucania kandydatów w procesie rekrutacyjnym jest brak umiejętności praktycznych, doświadczenia na podobnym stanowisku oraz właściwych kwalifikacji. Kompetentni i doświadczeni pracownicy coraz częściej znajdują bowiem zatrudnienie na Zachodzie, gdzie mogą liczyć na wyższe wynagrodzenia i benefity – mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

Jak pokazują badania, wśród pracowników niższego szczebla aż 45,1% wykazuje silną lub bardzo silną wolę do podjęcia zatrudnienia za granicą. W przypadku specjalistów odsetek ten zmniejsza się do 11,5, a blisko 60% wyspecjalizowanych pracowników budowlanych w ogóle nie myśli o wyjeździe z kraju.

Przydatne linki:
Oferty pracy


– W obliczu braku odpowiednich kandydatów na podstawowe stanowiska, rodzime przedsiębiorstwa coraz częściej rekrutują Ukraińców. Ci chętnie podejmują pracę w naszym kraju, gdyż wchodzą tym samym na rynek unijny. Według niedawnych badań Narodowego Banku Polskiego, 24% migrantów zza naszej wschodniej granicy znalazło zatrudnienie właśnie w budownictwie i usługach remontowo-wykończeniowych. Potwierdza to, że coraz większym wyzwaniem dla pracodawców z branży budowlanej będzie nie tylko pozyskanie, ale i utrzymanie wykwalifikowanych kadr – komentuje Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

fot. mat. prasowe

Czas poszukiwania specjalistów

Poszukiwania specjalisty potrafią się wydłużyć nawet do 6 tygodni.

fot. mat. prasowe

Chęć wyjazdu do pracy za granicą

Bardziej chętni do poszukiwania pracy poza granicami naszego kraju są pracownicy niższego szczebla.


Informacje o badaniu
Badanie „Rynek pracy w sektorze budowlanym” zostało przeprowadzone przez Grupę BST na zlecenie Work Service S.A., na reprezentatywnej próbie 600 przedsiębiorstw. Próbę dobrano metodą warstwowo-losową (proporcjonalny podział próby na województwa) z ogólnopolskiej bazy firm budowlanych. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby to +/- 4%. Badanie zostało przeprowadzone, za pomocą metody CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) w kwietniu 2016 roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: