eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fuzje i przejęcia w sektorze chemicznym będą rosnąć

Fuzje i przejęcia w sektorze chemicznym będą rosnąć

2015-03-02 13:56

Przeczytaj także: Globalny rynek fuzji i przejęć 2014 r.


W Europie, podobnie jak w ubiegłym roku, najwięcej transakcji spodziewanych jest w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Główni gracze rynkowi w Niemczech wprowadzili zmiany w swoich strukturach organizacyjnych, co powinno przyczynić się do dodatkowego zwiększenia liczby transakcji M&A w 2015 roku. Z kolei w Wielkiej Brytanii zwiększeniu liczby transakcji powinno sprzyjać dalsze ożywienie gospodarcze oraz wzrost zaangażowania zarówno inwestorów typu private equity, jak i większych spółek prywatnych i publicznych, które będą poszukiwać możliwości rozwoju.

W ostatniej dekadzie sektor ten rósł średnio 8 proc. w skali roku, czyli szybciej niż reszta przemysłu. Pomimo dokonanej w ostatnich latach konsolidacji branży, wciąż funkcjonuje wiele mniejszych firm, które są istotnym elementem tego sektora gospodarki. W perspektywie planowanych inwestycji, przejęć oraz koniecznego poszukiwania innowacji warto także zwrócić uwagę na umiędzynarodowienie polskiej chemii. Zarówno Grupa Azoty, jak i Ciech, ponad 50 proc. swoich przychodów zawdzięczają obecności na rynkach zagranicznych.
„Sukces ten rodzi jednak nowe wyzwania dla branży, w związku ze zwiększającą się podatnością polskich firm na globalne trendy rynkowe. Koniecznością staje się umiejętność analizy i ich przewidywania. Istotną cezurą z punktu widzenia makroekonomicznego w 2014 roku okazał się konflikt zbrojny na Ukrainie, który doprowadził do zmiany w strukturze cen surowców. Zmiana ta przełoży się na ceny produktów, jednak umiejętność zapewnienia sobie dostaw tanich surowców oraz ich dywersyfikacja to klucz do zyskowności w branży” – wyjaśnia Marek Turczyński, Partner w Dziale Audytu Deloitte.

W regionie Azji i Pacyfiku oczekuje się bardzo dużej aktywności Chin w segmencie środków ochrony roślin ze względu na ciągłą potrzebę zwiększania produkcji roślinnej. Liczba fuzji i przejęć może również wzrosnąć w Japonii, w szczególności w segmencie wysoko przetworzonych związków chemicznych oraz związków wykorzystywanych do produkcji leków, ponieważ spółki prowadzące działalność w tej branży w dalszym ciągu podejmują inicjatywy mające na celu dywersyfikację produkcji oraz odejście od standardowych produktów, które wiążą się z niższą marżą. W Indiach prognozowane ożywienie na rynku fuzji i przejęć wiąże się przede wszystkim ze zwiększoną aktywnością inwestorów zagranicznych.
„To co w perspektywie krótkoterminowej może wpłynąć negatywnie na liczbę transakcji M&A w globalnym przemyśle chemicznym to obserwowany ostatnio spadek cen ropy naftowej oraz obawy dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej na świecie. Spadek cen ropy może przełożyć się na wzrost niepewności związanej z łańcuchem wartości w sektorze chemicznym, prowadząc do znacznego zwiększenia różnic pomiędzy cenami sprzedaży a kupna. Niemniej jednak w 2015 roku tendencja wzrostowa na rynku M&A będzie się nadal utrzymywać” – podsumowuje Dagmara Zawadzka.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: