eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Globalny rynek fuzji i przejęć 2014 r.

Globalny rynek fuzji i przejęć 2014 r.

2015-01-22 10:51

Globalny rynek fuzji i przejęć 2014 r.

2014 rok bardzo dobrze zapisał się w historii globalnego rynku fuzji i przejęć © adrian_ilie825 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

2014 rok bardzo dobrze zapisał się w historii globalnego rynku fuzji i przejęć. Z najnowszych danych zawartych w raporcie M&A Index kancelarii Allen & Overy wynika, że wartość transakcji, które miały miejsce w dwunastu miesiącach ubiegłego roku znacznie przewyższyła wyniki osiągnięte w roku poprzednim (3,12 bln USD wobec 1,83 mld USD w 2013 r.). Najbardziej dynamicznym rynkiem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pozostaje Polska.

Przeczytaj także: Globalny rynek fuzji i przejęć w III kw. 2014 r.

Czy istnieją realne szanse na dalszy ciąg ożywienia? Wiele zależy od kwestii makropolitycznych, w szczególności od rozwoju sytuacji w Grecji i Rosji, a także od wyników wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii oraz rozwoju wydarzeń na Bliskim Wschodzie i w Korei Północnej. O ile realia polityczne nie są pewne, o tyle sytuacja gospodarcza może skłaniać do optymizmu. Stoją za to silne fundamenty makroekonomiczne, pokaźne poziomy gotówki w bilansach firm, najniższe w historii poziomy stóp procentowych oraz ogólna dostępność finansowania oraz względna stabilność, którą charakteryzują się obecnie rynki kapitałowe.

Dane przedstawione przez Allen & Overy wskazują, że w minionym roku przeprowadzono 3.282 transakcje, których wartość sięgnęła 3,12 bln USD. Dla porównania w 2013 r. łączna liczba transakcji wyniosła 2.263, a ich wartość 1,83 bln USD.
“Polski rynek, tak jak to było w ubiegłym roku tak i w 2015 pozostaje nadal największym i dominującym rynkiem, jeśli chodzi o ilość i wielkość transakcji fuzji i przejęć w Europie Środkowo – Wschodniej. Po okresie krótkotrwałego spowolnienia na początku 2014 roku obserwowaliśmy następnie tendencję wzrostową jeśli chodzi o ilość oraz wielkość transakcji M&A w Polsce.

fot. mat. prasowe

20 największych rynków pod względem przejęć podmiotów zagranicznych

Rynki Stanów Zjednoczonych, Europy Zachodniej, a po nich Azji i Pacyfiku, były najbardziej aktywne pod względem fuzji i przejęć.

W pierwszym półroczu byliśmy świadkami kilku średniej wielkości transakcji. Drugie półrocze natomiast cechowała większa aktywność inwestorów, pokazało się kilka interesujących i istotnych transakcji z perspektywy polskiego rynku, takich choćby jak zamknięcie przejęcia Banku BGŻ przez BNP Paribas, sprzedaż spółki Ultimo przez fundusze Adventu czy inwestycje funduszy Innova w spółki Delecta i Bakalland. Negatywny wpływ na polski rynek miała bez wątpienia sytuacja na Ukrainie. Kilka transakcji, które miały wydarzyć się w 2014 r. zostało przesuniętych na rok 2015. Można tu wskazać zwłaszcza sprzedaż spółki medycznej American Heart of Poland przez fundusze Adventu. Patrząc z perspektywy sektorów gospodarki to zdecydowanie najbardziej atrakcyjne branże w Polsce obecnie to rynek ochrony zdrowia, handel detaliczny oraz TMT. Już od jakiegoś czasu pozostają one na celowniku inwestorów, zarówno branżowych, jak i funduszy PE. Wciąż czekamy na nadciągające ożywienie jeżeli chodzi o sektor finansowy i przemysł. Wydaje się jednak, iż polski rynek powinien generować znacznie więcej transakcji fuzji i przejęć, zwłaszcza mając na względzie stabilność polskiej gospodarki i sytuację rodzimych przedsiębiorstw, a także dostęp do finansowania. Duże znaczenie dla naszego rynku będzie miała także sytuacja międzynarodowa związana z kryzysem greckim – strefy euro, czy sytuacją polityczną na Ukrainie i słabnącą gospodarką rosyjską” - komentuje Jarosław Iwanicki, Partner w warszawskim biurze kancelarii Allen & Overy.

fot. mat. prasowe

20 największych rynków pod względem przejęć przez podmioty zagraniczne

Regionami, które w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu na rynku fuzji i przejęć, były Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia.


Regionami, które w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu na rynku fuzji i przejęć, były Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia, pomimo spowolnienia gospodarczego w tym drugim. Transakcje w Stanach Zjednoczonych stanowiły 34% wszystkich transakcji ilościowo i 45% wartościowo. Najwięcej transakcji spółki amerykańskie zawarły w Wielkiej Brytanii. Łącznie było ich 65. Kolejne rynki to Kanada (28 transakcji) i Niemcy (20). Większość transakcji w Stanach Zjednoczonych zrealizowali inwestorzy strategiczni, którzy albo poszerzali swoje portfele, albo wkraczali w nowe obszary wzrostu.

Pomimo zróżnicowania wzrostu gospodarczego w krajach Europy Zachodniej, łączna wartość transakcji wzrosła o blisko 400 mld USD w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, osiągając wysoki poziom 863 mld USD. Do sukcesu przyczyniły się dwa silne sektory: TMT (technologia, media, telekomunikacja) i nauki biologiczne. W czwartym kwartale na rynku brytyjskim zawarto największą w ostatnich 15 latach transakcję – Aviva nabyła spółkę Friends Life za 5,6 mld GBP. Rok 2015 w Europie będzie rokiem różnorodności na rynku fuzji i przejęć. O ile obawy dotyczące sytuacji makropolitycznej nie będą miały negatywnego wpływu, w wielu sektorach powinniśmy być świadkami kluczowych transakcji.

Niepewna sytuacja gospodarcza w Rosji w świetle kryzysu na Ukrainie spowodowała zasadniczy spadek tempa rozwoju aktywności w Rosji, byłych republikach radzieckich i w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość transakcji w tych regionach stanowiła jedną dziesiątą poziomów z 2013 r. i zamknęła się kwotą 4 mld USD. Sytuacja gospodarcza Rosji wygląda poważnie w świetle oczekiwanej recesji, która dotknie jej gospodarkę w tym roku. Oczekuje się, że malejące ceny ropy naftowej nie pozostaną bez wpływu na zaufanie inwestorów, przynajmniej w krótkim okresie. Jednocześnie utrzymuje się niepewność polityczna i sankcje.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: