eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w IV kw. 2014

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w IV kw. 2014

2015-03-02 15:35

Przeczytaj także: Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2014


OKIEM EKSPERTA:


Iwona Kubeczek, Menedżer ds. Rozwoju, ADP Polska

Obserwujemy wyraźny trend przypływu zagranicznego kapitału, który przekłada się na tworzenie setek tysięcy nowych miejsc pracy. Dobrym przykładem są światowi giganci z branż e-commerce, IT czy BPO, którzy coraz częściej decydują się na otwieranie oddziałów w Polsce. Zgodnie z prognozami, zjawisko to znalazło odzwierciedlenie w naszym raporcie. Ponownie widzimy również, że wzrost zatrudnienia w jednych firmach skutkuje zmianami w innych podmiotach. Gdy duże firmy zatrudniają (np. zagraniczne firmy zakładają swoje oddziały w Polsce), nie trzeba długo czekać, aby ich rozwój istotnie napędził wzrost zatrudnienia w mniejszych podmiotach. A ponieważ mniejsze firmy startują z niższego pułapu, nowe miejsca pracy mają większy udział procentowy w ich ogólnej strukturze zatrudnienia. Nie oznacza to, że największe rynkowe podmioty się nie rozwijają. Wręcz przeciwnie! Potrzebują one jednak znacznie silniejszych impulsów, aby zmiany odczuć w tak dużym stopniu.

dr hab. Jan Winiecki, Profesor i Kierownik Katedry w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Dane najnowszego raportu ADP wskazują, iż wyselekcjonowane na starcie badań „firmy nowoczesnej gospodarki” utrzymują wyższą dynamikę zatrudnienia niż firmy ogółem w polskiej gospodarce. Ponadto, w warunkach szybszego w 2014 r. wzrostu PKB niż w 2013 r., odnotowały one także przyspieszenie tempa wzrostu zatrudnienia. Ponieważ jednak w 2015 r. tempo wzrostu PKB utrzymywać się będzie na podobnym poziomie, co w 2014 r., więc należy oczekiwać pewnego spadku dynamiki zatrudnienia w firmach nowoczesnej gospodarki, choć będzie ona zapewne nadal wyższa niż w gospodarce ogółem. To, że badane firmy wykazują się podobnie wysoką dynamiką i w sektorze przemysłu, i w sektorze usług wynika z faktu, iż polska gospodarka zalicza się do średnio rozwiniętych. W takich gospodarkach firmy przemysłowe ciągle jeszcze dużo inwestują w kapitał trwały (tzw. kapitał materialny), posiadając nadal pewne przewagi konkurencyjności, ale jednocześnie firmy w usługach już zaczynają zdobywać przewagi w branżach usług o dużym nasyceniu kapitałem ludzkim (a więc szerzej wykorzystujących tzw. kapitał niematerialny).

Dominika Staniewicz, ekspert ds. rynku pracy Business Centre Club

W nadchodzących latach spółki Nowoczesnej Gospodarki będą dalej zwiększały dystans wobec reszty rynku. Jesteśmy społeczeństwem chętnie poszukującym i wdrażającym nowe rozwiązania, co z pewnością przełoży się na wzrost zatrudnienia w najbardziej innowacyjnych firmach. Zagrożone może być jednak tempo wzrostu ze względu na niedopasowanie kadry i kompetencji potencjalnych pracowników. Ponadto, wiele firm boryka się z takimi problemami, jak: przerost administracji i biurokracji, wysokie koszty pracy oraz bardzo długi czas oczekiwania w przypadku projektów związanych np. z dofinansowaniem rozwoju. Likwidacja tych barier na pewno pozytywnie wpłynie na dynamikę tworzenia nowych miejsc pracy.

Marzena Rybicka-Szudera, HR Manager, Grupa Sopra Steria

W ciągu ostatnich kilku lat polski oddział firmy Sopra Steria zwiększał zatrudnienie średnio o 100 nowych stanowisk rocznie. W najbliższych latach chcemy utrzymać ten trend wzrostowy. Biorąc pod uwagę, że obecnie zatrudniamy ok. 700 pracowników, nasze tempo wzrostu jest nawet większe niż innych firm Nowoczesnej Gospodarki, specjalizujących się w usługach. Patrząc również ogólnie na rynek, widzimy, że inne firmy sektora outsourcingu procesów biznesowych i IT również otwierają nowe oddziału lub rozbudowują istniejące struktury. Zwiększa się także liczba dużych i mniejszych europejskich przedsiębiorstw otwartych na korzystanie z usług outsourcingowych w zakresie IT, obsługi księgowej, kadrowej, czy też audytowej. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że nie ma wartości dodanej w zatrzymywaniu u siebie działów, które nie są bezpośrednio związane z ich profilem. Korzystając z outsourcingu, przedsiębiorcy mogą skupić 100% swojej uwagi na rozwijaniu biznesu, zająć się tym, na czym znają się najlepiej. Sądząc po ilości i różnorodności potencjalnych klientów odwiedzających nasze centrum świadczenia usług w Katowicach wnioskuję, że zainteresowanie outsourcingiem z roku na rok wzrasta.

Informacje o badaniu


Raport „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 2014” jest dziewiątym z cyklu raportów dedykowanych sektorowi Nowoczesnej Gospodarki, które przygotowywane są przez ADP Polska regularnie – w formie podsumowań kwartalnych i rocznych. Raport został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q4 2011 – Q4 2014, które zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentującymi całość rynku zatrudnienia w Polsce. Obliczenia dotyczące Nowoczesnej Gospodarki uwzględniają wyłącznie wzrost organiczny, z wyłączeniem zjawisk typu fuzje i przejęcia kapitałowe pomiędzy przedsiębiorstwami. Próba badawcza to ponad 100 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych, w tym ok. 100 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca. Pod uwagę brane były firmy Nowoczesnej Gospodarki, czyli przedsiębiorstwa, które stale usprawniają bieżącą działalność m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii i outsourcingu. Firmy te wdrażają innowacyjne rozwiązania, a jednocześnie mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, powierzając część zadań zewnętrznym partnerom biznesowym. W efekcie przyjętej strategii, przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki są liderami w swoich branżach – rozwijają działalność, pozyskują klientów i zwiększają zatrudnienie. Wyznaczają standardy, stanowiąc awangardę świata biznesu, a ogół rynku bierze z nich przykład. Wśród przebadanych branż należy wymienić: sprzedaż detaliczną, usługi, produkcję, telekomunikację, IT, finanse oraz farmację. Raport wzorowany jest na cenionym na całym świecie zestawieniu National Employment Report® przygotowywanym przez ekspertów ADP Research Institute® oraz Moody’s Analytics w USA.

poprzednia  

1 2

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: