eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w IV kw. 2014

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w IV kw. 2014

2015-03-02 15:35

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w IV kw. 2014

Zatrudnienie rośnie © cacaroot - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z najnowszego raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 2014”, opracowanego przez ADP Polska wynika, że w ostatnich miesiącach ubiegłego roku wzrost zatrudnienia w sektorze najbardziej innowacyjnych firm wyniósł 4,36%. Mniejsze firmy produkcyjne odnotowały wzrost zatrudnienia aż o 6,77%.

Przeczytaj także: Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2014

Największy skok zatrudnienia ‒ rekordowy dla całej Nowoczesnej Gospodarki ‒ zaobserwowano w mniejszych firmach produkcyjnych. Odnotowały one 6,24% wzrost zatrudnienia w 2014 r., a w ostatnim kwartale skoczył on nawet do 6,77%. Cały sektor produkcji zamknął rok na poziomie 3,97%, a w IV kw. wzrost zatrudnienia wyniósł 4,36%.

Mniejszymi wahaniami, ale większą stabilizacją wykazały się z kolei firmy usługowe Nowoczesnej Gospodarki. W tym sektorze również lepiej poradziły sobie mniejsze podmioty, odnotowując w 2014 r. wzrost zatrudnienia na poziomie 5,12%. Dla porównania, duże firmy zamknęły rok z wynikiem o 1 punkt procentowy niższym (4,12%). Średnia ważona wzrostu zatrudnienia w firmach Nowoczesnej Gospodarki specjalizujące się w usługach wyniosła tym samym 4,43%. Przy czym w IV kw. wyniki we wszystkich firmach usługowych ‒ niezależnie od ich wielkości ‒ były już bardzo zbliżone i plasowały się w okolicach 5,18% wzrostu zatrudnienia.

2014 rok był zatem bardzo przychylny dla całego sektora Nowoczesnej Gospodarki. Najbardziej innowacyjne firmy w Polsce zamknęły ten rok z wynikiem 4,27% wzrostu zatrudnienia. Z kolei w IV kw. utworzono aż o 4,91% więcej miejsc pracy w porównaniu do analogicznego okresu 2013 r. ‒ wynik ten był zatem zbliżony do ubiegłorocznych prognoz ekspertów ADP Polska.

Ostatni rok był również czasem pozytywnych zmian na całym rynku. Ogół polskich przedsiębiorstw badanych przez Główny Urząd Statystyczny zarejestrował 0,93% wzrost zatrudnienia w IV kw., przy czym średnia dla całego roku wyniosła +0,65%, co stanowi istotną poprawę i dobry prognostyk wobec ujemnych wartości z 2013 r. Średnia stopa bezrobocia za cały rok wyniosła co prawda ponad 12%, ale pod koniec roku istotnie spadała, a najniższą wartość - 11,3% - osiągnęła w październiku.

Jak wynika z porównania danych ADP Polska i GUS, firmy Nowoczesnej Gospodarki nadal utrzymują wyższą dynamikę zatrudnienia niż ogół polskich przedsiębiorstw. Rynek coraz szybciej goni jednak liderów. Eksperci są zgodni, że tak imponujący rozwój Nowoczesnej Gospodarki jest wynikiem m.in. rosnącego znaczenia outsourcingu.

fot. mat. prasowe

Nowoczesna Gospodarka

Rekordowy wzrost zatrudnienia odnotowano w mniejszych firmach produkcyjnych - 6,77%


Innowacyjne firmy nadal o kilka długości wyprzedzają ogół rynku pod względem tempa tworzenia nowych miejsc pracy. Niewiele zabrakło, aby wzrost zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce przekroczył prognozowaną przez nas granicę 5%. Jednak nawet wynik na poziomie +4,91% osiągnięty w IV kw. jest znakomity w porównaniu do zaledwie 0,65%, które zarejestrował ogół polskich przedsiębiorstw. Na podstawie danych GUS widzimy, że nadal długa droga przed ogółem rynku, aby zbliżyć się do najlepszych, ale sam fakt, że GUS rejestruje zmiany in plus stanowi dobry prognostyk na przyszłość dla całego rynku pracy. W samej Nowoczesnej Gospodarce uwagę zwraca przede wszystkim sytuacja mniejszych firm. To właśnie one silniej odczuły rozwój polskiej gospodarki, odnotowując wyższy wzrost zatrudnienia w porównaniu do dużych firm awangardy biznesu. Trend ten wynika m.in. z przejęcia części zadań i zleceń przez mniejsze firmy, czyli outsourcingu. Zlecenia od największych graczy sprawiają, że mniejsze firmy mogą rozwijać swój biznes, stosować coraz nowsze technologie oraz zwiększać liczebność zespołów. Natomiast duże przedsiębiorstwa – poprzez outsourcing – uzyskują kilkudziesięcioprocentowe oszczędności czasowe i kilkunastoprocentowe oszczędności finansowe. Te „oszczędzone” zasoby mogą zostać wykorzystane w celu pozyskiwania nowych klientów i rozszerzania zakresu działalności. Dlatego bez cienia wątpliwości mogę powiedzieć, że model prowadzenia biznesu stosowany przez Nowoczesną Gospodarkę przynosi wymierne korzyści zarówno firmom z jej sektora – niezależnie od ich wielkości, jak i całemu rynkowi, który wzoruje się na liderach. Mam ogromną nadzieję, że nasze badania nad Nowoczesną Gospodarką zainspirują również inne podmioty do analizy tego sektora. ADP – ze względu na specyfikę swojej działalności – opracowuje raporty nt. zatrudnienia. Jestem jednak przekonany, że jeśli połączymy siły z innymi firmami i niezależnymi instytucjami, znacznie lepiej poznamy awangardę biznesu, a wiedza ta będzie miała niebagatelne znacznie dla rozwoju całej polskiej gospodarki – powiedział Dariusz Terlecki, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ADP Polska, pomysłodawca i jeden z autorów polskiej edycji raportu.

 

1 2

następna

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: