eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Powraca wirus VBA

Powraca wirus VBA

2014-10-02 13:50

Powraca wirus VBA

Powraca wirus VBA © tashatuvango - Fotolia.com

Aktywność złośliwego kodu Visual Basic, który służy do infekowania dokumentów, stale rośnie – wynika z najnowszych badań laboratorium Sophos. W lipcu bieżącego roku odsetek szkodliwego oprogramowania dedykowanego dokumentom wyniósł 28 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej było to 6 proc. Dlaczego cyberprzestępcy wybierają VBA?

Przeczytaj także: McAfee: zagrożenia internetowe III kw. 2011

VBA vs exploity


Wzrost aktywności tego malware wiąże się z "zaletami” kodu VBA, które stanowią jego przewagę nad innymi rozwiązaniami wykorzystującymi błędy w oprogramowaniu. Visual Basic jest prosty do napisania, modyfikowania i dostosowywania. Podobną funkcjonalność można często wyrażać na wiele sposobów, dzięki czemu autor złośliwego kodu ma więcej opcji jego implementowania, niż w przypadku exploitów. Ponadto exlpoity są przywiązane do konkretnych wersji pakietu Microsoft Office, dlatego autorzy malware mają nadzieję, że użytkownicy korzystają z zagrożonego atakiem pakietu lub takiego, który ma nieaktywną ochronę antywirusową. Kod Visual Basic w przeciwieństwie do tego rozwiązania nie jest powiązany z konkretną wersją pakietu Office. Jest to jego niewątpliwa zaleta, co nie oznacza, że nie posada on słabych stron. VBA nie radzi sobie z funkcjami Makr Microsoftu, dlatego w Office 2007 i późniejszych wersjach pakietu wszystkie Makra pochodzące z nieznanych źródeł są domyślnie wyłączane, a ich kod jest stosowany tylko przy zezwoleniu samego użytkownika. W celu obejścia zabezpieczeń autorzy złośliwego kodu VBA stosują techniki inżynierii społecznej, aby skłonić użytkowników do uruchamiania makr.

VBA template


W przeciągu ostatnich kilku miesięcy SophosLabs odkrył liczne szablony VBA do pobrania. Próbki zawierają kod Visual Basic z pomocnymi uwagami dotyczącymi miejsc, w których należy umieścić niebezpieczne łącza, jak również o sposobach na zaciemnianie kodu. Template jest niezwykle prosty do zaprojektowania nawet przez początkującego programistę.

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: