eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Malware na urządzenia mobilne ma już 10 lat

Malware na urządzenia mobilne ma już 10 lat

2014-06-13 13:20

Malware na urządzenia mobilne ma już 10 lat

Malware na urządzenia mobilne ma już 10 lat © Maksim Kabakou - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dziesięć lat temu, w czerwcu 2004 roku, wykryto pierwszy przypadek złośliwego oprogramowania dedykowanego urządzeniom mobilnym. Cabir infekował telefony Nokia, pracujące na systemie operacyjnym Symbian – przejmował kontrolę nad urządzeniem, posiadał też zdolność samoreplikacji. Dziesięciolecie malware na smartfony i tablety to dobra okazja do zastanowienia się nad możliwościami poprawienia bezpieczeństwa urządzeń mobilnych.

Przeczytaj także: Trojan bankowy Qbot najpupularniejszy na świecie w VI 2023

Cabir – Symbian 2004r.

Mianem pierwszego wirusa na urządzenia mobilne „poszczycić” się może Cabir( znany także jako Cabire) należący do rodziny wirusów Symbiana. Szkodnik mógł przechodzić z urządzenia na urządzenie bez wiedzy użytkowników w momencie, kiedy mieli oni aktywną opcję Bluetooth. Rok przed pojawieniem się Cabir, można było śledzić trend tak zwanego Bluejackingu., polegający na wysyłaniu przypadkowych wiadomości do wszystkich możliwych urządzeń z aktywnym Bluetoothem.

Drever-Symbian 2005r.

Pierwszym fałszywym antywirusem na urządzenia mobilne był Drever, próbujący zalegitymizować się jako legalny antywirus rosyjskiej firmy Dr. Web. Początkowo nie przypominał on wirusa czy robaka, jednak w momencie, w którym dostał się do urządzenia, próbował zwalczyć prawdziwe antywirusy.

fot. mat. prasowe

Drever

Pierwszym fałszywym antywirusem na urządzenia mobilne był Drever, próbujący zalegitymizować się jako legalny antywirus rosyjskiej firmy Dr. Web


Xrove – WinCE 2006r.

Xrove to jedynie teoretyczny koncept wirusa, jednak mógł on przenieść się z komputera stacjonarnego czy laptopa na urządzenie mobilne Windows, kiedy było ono do niego fizycznie podłączone. Pomysł używania komputerów do przenoszenia mobilnego malware został reaktywowany w 2014 roku.

FlexSpy – Symbian 2007r.

Firmy produkujące oprogramowanie szpiegujące reklamowały FlexSpy poprzez internetowe banery, jak na przykład: ,,Monitoring Pracowników” czy ,,Śledź telefon komórkowy”. Wersja FlexSpy na system operacyjny Symbian wykorzystywała algorytm, który śledził połączenia, zaś sam użytkownik nie miał świadomości działania aplikacji. Sprzedawca twierdził, że konsekwencje prawne nabywania i korzystania z oprogramowania to sprawa samych klientów.

Meiti – WinCE 2008r.

Z powodu niskiej popularności i niekonkurencyjnej dla Androida czy iOS-a liczby użytkowników, cyberprzestępcy niespecjalnie interesowali się platformą Windows Mobile. Meiti jest jednym z nielicznych przypadków wirusów stworzonych pod ten system. Przedostawał się on przez paczki gier – zamiast rzeczywistej rozrywki użytkownicy „zyskiwali” jednak szkodnika.

Ikee – iOS 2009r.

Użytkownicy mogli zdziwić się, gdy na swoim telefonie, zamiast wcześniejszej tapety, ujrzeli zdjęcie gwiazdy pop Ricka Astleya. Twórcą stworzonego dla żartu oprogramowania był młody mężczyzna z Australii, który w późniejszym czasie został deweloperem aplikacji iOS.

Android Wallpapers – Android 2010r.

W 2010 roku w Las Vegas na konferencji BlackHat zidentyfikowano niezliczoną ilość aplikacji z tapetami na system operacyjny Android (ilość pobrań przekraczała milion). Pozornie legalna aplikacja instalowała na urządzeniu mobilnym liczne komponenty, które zbierały dane nieświadomego użytkownika : seryjny numer SIM, ID czy numer telefonu. Następnie dane były wysyłane do chińskich deweloperów. Później pojawił się trend na aplikacje takie jak latarka, które zostały zaprojektowane w celu zbierania danych.

 

1 2

następna

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: